Domů » Články » Chytré hodinky Doogee Smart Watch S1 s Androidem a SIM: Trefa do černého nebo špatný vtip?

Chytré hodinky Doogee Smart Watch S1 s Androidem a SIM: Trefa do černého nebo špatný vtip?

V České republice se tento týden začaly prodávat chytré hodinky Doogee Smart Watch S1, které se od konkurence odlišují přítomností slotu na microSIM kartu, 2Mpx fotoaparátem a operačním systémem Android 4.4. Navíc nestojí mnoho, mají odolné tělo z kovové slitiny a pyšní se certifikací IP67, takže jim nevadí voda ani prach. To zní jako zajímavá nabídka, nicméně není všechno zlato, co se třpytí. Už kvůli odolnosti je nutné počítat s většími rozměry a vyšší hmotností, což by se ještě dalo skousnout. Ani po designové stránce ale hodinky příliš neoslní.

Klasický Android namísto Android Wear by mohl řadu uživatelů navnadit. My už hodinky v redakci také testujeme a sami jsme byli zvědaví, jak tohle řešení bude fungovat, nicméně zatím v nás převládají velmi rozporuplné dojmy. Smart Watch S1 se ovládají přes dvojici bočních tlačítek, která mají až nepříjemně tuhý stisk; naštěstí je tu ještě 1,54″ dotykový IPS displej s rozlišením 240 x 240 pixelů krytý ochranným sklem Gorilla Glass 3, přes který lze hodinky ovládat, a nechybí zde ani podpora gest.

DoogeeSmartWatchS1

Klasický Android na malém displeji? Chce to pevné nervy

Výrobce sice optimalizoval vzhled nabídky s programy a nastavení, ale například softwarová klávesnice je zde standardní z čistého Androidu, což na 1,54″ panelu poskytuje nezvykle intenzivní zážitek, bohužel v tom negativním slova smyslu. Na Facebook se mi povedlo přihlásit po zhruba minutě snažení se zadat jméno a heslo. A napsat do adresního řádku ve webovém prohlížeči smartmania.cz? To je práce zhruba na 20 vteřin; navíc vás u prohlížeče čas od času vyruší hláška s neplatným certifikátem a občas celá aplikace spadne. O tom, jak neintuitivní celé prostředí je, vás určitě přesvědčí sedmiminutové video, které pochází přímo od výrobce.

Experience to get started of DOOGEE S1

Na tak malém panelu je krkolomné i potvrzování dialogových nabídek systému. Při troše cviku se v tomto úkonu můžete zdokonalit a „dovednost“ si lépe osvojit, nicméně to nic nemění na tom, že klasický Android do hodinek prostě nepatří. Rozhodně ne v takové podobně, jakou nám prezentuje Doogee.

Hnacím motorem se stal dvoujádrový čip MediaTek (MT6572) s frekvencí 1,3 GHz, který doplňuje 512 MB RAM. Pro aplikace uživatelská data je k dispozici 4GB interní paměť, kterou lze dále rozšířit díky slotu na microSD kartu (max. 32 GB). V manuálu ani nikde na webu však výrobce neupřesňuje, kde že se slot na paměťovou kartu nachází.

Slot na paměťovou kartu: Hra na detektivy

Jako první vás napadne krytka na levém boku, kterou drží dvojice šroubků – pod ní se však vkládá microSIM karta. Přítomnost malého šroubováku (křížový + klasický) naznačuje, že odhalení slotu na microSD kartu bude vyžadovat další aktivitu navíc.

DoogeeWatchS1Dostat se ke slotu na paměťovou kartu vyžaduje určitou míru zručnosti. A když odstraníte krytku druhé strany šroubováku, dostanete kromě křížového i ten klasický.

Abyste se k němu dostali, je nutné povolit čtyři hlavní šroubky na zadní straně hodinek a odstranit celý kryt (tady jsme trochu znejistěli, jak to po otevření bude s deklarovanou odolností vůči vniknutí vody). Jakmile odstraníte akumulátor, u kterého jsme z fabriky měli přibalených i několik (doufám) vlasů některého z dělníků v továrně, naskytne se vám pohled na kýžený slot na microSD kartu. Tu stačí vložit, střeva hodinek poskládat zpět, pevně zaaretovat čtyři šroubky a rázem máte paměti habaděj.

HertSenzorU čínských značek jsme na nějaký ten překlep (Optical hert rate sensor) na produktových snímcích zvyklí, nicméně stejná chyba je i v nápisu na samotných hodinkách, které si zákazník vybalí z krabičky :-)

 Výrobce by ještě měl přibalit minimálně jednu sadu náhradních šroubků navíc, jelikož ty základní dva na SIM slot a čtyři na zadní kryt jsou tak titěrné, že je při neopatrné manipulaci snadno ztratíte.

Hardwarové parametry

Operační systém: Android 4.4
Displej: 1,54″ IPS, 240 x 240 pixelů, dotykový, Gorilla Glass 3
Procesor: dvoujádrový MT6572 s taktem 1,3 GHz
Paměť: 512 MB RAM, 4 GB interní paměť, slot na microSD?
SIM karta: ano, microSIM
Podporované frekvence 3G: 850, 1900, 2100 MHz
Podporované frekvence GSM: 850, 900, 1800, 1900 MHz
Stupeň krytí: IP67
Konektivita: Wi-Fi, Bluetooth 4.0
Senzor: proximity senzor, akcelerometr, snímač tepové frekvence, GPS
Rozlišení fotoaparátu: 2 Mpx (interpolace na 5 Mpx)
Baterie: 600 mAh

Hodinky také umí monitorovat počet nachozených kroků a změří vám srdeční tep – tyto údaje umí monitorovat celkem přesně, překvapila nás však konfigurační nabídka aplikace Codoon pro měření kroků, která je v čínštině. Vestavěný fotoaparát má 2Mpx rozlišení s možností interpolace na 5 Mpx, kvalita je ale opravdu špatná; takhle zle nefotily telefony ani před deseti lety. Video, pokud se tomu tak dá říkat, nahrajete maximálně v rozlišení 864 x 480 px (formát 3gp). Potěší snad jen integrovaná GPS, která má velmi rychlou fixaci.

img01

600mAh baterie při běžném provozu (s aktivní SIM kartou) udrží hodinky při životě jeden pracovní den. Hodně záleží na tom, jak moc hodinky používáte – při slabším provozu nebo bez SIM karty se dá dostat i na dva dny, nicméně bez aktivního datového připojení hodinky postrádají smysl. Také se mi několikrát stalo, že se ukazatel baterie po celý den držel na hodnotě mezi 85 – 100 % a k večeru rázem ukazatel skokově klesl na 15 % nebo se hodinky úplně vypnuly s tím, že baterie je kompletně vybitá. Samotné nabíjení probíhá skrze magnetický dok se čtveřicí pinů. Z nuly na sto hodinky nabijete za zhruba 1 hodinu a 45 minut.

Doogee Smart Watch S1_04

Doogee Smart Watch S1 u nás prodává internetový obchod CZC.cz za 4 099 Kč včetně DPH, nicméně jejich koupi vám doporučit nemůžeme. Jedná se o velmi rozporuplný produkt, u kterého navíc použití klasického Androidu nepřináší žádné benefity navíc, naopak. Já sám matně přemýšlím, zda jsme v redakci v minulosti takhle špatný produkt v minulosti testovali, ale tohle je pro Doogee i distributora obrovský přešlap vedle.

A je to škoda, jelikož značka Doogee nás v minulosti přesvědčila, že kvalitní telefony za dostupnost cenu vyrábět umí – vzpomeňme například na model Leo DG280 (recenze) nebo nedávno testovaný Doogee T6 s 6250mAh baterií. Pokud pokukujete po nějakých levných chytrých hodinkách, mnohem lepší volbou jsou Alcatel OneTouch Watch (recenze).

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Subscribe
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments