Domů » Recenze » Recenze Alcatel OneTouch Watch: Trefa do černého?

Recenze Alcatel OneTouch Watch: Trefa do černého?

Značka Alcatel OneTouch uvedla na trh chytré hodinky s pěkným designem, podporou systému Android a iOS a překvapivě nízkou cenou. Zda má tahle lákavá nabídka nějaká „ale“, prozradí naše recenze.

Alcatel se přidává se svojí troškou do mlýna v kategorii wearables, tedy nositelné elektroniky. Dělá to stylem sobě vlastním. Dnes recenzované chytré hodinky se tak nesnaží přinést nic revolučního – nemají pokročilý operační systém a příliš velké možnosti rozšíření. Vtip je v tom, že jsou příjemné na pohled, levné a pro spousty lidí dostačující.


Alcatel OneTouch Watch se vody nebojí

Na Alcatel OneTouch Watch jsem se docela těšil. Osobně používám chytré hodinky a fitness náramek nepřetržitě již po dobu dvou let. Za tu dobu jsem vyzkoušel různé modely od spousty výrobců, a tak jsem byl velmi zvědavý, jak se s tímto segmentem popere právě Alcatel. Moje zvědavost ještě stoupla, když jsem viděl částku, za kterou se mají hodinky prodávat. Jsou jednoduše levné (doporučená startovací cena je 3490 Kč, ale některé e-shopy už je nabízejí pod tři tisíce korun včetně daně). Přitom mají téměř kulatý ciferník, vodotěsné tělo a nevypadají vůbec špatně.

Celou tu dobu, než se mi dostaly do ruky, jsem si říkal, v čem je ten háček? Budou těžké? S průměrným dílenským zpracováním? Případně budou velmi špatně použitelné? Těch otázek bylo mnoho a na všechny najdete odpověď v dnešní recenzi.

Klady (+)

 • vzhled a dílenské zpracování
 • nízká cena
 • nabíjení přes USB konektor v pásku
 • voděodolnost IP67
 • NFC integrované v pásku
 • příjemná výdrž 3 až 4 dny dle nastavení displeje
 • kompatibilní s Androidem a iOS
 • měřič srdečního tepu (na vyžádání)

Zápory (-)

 • pouze tři ciferníky
 • nemožnost vyměnit pásek za vlastní
 • nelze instalovat další aplikace ani propojit s fitness aplikacemi
 • uživatelské prostředí není občas úplně plynulé
 • některé funkce by mohly být více propracované

Obsah balení: Hodinky a USB

V malé krabičce kromě samotných hodinek najdeme už pouze krátký USB prodlužovací kabel a návody v několika jazycích. Nic jiného v krabičce nenaleznete a vzhledem k tomu, že se Alcatel OneTouch Watch dobíjejí z pásku, ani nic jiného k hodinkám nepotřebujete. Balení je tak velice chudé, přesto plně dostačující.

 

Design a zpracování: Překvapivě dobré

Jestli se na hodinkách výrobci něco hodně povedlo, je to jejich design a dílenské zpracování. Ani na první pohled, ale ani po ohmatání nepůsobí jako jedny z nejlevnějších chytrých hodinek na trhu. A díky stupni krytí IP67 se nemusíte bát vody – ta hodinkám jednoduše neuškodí. Celkové rozměry těla hodinek jsou 10,5 x 41,8 x 3,5 mm, šířka pásku je 20 mm.

 

Samotné tělo je vyrobené z kombinace plastu, kovu a skla, přičemž jednotlivé díly na sebe perfektně navazují. Přední skleněnou část, pod kterou je skrytý displej a jeho rámečky, obepíná kovový skelet, jenž ve spodní a vrchní části přechází ve výstupky, do kterých je vsazený pásek. Spodní část hodinek je plastová. Škoda snad jen zbytečně velkého kruhového rámečku okolo zobrazovacího panelu.

  

I samotný pásek je plastový, na dotyk je ale příjemný a hodinkám sluší. Výrobce musím pochválit za použité zapínání pásku. Podstatně dražší LG G Watch R (recenze) se například zapínají obyčejnou plastovou přezkou, u Alcatelu ale najdete daleko kvalitnější a hlavně k pásku šetrnější kovovou překlápěcí sponu.

Volný konec pásku lze odklopit a pod ním naleznete USB konektor, který slouží k dobíjení. I toto řešení Alcatelu velmi chválím. S výjimkou nejnovějšího MacBooku, který se klasického USB vzdal, můžete nabít hodinky z libovolného počítače, powerbanky či USB redukce do zásuvky. Jednoduše řečeno budete těžko hledat místo, kde by hodinky zůstaly nedobrovolně vybité.

  

Osobně jsem je zkoušel dobíjet i pomocí televizoru a multimediálního centra, a věřím, že pokud bych měl další USB na lednici, mohl bych si chytré hodinky dobít i z ledničky. Jsem rád, že výrobce nepoužil možná hezkou, ale ryze nepraktickou kolébku, kterou jednou někde zapomenete, a máte po dobíjení.

Displej: Slabší, ale dostačující

Displej nabízí úhlopříčku 1,22″ a rozlišení 240 × 204 px. Dokáže sice zobrazit pouze 262 tisíc barev, ale jako problém to u hodinek, které zobrazují prioritně pouze čas a notifikace, nevnímám. Displej se rozsvítí buď mechanicky stiskem bočního tlačítky, případně pohybem ruky směrem k obličeji. Vzhledem k hrubšímu rozlišení je na displeji vidět mírný rastr, ale vzhledem k ceně jim to odpustíte.

 

Jako plus naopak vidím oleofobní vrstvu na samotném povrchu displeje. Otisky prstů tak nejsou příliš vidět a nehrozí, že by kvůli nim hodinky působily nevzhledně. Nechci tvrdit, že žádný otisk prstu na displeji nikdy nenajdete, hodinky jsou proti nim nicméně velmi odolné. Čitelnost na venkovním sluníčku je při maximální úrovni jasu dostatečná, při nastavení nižších hodnot si budete muset pomáhat stínem ruky.


USB konektor pro nabíjení je šikovně zabudovaný přímo v řemínku

Baterie a výdrž: Apple Watch krát čtyři

Hodinky obsahují baterii o průměrné kapacitě 210 mAh a tak nějak jsem hned z počátku očekával velmi nízkou výdrž. Pro srovnání, hodinky Moto 360 s 320mAh baterií a systémem Android Wear vydrží cca 1,5 dne (test). Hodinky jsem používal bez jakéhokoli omezení s displejem nastaveným na maximální intenzitu jasu a dostal jsem se s výdrží přesně na tři dny.

V momentě, kdy jsem jas displeje snížil na minimum, jsem se dostal bez problémů na čtyři dny v nonstop provozu. A to je na chytré hodinky velmi dobrá hodnota, o které si mohou nechat někteří konkurenti pouze zdát. Je na druhou stranu pravda, že velký díl na vysoké výdrži má samotný operační systém, který je extrémně uzavřený a nelze do něj například instalovat nové aplikace, a také displej s menším počtem barev.

Systém, prostředí a notifikace

Alcatel OneTouch Watch přicházejí s extrémně uzavřeným systémem, který nepotěší nikoho, kdo si plánuje do hodinek nainstalovat vlastní ciferníky a další aplikace. Jednoduše to nejde – tak, jak tyto hodinky zakoupíte, vám zůstanou. Tedy pokud výrobce nevydá nějakou aktualizaci, která by se do hodinek nahrála přes jejich vlastní software Move.


Vzhledem k uzavřenému operačnímu systému na hodinkách nelze dělat screenshoty, obrazovky jsme tedy museli nafotit

U ciferníku máte na výběr pouze ze 3 možností. Ručičkové s vyznačením po pěti minutách, ručičkové bez jakéhokoli značení a digitální s vteřinovým ukazatelem, který je vyjádřen po obvodu ciferníku pásem teček, jež se postupně rozsvěcují. Jiné volby nejsou. Menší útěchou je možnost podbarvit ciferník jednou z mnoha tapet, případně barevným pozadím či vlastní libovolnou fotografií. Výběr pozadí ciferníku probíhá vždy v aplikaci Move v telefonu, díky čemuž je možné mít na ciferníku jakoukoli fotografii, která vás napadne. To bohužel nemění nic na skutečnosti, že příliš voleb nemáte.

 
Nastavení ciferníku v mobilní aplikaci

Menu hodinek, které zobrazíte po ťuknutí na rozsvícený ciferník, se skládá ze 14 ikon. Ty jsou všechno, jen ne hezké. Barvy jsou velmi jasné, pastelové a kazí dojem z luxusního pocitu, kterým hodinky vzhledem ke svojí ceně působí v momentě, kdy nemají rozsvícený displej, případně zobrazují pouze čas. Přiznám se, že jsem nad barvičkami v menu nejenom v prvním momentě kroutil hlavou. Dobrý dojem rovněž kazí občasný trhaný posun prostředí – neděje se to vždy, ale někdy zkrátka pohyb nabídek není úplně plynulý.

 
Menu vypadá příliš obyčejně a k designu hodinek moc nepasuje

Po menu se pohybujete posouváním vlevo a vpravo, ikony se vždy posouvají po čtyřech. Žádné pokročilé nastavení v hodinkách není, a tak se zobrazené ikony omezují pouze na jednoduché funkce.

Funkce a možnosti

V hodinkách naleznete předpověď počasí na pět dní včetně toho aktuálního. Data hodinky čerpají z mobilu a využívají k tomu vždy vaši aktuální polohu. Jiná místa pro předpovědi zadat nelze. Fitness funkce zobrazuje vaši celkovou denní aktivitu, ušlé kroky, spálené kalorie, vzdálenost, součet času, kolik jste chůzi věnovali, a monitoringu spánku. Ten jediný se musí aktivovat manuálně. V momentě, kdy mají hodinky aktivní režim spánku, se jim nikdy nerozsvítí displej pohybem ruky.

 

Ikona srdce zastupuje měřič srdečního tepu. Ten funguje stejně jako u hodinek konkurence a to prosvícením tepny pod hodinkami a výpočtem průtoku krve. Nevýhodou tohoto měření je jeho pomalost, kdy musíte vždy čekat necelých 20 vteřin. Měření je vždy na vyžádání a nelze si srdeční aktivitu monitorovat například při běhu. Naměřené hodnoty jsme porovnali s Apple Watch, které tep měří velmi přesně, a rozdíl byl vždy maximálně v ve dvou až třech tepech/minutu.

  

Pokud si půjdete zaběhat, můžete využít pokročilé stopky s možností počítat jednotlivá kola, počítáním uběhnuté vzdálenosti bez ohledu na ušlou vzdálenost během dne a počítáním spálených kalorií. Na jednoduché měření času máte k dispozici také jednoduché stopky.

dálkovým ovládáním hudebního přehrávače jsem příliš spokojený nebyl. Kromě faktu, že pohybem po ploše displeje doleva přeskočíte na další skladbu a pohybem doprava se vracíte na předchozí – tedy obráceně – se navíc velmi špatně ovládá hlasitost. Hodinky na požadovaný pohyb prstu po obvodu svého kulatého displeje reagují velmi špatně. Rychlejší pro mě vždy bylo vyndat mobilní telefon z kapsy a hlasitost řešit na něm.

  

Dálkové ovládání fotoaparátu spouští vlastní nativní aplikaci pro focení, nelze tedy ovládat tu systémovou, kterou máte v mobilu od výrobce. Mobil vždy po stisku spouště na hodinkách odpočítá tři vteřiny a pořídí snímek. Žádné jiné volby tato funkce nemá.

Dále v hodinkách naleznete už pouze nastavení pro výběr tří ciferníků či možnost prozvonit mobilní telefon, abyste ho snázeji našli. Lze také vypnout vibrace u notifikací, aktivovat mód letadlo, měnit intenzitu podsvícení ve třech krocích a invertovat ikony menu z černé barvy do bílé. Žádné další volby v menu hodinkách nenaleznete.

Jak je to s notifikacemi?

Jedinou výjimku tvoří notifikace. Pokud vám přijde například zpráva přes Hangout, Messenger, SMS, nebo zmeškáte hovor, uvidíte na ciferníku příslušnou ikonu zobrazující typ zmeškané události. Tažením prstu ze spodní části displeje nahoru si vysunete lištu oznámení, na které máte možnost číst jednotlivé zprávy, či zjistit, kdo vám volal. Pokud je ale zpráva delší, čte se velmi špatně, jelikož je posouvání pomocí prstu velmi citlivé a neustále se mi stávalo, že jsem text posunul příliš.

 

Poslední funkcí hodinek je upozornění na příchozí hovor. Ten lze přímo na hodinkách odmítnout či ztlumit. Jeho přijetí a následně přepnutí mobilu do hlasitého módu, jak to umí například Sony SmartWatch 2, možné není.

Doprovodná aplikace Move

Aplikace je rozdělená na čtyři části – v hlavní nabídce vidíte veškerou svoji aktivitu, kterou hodinky měří. Zde ji ale máte zobrazenou detailněji, včetně grafů a možnosti náhledu po dnu, týdnu, měsíci či roce.

  
Aplikace Move je dostupná pro Android a iOS. Majitelé Windows Phone mají smůlu.

Časová osa naopak zobrazuje vaši aktivitu tak, jak jste ji v rámci jednotlivých dnů absolvovali. Pokud ale neběháte a neaktivujete si častěji stopky pro běh, tak jediné, co na časové ose uvidíte, je chůze rozsekaná do jednotlivých celků podle toho, jak jste chodili, spánek a naměřené hodnoty vašeho tepu. V sekci Moje údaje si můžete nastavit výšku, věk, váhu a pohlaví.

  

Poslední volba pojmenovaná Hodinky Watch umožňuje nastavit diskrétní budík na hodinkách, změnit tapetu ciferníků, určit, které aplikace budou do hodinek odesílat oznámení, a najdete v ní také sekci Nastavení, kde si lze zvolit mimo jiné to, jestli budou hodinky vibrovat v momentě, kdy přijdou o spojení s mobilem. Výhodou Move je určitě ukládání vašich dat do cloudu. Pokud si tedy zakoupíte nový mobilní telefon, lze pokračovat v započatém měření. Data ale nejdou nijak exportovat mimo aplikaci.

 

Konkurence

Vzhledově hodinkám od Alcatelu konkurují nejvíce Motorola Moto 360 (recenze). Ty ale stojí více než dvojnásobek. Nabízejí na druhou stranu podstatně větší displej, menší rámečky a operační systém Android Wear, který hodinkám dává daleko větší možnosti. Moto 360 jsou stejně jako Watch od Alcatelu OneTouch díky stupni krytí IP67 odolné vůči vniknutí vody do maximální hloubky 1 metru po dobu 30 minut.

U nás velmi dobře prodávané Sony SmartWatch 3 stojí také podstatně víc, ale stejně jako výše uvedené Motoroly nabízejí větší displej, navíc s transreflexní úpravou. Stejně jako Watch od Alcatelu Onetouch nabízí plnou vodotěsnost a nabíjení bez potřeby kolébky, chybí jim ale měřič srdečního tepu. Naopak se můžou chlubit vnitřní pamětí na písničky a GPS čipem.

Pokud se vám líbí kulatý ciferník, lze zakoupit například LG G Watch R (recenze), které na rozdíl od Moto 360 a dnes recenzovaných hodinek od Alcatelu nabízejí dokonale kulatý ciferník bez useknuté spodní části. Jejich vzhled je ale spíše sportovní. Výhodou Watch R je operační systém Android Wear, není tedy problém doinstalovat aplikace, které v základu mohou uživatelům chybět.

Závěrečné hodnocení

Zopakuji otázku z titulku – jsou chytré hodinky Alcatel One Touch Watch trefou do černého? Vynechám nesmyslnou výmluvu, ať si čtenář odpoví sám, a za sebe říkám „rozhodně ano.“ One Touch Watch mají totiž vzhledem k ceně, za kterou se prodávají, velmi povedený vzhled, kterým svému majiteli rozhodně ostudu neudělají, spíše naopak. Každého jistě potěší zcela bezproblémová vodotěsnost díky pevnému a velmi dobře dílensky zpracovanému tělu. Nabíjení z pásku pomocí USB konektoru je pak již pouze třešničkou na dortu.

Diskutabilní je pouze samotná funkčnost hodinek, která je vzhledem k uzavřenému systému od výrobce pevně daná. Zapomeňte tedy na instalaci vlastních aplikací, zapomeňte na možnost nahrávat nové ciferníky, zapomeňte na jakákoli rozšíření. Kupte si tyto hodinky s tím, že umí přijímat a zobrazovat notifikace, měřit srdeční tep, zobrazovat čas a počasí, počítat vaši denní aktivitu v podobě kroků a ušlé vzdálenosti a měřit váš spánek. Pokud je to přesně to, co hledáte, a nemáte další požadavky, budete s Alcatel One Touch Watch zcela spokojeni.

Jestliže chcete v hodinkách GPS, otevřený systém, pokročilé ovládání hudebního přehrávače nebo mít možnost instalovat vlastní aplikace, budete si muset připlatit a poohlédnout se jinde. Ve své cenové třídě ale patří Alcatel OneTouch Watch rozhodně k tomu nejlepšímu, co si můžete na našem trhu koupit.

David Šantora

Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
36 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments