TOPlist

Dočkáme se matně černého MacBooku? Apple už na něj má patent

MacBook Air 2020 15

Slušelo by MacBookům matně černé provedení? Podobnou otázku si zřejmě kladou také lidé z Applu, alespoň soudě dle nové patentové přihlášky. Praktická matná úprava dosud v nabídce společnosti chyběla. Dle vyjádření samotného Applu je totiž na rozdíl od tmavě šedého odstínu velmi obtížné dosáhnout věrného černého zbarvení.

„Metodou tzv. eloxování (druh chemicko-tepelné povrchové úpravy výrobků z hliníku – pozn. red.) lze kryty přenosných zařízení obarvit různými barvami. Některé jsou však mnohem obtížněji dosažitelné než jiné, což je i příklad skutečně černé barvy,“ uvádí výrobce v poznámkách k patentu.

Jak na pravou černou?

V Applu velmi dobře vědí, že pouhé vložení částic barviva do pórů eloxované vrstvy není pro dosažení černé barvy dostatečné. Inženýři se navíc musejí vypořádat také s tím, že povrchy používaných krytů zpravidla mívají vysoce lesklý povrch s výraznými reflektivními vlastnostmi.

Tip: Na ARMovém MacBooku se povedlo rozběhnout Windows 10. V benchmarku rozdrtil Surface Pro X

Řešením má být speciální povrchová úprava, která dokáže absorbovat téměř všechno dopadající světlo, přičemž nezachycené světelné „zbytky“ se díky absorpčním vlastnostem jednoduše rozptýlí. Výsledkem je matný povrch s nízkým leskem, který by měl v kombinaci s černou barvou vytvořit elegantní barevnou úpravu.

Matná je dobrá

Pro úplnost dodáváme, že stejně jako v případě jiných patentů nelze s jistotou říct, zda se někdy matně černého MacBooku skutečně dočkáme. Jedno je však jisté už nyní – své kupce by si tato barevná varianta bezesporu našla.

Autor článku Marek Bartík
Marek Bartík
Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Kapitoly článku