Domů » Články » Dobíjení telefonů během chůze možná už brzy realitou

Dobíjení telefonů během chůze možná už brzy realitou

Hlavním problémem dnešních výkonných zařízení je výdrž. V budoucnu bychom se ale mohli dočkat dobíjení během chůze.

Chytré telefony v dnešní době disponují poměrně výkonným hardware, kterému vévodí dvoujádrové procesory. Hlavním problémem je však výdrž, většina telefonů při větší zátěži vyžaduje dobíjet každý den. Řešením by mohly být akumulátory s větší kapacitou, optimalizace procesorů a lepší správa napájení ze strany operačního systému. Začíná se také hovořit o možnosti dobíjení během klasické chůze a ve světě už začínají vznikat první prototypy zařízení. Díky technologiím 3G/4G tak můžeme zůstat ve spojení se světem téměř kdekoliv na svých cestách mimo domov. Ať už potřebujete vyhledat jakoukoli informaci na internetu, zjistit nejlepší cenu produktu, nebo zkontrolovat svou poštu, to vše lze v současnosti učinit z pohodlí vaší ruky. Přesto tu zůstává ještě jeden poměrně zásadní ovlivňující použitelnost všech těchto mobilních zařízení. Asi tušíte správně, je jím právě výdrž a napájení akumulátorů. Je úžasné mít v kapse mobilní telefon, který se svým výkonem blíží dnešním netbookům, ale stačí jej pár hodin aktivněji používat a už se hlásí o připojení ke zdroji elektrické energie. Abychom se v budoucnosti nestali otroky zásuvek, pracuje řada vědeckých týmů po celém světě na řešení, jak tento neduh odstranit.

Ze všech dostupných energetických zdrojů jsou stále lidské bytosti jednou z nejlepších zásobáren energie. Tato myšlenka se též odráží ve článku publikovaném zahraničním webem Nature Communications, kde je vysvětleno, že průměrný člověk je při sprintu schopný vyprodukovat až jeden kilowatt energie. Toto množství by bylo více než dostatečné pro napájení všech standartních mobilních zařízení, které lidé v současné době používají. Dnes jsme odkázaní na dobíjení akumulátorů skrze elektrické zásuvky, náhradních baterií a spousta z nás svůj telefon na cestách dobíjí také prostřednictvím notebooku, ale velmi brzo bychom měli být schopni se oprostit od těchto pevných zdrojů. Celá řada vědců ze všech koutů světa pracuje na způsobech, jak využít sílu a potenciál kinetické energie. Pokud jejich výzkum dozraje do fáze, kdy bude moci být nabídnut ke komerčnímu využití, bezpochyby se tak staneme svědky dalšího velkého a zásadního technologického pokroku.

-

Zdárnou spásu bychom měli najít v použití dnes velmi populární nanotechnologie, zatím je nám ale její praktické využití v této oblasti vzdáleno v řádu několika let. Vědci v USA nyní pracují na metodě, díky které si lidé budou moci dobíjet svá zařízení během klasické chůze. Touto technologií nebude vybaveno přímo konkrétní zařízení, vše bude umístěno v obuvi uživatele. Toto sofistikované zařízení by mělo být schopno využívat pohybu velmi malých kuliček uvnitř boty, a poté převést tuto získanou energii na elektrický proud. Princip této technologie je již používán v některých malých zařízeních jako jsou například hodinky nebo senzory. K napájení mobilních telefonů, které jsou však náročnější na spotřebu elektrické energie, bude potřeba vyvinout zcela nový postup. Podobná napájecí zařízení již existují, ale jejich komerční a praktické využití nám zatím není k dispozici. Na základě předpokladů zasvěcených osob lze očekávat uvedení na trh ve velmi blízké budoucnosti, což je vskutku pozitivní zpráva.

Je velice pravděpodobné, že mobilní zařízení se v dohledné době dostanou do fáze, kdy obsadí zcela nezastupitelné místo v našich životech (pokud už se tak nestalo) a díky intenzivnímu vývoji se snad brzy podaří najít způsob, jak nás úplně oprostit od elektrických zásuvek.

Zdroj: AndroidAuthority

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

16 komentářů

 1. Nevím o tom nic,jen jsem to někde četl,ale nějaký fyzik v 19 století dokázal rozsvítít žárovku bezdrátově na 47km
  Proč se touto technologií nedají dobíjet mobily a notebooky?
  Už to vidím jak někdo běží po ulici,do někoho vrazí-kam tak spěcháte? Nikam,dobíjím si mobil :-D

 2. Nápad pěkný, ale proč se omezovat na chůzi? Ve škole toho pod lavicí moc nenachodím :) To by chtělo něco multifunkčního, co byste např. během sezení mohli vzít do ruky a já nevím třeba s tím točit, a pak při odchodu to přepnuli do módu na chůzi. Ale to je asi hodně hudba budoucnosti :(

 3. To byl Tesla, ne?
  Jinak ta technologie je zajímavá, ale kdo ví co z toho bude. Co se týče akumulátorů, tak tady bylo hodně pokusů – dobíjení vodou, nějakou tekutinou, prý vyšší kapacita atd. atd. a zatím máme pořád max. Li-Pol (Lithium něco :-) a to už je tedy docela dlouho a žádné pořádné zlepšení zatím…

 4. Jenom doplním, že Nikola Tesla svou práci zničil se slovy, že lidstvo na to ještě není připravení.

  Lithium-ion polymer baterie mají v současnosti zkutečně nejvyšší kapacitu při stejném objemu, ale jestli se nepletu, tak nemají takovou životnost jako Lithium Iontové. Li-Pol baterie v současnosti používá snad jenom Sony Ericsson…

  Každopádně do budoucna výrobcům stejně nezbude nic jiného, než do baterií investovat, protože jinak by zamrzl vývoj Hardware. K čemu mi je extrémní výkon, když mi telefon vydrží půl dne… To si radši nechám jednojádro

 5. Nikolaj Tesla byl vůbec génius nejvyššího kalibru. Někde jsem myslím četl že má na patentovém úřadě přes 100 patentů, jejichž obsah ale zůstává utajen a bude odhalen pouze až někde ze současníků přijde se stejnou myšlenkou. Ten člověk neuvěřitelně předběhl svou dobu.

 6. jj, také jsem o něm četl (i viděl) hodně zajímavých věcí, ale zase na druhou stranu něco z toho si mohli lidé vymyslet časem. Každopádně předběhnul svou dobu, to určitě ano.

 7. No podle mě je to řešení celkem nepohodlné – jako tahat z boty nějaký kábl do kapsy nebo do batohu, když navíc většina telefonů je připojená přes tenkej jack, který se v kapse ulomí. Daleko perspektivnější my připadá řešení z Liberecké univerzity, kteří vynalezli vlákna která mění solární energii na elektřinu. Není to vlasně nic nového, jde jen o to že jsou to textilní vlákna libovolně tkatelná a ohýbatelná, takže ve své podstatě se dá kus tkaniny nalepit na povrch telefonů nebo notebooků a průběžně je dobíjet bez dodatkových zařízení ;-)

 8. Dobijat mobil pod lavicou :D to ako chces nieco krutit alebo stlacat? :D LG GT540 Li-pol 1500mAh – nie len SE
  Bolo by to super. Uzasna motivacia vykaslat sa na autobus a ist pesi. Uplatnenie neskutocne ale chcelo plne nabitie za maximalne 6 hodin (2000mAh baterka)

 9. Nikola Tesla pracoval na výzkumu volné energie a dokázal by to pravděpodobně dotáhnout až do konce. Bohužel jeho sponzor, nějaký pan Edison si uvědomil, že by to dost ohrozilo jeho podnikání, takže mu zarazil prachy a hlavně Teslu totálně zdiskreditoval. Paradoxně Tesla dnes patří do první desítky nejvýznamějších vědců historie a „téměř nikdo“ ho nezná a Edisona zná každej, přičemž není zařazen ani do první stovky. Tak to dopadá, když prachy ovládaj vědu – objeví se jen to, na čem se dá vydělat a to, co by mohlo ušetřit se zakope hluboho pod zem.

 10. „Jenom doplním, že Nikola Tesla svou práci zničil se slovy, že lidstvo na to ještě není připravení.“

  Fakt? NO NEKE!! Mas to nahrane?

 11. „Ze všech dostupných energetických zdrojů jsou stále lidské bytosti jednou z nejlepších zásobáren energie.“

  Rozhodne! Viz Matrix…

 12. pepe: zničila ho konkurencia, Tesla bol ludomil a snílek, nebol to podnikateľ

  btw Apple už beží na patentový urád

 13. Tak ten Tesla působil i tady v Česku, pamatuji se ještě jak jsme jezdívávali s mámou a s Teslou vždycky někam na „roh“, ale už si přesně nevybavuji, kde on měl všechny ty svý rekreační oblasti (mě v té době byly 2-3 roky). Rozhodně si nemohl stěžovat na nedostatek kapitálu a pomluvy, že Edison mu škodil jsou nevěrohodné. Vždyť tu měl tolik fabrik, než mu je u nás zprivatizovali a Edison v tom prsty nemohl mít, protože amerika v tý době byla rozvojovou zemí a ani Ericsson se ještě neznal se Sony.
  Osobně se domnívám, že elekriky je všude dost, stačí se jen vtipně propojit a vůbec žádný pokrok se před ničím nezastaví. Současný problém vězí spiše v oblasti dotekové stylovosti v rovině křivek a linií, a kreativity ignorace etiky, sytosti barev a ve způsobu přístupu na sítě – VIDĚT A BÝT VIDĚN ! Satelity jež jsou umístěné na orbitu daleko od země také nebryndají energii a nemají natažené prodlužováky do zásuvky v obýváku a přece se točí i s námi šoustají a do aleluja vyzpěvují ty vychytávky co na nás chystají mistři svého oboru – zkr. už se těším na další novinky. (Doporučuji obout pevný boty, Baťa dělá dobrý nejen dřeváki) a na velikosti vůbec nezáleží – stačí si to jenom aspoň jednou prožít – nazdar babi, štávy máme dost.

  • Báža (neregistrovaný)

   Navíc podniky Tesla byly u nás pojmenovány zkratkou z Technika Slabouproudá, ne po Nikolovi Teslovi ani jako zkratka z Technicky slabší :-)

 14. 1kyselej: Tak to si ma rozosmial, tie tvoje socialistické fabriky Tesla u nás nemali s Teslom nič spoločne, iba po nom boli pomenované. Za života Teslu u nás nestali.
  Tesla zomrel v chudobe. Za života mal veľa sponzorov na svoje projekty, ale tie nerobil za učelom zisku. Hlavne chcel aby bola elektrina dostupná každému, čo sa moc Eisonový a spol. nepaáčilo.

 15. locomachine

  Budoucnost patří aluminiu!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).