TOPlist

Dobíjení telefonů během chůze možná už brzy realitou

Hlavním problémem dnešních výkonných zařízení je výdrž. V budoucnu bychom se ale mohli dočkat dobíjení během chůze.

Chytré telefony v dnešní době disponují poměrně výkonným hardware, kterému vévodí dvoujádrové procesory. Hlavním problémem je však výdrž, většina telefonů při větší zátěži vyžaduje dobíjet každý den. Řešením by mohly být akumulátory s větší kapacitou, optimalizace procesorů a lepší správa napájení ze strany operačního systému. Začíná se také hovořit o možnosti dobíjení během klasické chůze a ve světě už začínají vznikat první prototypy zařízení. Díky technologiím 3G/4G tak můžeme zůstat ve spojení se světem téměř kdekoliv na svých cestách mimo domov. Ať už potřebujete vyhledat jakoukoli informaci na internetu, zjistit nejlepší cenu produktu, nebo zkontrolovat svou poštu, to vše lze v současnosti učinit z pohodlí vaší ruky. Přesto tu zůstává ještě jeden poměrně zásadní ovlivňující použitelnost všech těchto mobilních zařízení. Asi tušíte správně, je jím právě výdrž a napájení akumulátorů. Je úžasné mít v kapse mobilní telefon, který se svým výkonem blíží dnešním netbookům, ale stačí jej pár hodin aktivněji používat a už se hlásí o připojení ke zdroji elektrické energie. Abychom se v budoucnosti nestali otroky zásuvek, pracuje řada vědeckých týmů po celém světě na řešení, jak tento neduh odstranit.

Ze všech dostupných energetických zdrojů jsou stále lidské bytosti jednou z nejlepších zásobáren energie. Tato myšlenka se též odráží ve článku publikovaném zahraničním webem Nature Communications, kde je vysvětleno, že průměrný člověk je při sprintu schopný vyprodukovat až jeden kilowatt energie. Toto množství by bylo více než dostatečné pro napájení všech standartních mobilních zařízení, které lidé v současné době používají. Dnes jsme odkázaní na dobíjení akumulátorů skrze elektrické zásuvky, náhradních baterií a spousta z nás svůj telefon na cestách dobíjí také prostřednictvím notebooku, ale velmi brzo bychom měli být schopni se oprostit od těchto pevných zdrojů. Celá řada vědců ze všech koutů světa pracuje na způsobech, jak využít sílu a potenciál kinetické energie. Pokud jejich výzkum dozraje do fáze, kdy bude moci být nabídnut ke komerčnímu využití, bezpochyby se tak staneme svědky dalšího velkého a zásadního technologického pokroku.

-

Zdárnou spásu bychom měli najít v použití dnes velmi populární nanotechnologie, zatím je nám ale její praktické využití v této oblasti vzdáleno v řádu několika let. Vědci v USA nyní pracují na metodě, díky které si lidé budou moci dobíjet svá zařízení během klasické chůze. Touto technologií nebude vybaveno přímo konkrétní zařízení, vše bude umístěno v obuvi uživatele. Toto sofistikované zařízení by mělo být schopno využívat pohybu velmi malých kuliček uvnitř boty, a poté převést tuto získanou energii na elektrický proud. Princip této technologie je již používán v některých malých zařízeních jako jsou například hodinky nebo senzory. K napájení mobilních telefonů, které jsou však náročnější na spotřebu elektrické energie, bude potřeba vyvinout zcela nový postup. Podobná napájecí zařízení již existují, ale jejich komerční a praktické využití nám zatím není k dispozici. Na základě předpokladů zasvěcených osob lze očekávat uvedení na trh ve velmi blízké budoucnosti, což je vskutku pozitivní zpráva.

Je velice pravděpodobné, že mobilní zařízení se v dohledné době dostanou do fáze, kdy obsadí zcela nezastupitelné místo v našich životech (pokud už se tak nestalo) a díky intenzivnímu vývoji se snad brzy podaří najít způsob, jak nás úplně oprostit od elektrických zásuvek.

Zdroj: AndroidAuthority

Autor článku Richard Streit
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku