Domů » Články » Doba bezrámečková: přehled smartphonů, které lákají na tenké okraje

Doba bezrámečková: přehled smartphonů, které lákají na tenké okraje

Bezrámečkový displej je jednoznačně nejviditelnější designový trend dnešní doby. Poté, co displeje moderních smartphonů začaly nabývat na rozměrech, museli výrobci někde ubrat. Zeštíhlování postihlo rámečky kolem displeje, které i přes všechnu snahu zcela nezmizely. Přesnější termín, než je bezrámečkový displej, je tedy spíše displej s minimálními rámečky.

Správné názvosloví ale nechme až času, který toto dilema vyřeší za nás. Které bezrámečkové smartphony jsou hity letošního podzimu?

Samsung Galaxy S8 a S8+

Vlajkové lodi korejského giganta není třeba příliš představovat. Samsung nastartoval honbu za nejtenčím rámečkem a začal prosazovat tuto designovou linku u vlajkových lodí. K nejlepšímu poměru dipleje a těla mu pomáhá zakřivený displej, marketingově zvaný Infinity. Technologie AMOLED zaručuje perfektní podání černé barvy, na displej je tak radost pohledět.

Poměr těla k displeji: 84 % (S8) a 83 % (S8+)
Tip: Kompletní parametry Samsungu Galaxy S8 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Jakožto pionýr v novém trendu musel Samsung řešit i problémy, které malý rámeček přináší. Především jde o umístění čtečky otisků prstů, která nemá na přední straně žádné místo. Tu musel umístit vedle čočky fotoaparátu, což z ergonomického hlediska není ideální krok. Pro příště se z toho přehmatu snad v Koreji poučí.

Samsung Galaxy Note 8

Dalším zástupcem v našem výběru je žhavý favorit ze stáje Samsungu, tentokrát nejnovější model Note 8. Jeho předchůdce sice měl mediálně propírané problémy, Note 8 však přichází reputaci napravit. Do nápravy se pustil se vší vervou a kromě opravdu vysoké ceny se chlubí také bezrámečkovým displejem.

Poměr těla k displeji: 83 %
Tip: Kompletní parametry Samsungu Galaxy Note 8 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Ten má dobrý poměr velikosti displeje k tělu telefonu, byť za kolegy z řady S mírně zaostává. Zakřivení taktéž není tak veliké jako u vlajkových modelů, především kvůli pohodlnému používání pera S Pen. I tak se jedná o skvělý zobrazovací panel.

LG V30

Jižní Korea je telefonům s malými rámečky zemí zaslíbenou. Velký konkurent Samsungu, korejská LG se nenechává zahanbit a posílá do boje několik bezrámečkových zástupců. Jeho V30 se může chlubit nejlepším poměrem těla k displeji v rámci LG.

Poměr těla k displeji: cca 81 %
Tip: Kompletní parametry LG V30 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Oproti Samsungu se může rovněž vytasit i s jednou velkou předností. Čtečka otisků prstů je sice také umístěna na zádech, není však vedle čočky fotoaparátu, ale pod ní. Při nahmatávání je tak pravděpodobnost že přehmátnete mnohem menší než u konkurence.

LG G6

Vlajková loď korejské dvojky také nabízí velmi tenké rámečky, v porovnání s V30 bohužel vychází poměr displeje k tělu o něco málo hůře.

Poměr těla k displeji: cca 79,5 %
Tip: Kompletní parametry LG G6 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

G6 se na rozdíl od svého konkurenta nemůže chlubit Infinity displejem, co však nabídne, je precizní zpracování a kovové tělo. Chybějící zahnutí nakonec ani tolik neškodí, neboť v praxi to až takové terno není.

LG Q6

Poslední zástupce ze stáje LG není ten nejvybavenější model, zato je cenově nejdostupnější. LG se na rozdíl od konkurentů snaží dostat prémiový design i do střední třídy, když bezrámečkové displeje aktuálně táhnou.

Poměr těla k displeji: cca 79 %

LG Q6 má ale také své mouchy – nižší cenu odnesla čtečka otisků prstů, kterou na těle Q6 budete hledat marně. Použité materiály rovněž nejsou kdovíjak hodnotné, jedná se o obyčejný plast, který je magnetem na různé oděrky a škrábance.

Essential Phone

Smartphone od tvůrce Androidu Andyho Rubina je hotová designová perla. Poměr displeje k tělu telefonu je aktuálně nejvyšší ze všech představených chytrých telefonů. Díky tomu nalezneme na Essential Phone charakteristickou „slzu“, ve které je ukrytý přední fotoaparát.

Poměr těla k displeji: 85 %
Tip: Kompletní parametry Essential Phonu včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Essential Phone, to není jen displej. Titanový rám a keramická záda z něj dělají skutečně prvotřídní smartphone, který nechá většinu konkurence daleko za sebou. Po softwarové stránce se může chlubit čistým Androidem a příslibem pravidelných updatů, což nemůžou slíbit ani všechny vlajkové lodě.

Apple iPhone 8

Ačkoli ještě nebyla nová jablečná modla představena, úniky a předpovědi odhadují, že bezrámečkový displej chybět nebude. Vlajková loď Applu má kromě displeje s minimálními rámečky nabídnout i jiné převratné funkce, jako například inovativní systém rozpoznání obličeje.

Poměr těla k displeji: cca 86 %

Kolem nových iPhonů je vždy spousta spekulací. Jestli se naplní všechny, nebo jenom některé, to je otázka, na kterou bychom již brzy měli dostat odpověď. Co se týče spekulace ohledně displeje, tak doufáme, že zde se úniky nemýlí.

Xiaomi Mi Mix

Posledním známým bezrámečkovým mohykánem je čínské Xiaomi. Zatímco ostatní výrobci o displeji s minimálními rámečky pouze přemýšleli, Xiaomi uvedlo na trh svůj Mi Mix. To v době svého představení doslova všem vyrazilo dech. Poměr displeje k tělu telefonu je taktéž pozoruhodný.

Xiaomi Mi Mix
Poměr těla k displeji: cca 84 %
Tip: Kompletní parametry Xiaomi Mi Mix včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

I když se jedná o Xiaomi, značku, která je známá kombinací kvalitního hardwaru za přijatelnou cenu, tohle je bohužel výjimka. Za prémiový design si tentokrát Číňané nechají pořádně zaplatit. Slavné to není ani s dostupností, která je hodně omezená.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Subscribe
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments