TOPlist

Do Marketplace se dostala cracknutá verze navigačního software

Vývojáři a společnosti obchodující se softwarem se neustále potýkají s warezem, neboli nelegálním šířením autorsky chráněného a většinou placeného obsahu. Warez tu zkrátka byl, je, jen tak se ho v nejbližší budoucnosti nezbavíme a nevyhnula se mu ani sféra chytrých telefonů. Šíří se většinou na specializovaných stránkách na internetu, to co však nedávno dokázala jistá skupina pirátů je téměř neuvěřitelné. Nejen, že se jim podařilo cracknout navigační software, který normálně stojí 35,99 Euro (v přepočtu cca 904 Kč), ale dokonce takto upravený instalační soubor umístili zdarma na Marketplace, kde si jej stihly stáhnout tisíce uživatelů operačního systému Windows Phone.

-

Na tuto nekalou skutečnost upozornil italský server Plaffo, Microsoft poté nejen stáhl nelegální kopii z Marketplace, nýbrž ji i dálkově smazal ze všech chytrých telefonů, na které byla stažena. Majitel účtu, přes který se ukradená kopie dostala na Marketplace, prohlásil, že se mu někdo naboural do počítače, i přesto po něm Microsoft požaduje odškodné ve výši 40 tisíc amerických dolarů (cca 746 000 Kč). Tento případ mobilního softwarového pirátství je sice nejokatější, není ale zdaleka první. Velký boom warezu se rozmohl poté, co Microsoft začal nabízet některé aplikace pouze pro majitelé telefonů Nokia, internetová komunita se totiž současně snaží tyto programy upravit tak, aby je bylo možné dostat i na zařízení jiných značek. Vůbec poprvé byl ale ze strany Microsoftu použit vzdálený zásah do soukromých zařízení uživatelů systému Windows Phone, takový zásah měl původně sloužit pouze v extrémních případech pro odstranění škodlivého softwaru (malware).

Zdroje: PocketNow.com, WMPoweruser

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku