TOPlist

Digitální rovnováha vs. ActionDash: jak si proti sobě stojí (test)

Omezit čas strávený na mobilních zařízeních je snem nejednoho z nás. Toho jsou si vědomy také velké společnosti stojící za operačními systémy iOS a Android. Na obou platformách se objevila nějaká forma systémové aplikace, která monitoruje chování uživatele na chytrém telefonu a dává mu kontrolu nad tím, aby mohl tento čas využívat efektivněji a omezit tak celkovou dobu strávenou s přístrojem. V případě Androidu se jedná o aplikaci Digitální rovnováha, v angličtině Digital Wellbeing.

Nebyl by to ale Google, aby v tom nebyl nějaký háček. K aplikaci Digitální rovnováhy bohužel nemá přístup každý uživatel operačního systému se zeleným robotem ve znaku, ale pouze vlastníci telefonů řady Pixel přímo od Googlu a nebo některého z telefonů z programu Android One.

To je bohužel značně omezená skupina uživatelů, čehož si byl vědom také vývojář stojící za populárním Action launcherem. Ten vypustil do světa alternativu k Digitální rovnováze s názvem ActionDash. Jak si stojí obě aplikace tváří v tvář? To se dozvíte v našem článku.

Ve funkcích jsou si takřka rovnocenné

Pokud jde o to, co obě aplikace dokáží, pak jsou na tom takřka obě shodně. Klíčovým prvkem jsou statistiky, které vám řeknou kolik času jste strávili se zapnutou obrazovkou, které aplikace nejvíce používáte, kolikrát jste odemkli zařízení, kolik vám přišlo notifikací nebo kolikrát jste otevřeli tu kterou aplikaci. Obě taktéž zvládnou tyto informace zobrazovat na hodinové, denní nebo týdenní bázi.

V základu umožní Digitální rovnováha omezit užívání pomocí nástrojů typu časovač na jednotlivé aplikace, či možnost přepnout v určitou denní dobu barevné schéma telefonu do šedivých barev, aby nebyly tolik přitažlivé. Rovnou z aplikace také můžete upravovat nastavení jednotlivých notifikací. V základu se tak jedná o jednoduché, ale účinné řešení.

To vše umí také ActionDash, ale navíc k tomu přidává třeba podporu pro tmavý režim, detailní statistiky nebo pravidelnou zálohu. Obrovskou předností je rovněž podpora všech zařízení s Androidem od verze 5.0 Lollipop, což je ohromná masa uživatelů.

Všechno má nicméně své „ale”. Ve verzi zdarma si všechny tyto přednosti neužijete, neboť jsou vázané na zaplacení fixní částky 149 korun. Pokud tak neučiníte, používat můžete v menší míře ActionDash také, ale připravte se na omezené statistiky a také reklamy.

Digitální rovnováha
Digitální rovnováha
Autor: Google LLC
Cena: zdarma

Která aplikace je lepší?

Vybrat jednoznačného vítěze je obtížné. Pokud máte nějaký Pixel či Android One zařízení, pak patrně nemáte jediný důvod, proč využívat alternativu v podobě ActionDash. Pokud jste ale zástupce většiny a chcete si vést statistiky o používání přístroje a na jejich základě lépe ovládat čas strávený s telefonem, nemáte příliš na výběr.

Google patrně dříve či později zpřístupní Digitální rovnováhu pro větší množství zařízení, aktuálně se ale musíte spolehnout na řešení třetí strany, které vás navíc vyjde na ne zrovna malou částku.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku