Digitální pravěk: Podívejte se, jak vypadaly dotykové obrazovky v roce 1982

Dotykové panely se v posledních letech staly synonymem intuitivního ovládání, nicméně málokdo si uvědomuje, jak vypadal dotykový pravěk před třiceti lety, kdy se tato technologie nacházela na svém počátku. V osmdesátých letech minulého století se na obrazovkách britské televizní stanice BBC vysílal poučný pořad s názvem „Tomorrow’s World”, kde moderátor prezentoval aktuální novinky ze světa vědy a techniky. V jednom z dílů se produkce zaměřila na tehdejší poměry revoluční záležitost, kterou byla obrazovka s dotykovým polohováním.

Princip fungování byl založen na řadě infračervených fotodiod umístěných na okrajích monitoru v horizontálním a vertikálním směru. Jakmile jste položili prst na konkrétní část obrazu, došlo k přerušení paprsku a software tak následně vyhodnotil jeho přesnou polohu. Samozřejmě se nejednalo o dotykový displej v pravém slova smyslu, ovšem musíme si uvědomit, rezistivní či dokonce kapacitní technologie se nacházely pouze v hlavách těch nejodvážnějších vědců.

Telefon značky Neonode využíval atypického ovládání

Mobilní pamětníci si možná vzpomenou na dotykové telefony od společnosti Neonode, které využívaly k polohování infračervené diody. Tato technologie se však záhy ukázala jako nevhodná a proto ji velice brzy nahradily rezistivní panely.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

4 komentáře

 1. cicolably (neregistrovaný)

  fungovalo to celkom dobre, ešte funguje :D

  • Rezza (neregistrovaný)

   Trebas v dotykovem Kindlu :). A rikat, ze to neni dotykovy displej, kdyz neco takoveho neexistuje – max displej a na nem digitizer.

  • Klimax (neregistrovaný)

   Jo, spousta levnějších 19-27′ dotykových monitorů. (ostatní typy dotyku ženou cenu o dost výš)

 2. Yegor Velemenko (neregistrovaný)

  Neonode N2 byl super…..

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *