Domů » Bleskovky » Další výjimka pro Huawei: Američané o 14 dní odloží zákaz

Další výjimka pro Huawei: Američané o 14 dní odloží zákaz

Nekonečný příběh o spolupráci Huawei a amerických firem získal další dějství. Podle agentury Reuters totiž americké úřady v pondělí udělí další výjimku povolující americkým firmám obchodování s Huawei.

Huawei je přitom v USA od května na tzv. blacklistu, který mu zabraňuje s Američany z bezpečnostních důvodů obchodovat. V praxi to má například takový dopad, že nové telefony Huawei nemohou provozovat Android se službami Googlu.

Odklad odkladu před dalším odkladem?

Plánované čtrnáctidenní prodloužení má začít platit v pondělí, což je zároveň den, kdy vyprší aktuálně běžící tříměsíční výjimka. Jde tedy v podstatě o odklad odkladu účinnosti. A proč nyní bylo zvoleno jen dvoutýdenní prodloužení? Inu, blíží se prý dohoda, z níž vyústí další delší prodloužení výjimky.

huawei logo

Stále více se tak ukazuje, že zákaz Huawei není ani tak o bezpečnosti, jako o politice. Neustálé prodlužování by se asi nekonalo, pokud by skutečně ze spolupráce Huawei a amerických firem plynulo nějaké zásadní riziko. Jde tak spíše o snahu využívat Huawei jako páku při mezivládních jednání mezi Čínou a USA o ekonomických sporech.

TIP: Z Čeho plynou obavy o bezpečnost produktů Huawei? Často citovaná analýza staví na spekulacích

Huawei navíc nevykazuje známky toho, že by ho současná omezení nějak zásadně poškozovala. Prodeje rostou, smlouvy na budování 5G infrastruktury po celém světě také přibývají. Hlavním problémem je tak asi nemožnost používat Google služby, což značně snižuje atraktivitu telefonů značky na západě. Vedení Huawei ale přišlo s netradičním způsobem, jak problém vyřešit. Firma prý jedná s americkými operátory o kompletním licencování jejich 5G technologií. Poslední slovo ale stejně budou mít politici.

Čínský gigant nicméně není jedinou firmou, která se kvůli ekonomickým sporům obou mocností ocitla v nejistotě. Zavedení dalších cel se obává také Apple. Ten proto neváhá lobbovat na nejvyšších místech a nedávno zaměstnal blízkého spolupracovníka prezidenta Trumpa.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments