Domů » Bleskovky » Česká republika půjde ve stopách Německa. Huawei umožní výstavbu 5G sítě

Česká republika půjde ve stopách Německa. Huawei umožní výstavbu 5G sítě

Německo minulý týden dokončilo přípravu svých pravidel pro budování 5G infrastruktury. Na rozdíl od těch amerických nezakazují spolupráci s Huawei, ostatně jako ve většině Evropy. Huawei tvrdí, že zhruba polovinu z dosud uzavřených smluv na dodávky technologií pro 5G sítě podepsali právě v Evropě.

Z evropských států omezení Huawei vážně zvažuje v podstatě jen Velká Británie, která má tradičně silné vazby na americkou politiku. Oproti tomu v České republice bude mít zřejmě Huawei možnost se do výstavby také zapojit.

Stejná pravidla jako sousedé

Pravděpodobnou účast Huawei na projektech operátorů potvrdil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Technologie, na níž stojí 5G sítě, má globální charakter. Nedovedu si představit, že bychom k Huawei či jiné firmě přistupovali podle jiných pravidel než v Německu nebo Polsku“, řekl Havlíček ve čtvrtek Právu.

huawei 1

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) plánuje začátkem příštího roku zahájit dražby frekvencí 5G sítí. Tendr má mít parametry, které umožní vstup nového čtvrtého operátora, alespoň to dosud vláda deklarovala. Přístup k vybavení Huawei podle ČTÚ dražbu frekvencí nijak neovlivní, nehledě na jeho finální formu.

V minulosti se mluvilo o tom, že svou 5G síť chce na technologiích Huawei postavit například O2. Majoritní akcionář PPF (vlastník O2) Petr Kellner ale v minulosti ubezpečil, že případná omezení vůči Huawei dodrží.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Subscribe
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments