Domů » Bleskovky » Další do foroty: HTC pracuje s čínskou vládou na novém operačním systému

Další do foroty: HTC pracuje s čínskou vládou na novém operačním systému

HTC pracuje na novém operačním systému, který bude zaměřený na specifika zákazníků v Číně. HTC tak vsází na čínský trh ve snaze vymanit se ze současných problémů, za které podle zaměstnanců může hlavně její nejvyšší představitel Peter Chou. S informací přišel server Wall Street Journal a na projekt dohlíží přímo předsedkyně představenstva Cher Wang. Odlišností nového operačního systému má být hluboká integrace specifických služeb, kterou je například Weibo. Projekt se údajně nachází v pokročilé fázi a prototypy funkčních zařízení už HTC předalo do rukou vládních úředníků. Podle WSJ by mohlo dojít k představení do konce letošního roku.

Zpráva přesně neříká, jestli se jedná o zcela nový operační systém, nebo o upravenou variantu Androidu. Je však málo pravděpodobné, že by se HTC odhodlalo k takovému zásahu do Androidu, jelikož by tím porušilo pravidla OHA (Open Handset Alliance). Společnost by takovým krokem riskovala narušení vztahu s Googlem. Potom HTC zůstávají dvě možnosti – vytvořit zcela nový operační systém nebo na běžný Android použít nový skin. První varianta by vyžadovala značné investice, které si možná HTC nemůže dovolit. Druhá by znamenala použité běžného Androidu, bez větších změn uvnitř, pouze by prostředí více odpovídalo potřebám zákazníků v Číně.

David Podzimek

2 komentářů

  1. Ondřej Gardavský

    Jak už jsem psal jinde, budou-li u HTC nadále dělat stále tu stejnou cenovou politiku (low-endy za cenu mid-endů, mid-endy za cenu high-endů), tak je nespasí ani Beats, ani žádný nový systém, i kdyby na něm spolupracovali se samotným předsedou komunistické strany. Zvlášťepak v ČLR, kde je na trhu takové kvantum kvalitních smartphonů za lidové ceny, např. Meizu, Xiaomi či Oppo… a kdo chce značku, ten má dávno Apple. Weibo a ostatní specifické místní aplikace výrobci dávno do Androidů předinstalovávají a nevím jakou hlubší integraci si soudruzi od HTC představují (zrovna Weibo používám přes dva roky, share to podporuje, notifikace taky a nějak si neumím představit, co dalšího by to mělo dělat), ale pokud přijdou s novým systémem, tak tam mohou Weibo integrovat jak hluboko chtějí, ale místní proletariát si to nekoupí, protože na tom nepůjde sekat ovoce. Moje sázka je tedy na přeskinovaný Android (obohacený o nějaká kýčovitá témata, co mají Číňané rádi) bez Google služeb (což jsou už teď všechny androidí telefony v oficiální čínské distribuci) a s předinstalovanými čínskými aplikacemi. Na zařízeních s novým systémem (bez stávajícícho ekosystému a aplikací, jen Weibo, WeChat, Youku apod. to nezachrání) imho nemohou vydělat ani kdyby se to snažili protlačit přes operátory, takové pokusy už tu ostatně byly. Leda kdyby to bylo jako služební telefony pro místní aparátčíky (proto ta spolupráce s vládou) v rámci nějaké pěkné státní zakázky…

    • tora85 (neregistrovaný)

      tak jsi se pres tu zbytecnou omacku dostal na konci k jadru veci ;)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).