TOPlist

Cybertruck poškrábete jen diamantem. Musk láká na unikátní úpravu

Elektrický pickup Tesla Cybertruck na propagačním snímku
  • Nové SUV od Tesly bude v nabídce také se speciální povrchovou úpravou 
  • Půjde o karbid wolframu, což je mimořádně odolný materiál 
  • Předobjednávek na Cybertruck už je prý více než dva miliony 

I v základním provedení se šasi z nerezové oceli by měl být Cybertruck mimořádně odolný. Tesla ale podle posledních zpráv chystá ještě jednu prémiovou variantu s povrchovou úpravou z karbidu wolframu, což je mimořádně odolný materiál, který poškrábete jen nejtvrdšími materiály, jako je diamant nebo karbid křemíku.

Na novinku ve výbavě Cybertrucku Musk upozornil na své sociální síti X. Ačkoliv se opět může jednat jen o výkřik do tmy, který má spustit další veřejnou debatu, z technického hlediska se použití tohoto materiálu nejeví jako nereálné. Z automobilek už jej používá například německé Porsche. Pokrývá jím brzdové kotouče, které tím získají lepší brzdný účinek, menší opotřebení a nepodléhají korozi. Mimo automobilový průmysl se ale karbid wolframu běžně používá jako brusivo nebo pro výrobu řezných nástrojů. Najdete jej ale také u prstenů nebo jiných šperků.

Ochrana proti vandalům

Pokud by Cybertruck opravdu dostal kabátek z wolframu karbidu, stal by se z něj velmi odolný vůz. Zároveň by nehrozilo poškrábání od vandalů nebo kolemjdoucích, kteří populární značku elektromobilů nemají v lásce. Takových incidentů je totiž právě mezi Teslami velké množství.

První vyrobený vůz Tesla Cybertruck
První vyrobený vůz Tesla Cybertruck v Gigafactory Texas. Předobjednávek je přes dva miliony

Ačkoliv nové SUV vzbuzuje plno vášní, vypadá to, že své fanoušky už si dávno našlo. Už po jeho slavnostním odhalení v roce 2019, kdy bylo (ať už omylem, nebo naschvál) rozbito údajně nerozbitné okno, dorazilo 250 000 předobjednávek během jediného týdne. V roce 2021 mělo být budoucích majitelů už více než jeden milion a aktuálně se má jednat o dvojnásobek, tedy více než dva miliony. I kdyby si svůj nový vůz nakonec vyzvedla jen část těchto lidí, pro Teslu to bude velmi slušný vstup na trh.

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku