Tesla šokovala pick-upem Cybertruck s balistickou ochranou. Ujede až 800 km

cybertruck2

Automobilka Tesla má ve své nabídce jak klasické sedany, tak i čím dál oblíbenější SUV. Včera však Elon Musk představil nový produkt – pick-up. Podle spoluzakladatele automobilky Tesla se v odvětví užitkových vozů za posledních 100 let nic nezměnilo a všechny pick-upy vypadají stejně. A proto přichází Tesla Cybertruck.

cybertruck

Industriální design, podtržený chladnou šedou ocelí, skrývá nejnovější technologie, které Tesla v současné době používá, dostane se tedy i na autopilota a všechny ostatní funkce, na které jsme od amerického výrobce zvyklí. Automobil nemá v žádném případě trpět nedostatkem výkonu, utáhnout má náklad o váze až 6,3 tuny a nákladní prostor pojme 2,8 čtverečního metru nákladu. Dojezd má být v nejvyšší verzi až 800 kilometrů. Zda Tesla použila jiný typ baterie či zvýšila kapacitu stávajících, které používá u modelů S, 3 a X není jasné. Ani jeden z těchto modelů, které dnes můžete potkat na silnici, však takový dojezd nemá.

cybertruck2

Na trh přijdou celkem 3 verze vozidla na adaptivním vzduchovém podvozku, první a nejlevnější nabídne pohon zadních kol a dojezd 400 km s cenou 39 900 dolarů (920 000 Kč). Dražší model nabídne pohon všech 4 kol a dva elektromotory s cenou 49 900 dolarů (1 150 000 Kč), nejdražší varianta pak nabídne 3 elektromotory, zrychlení z 0 na 96 km/h za 2,9 vteřiny a slibovaný dojezd 800 kilometrů s cenou 69 900 dolarů (1 400 000 Kč).

cybertruck3

U elektromobilů tyto parametry až tak nepřekvapí, novinka však nabídne unikátní materiály. Cybertruck je vyroben ze za studena lisované oceli, která by měla odolat škrábancům i úderům kladiva, okénka by pak měla nabídnout ochranu podobnou neprůstřelným sklům. Tesla prý testovala pevnost například kuchyňskými dřezy, které zkoušela okny prohodit, údajně bez jakéhokoliv poškození. Během demonstrace při živém přenosu se však podařilo rozbít obě okna malým předmětem.

Telsa Cybertruck - Elon Musk accidentally breaks windows made of armor glass

Cybertruck má být i oficiálním automobilem Marsu, kterého chce Musk dosáhnout již v roce 2022. Automobilka očekává, že konstrukce a použité materiály vydrží i nehostinné podmínky rudé planety. Zájemci o pick-up musí nyní složit zálohu pouhých 100 dolarů (2000 Kč), přičemž první dvě varianty se mají na trh dostat na konci roku 2021, nejvyšší varianta s nejvyšším výkonem a dojezdem pak přijde o rok později.

Autor článku
David Preiss

Kapitoly článku