Domů » Bleskovky » Čtyři z deseti zařízení s Androidem běží na systému starém více než dva roky

Čtyři z deseti zařízení s Androidem běží na systému starém více než dva roky

Zhruba každé dva týdny Google aktualizuje stránku s informacemi pro vývojáře. Je to místo, kam mohou lidé zajít a podívat se, jaká zařízení jsou užívána k přístupu na Google Play. Poslední data ukazují, že 28 % uživatelů Androidu používá poslední verzi operačního systému – Jelly Bean.

 

Na druhou stranu, 38,5 % uživatelů Androidu jsou stále na systému 2.3 Gingerbread. Když si to zasadíme do kontextu, zjistíme, že Gingerbread byl oznámen v prosinci 2010. To znamená, že je prakticky třicet měsíců starý. Někdo by řekl, že číslo je dáno dvouletými kontrakty s operátory, ale většina zařízení s Androidem se prodává v místech, kde lidé kupují telefony nedotované a odblokované. Vděčíme také největším výrobcům telefonů, kteří se na svá starší zařízení rozhodli aktualizace nevydávat. Další problém je odhadnout, kolik zařízení v těchto číslech není vůbec započítáno. Data jsou pouze ze zařízení, která přistupují na Google Play Store. Nikdo přesně neví, kolik milionů telefonů bylo prodáno v Číně a dalších zemích, která neobsahují žádné služby od Google.

David Podzimek

13 komentářů

 1. Takze hodne zkreslene cisla a %. Nicmene hlavne, ze system funguje…:-)

  • David Podzimek

   právě, že oproti dřívějšku jsou teď čísla jasná. Jedná se o telefony, které mají něco společného s Google. Když někdo využívá Android sám, ať se o developery a ekosystém taky sám stará.

  • Pokud to chcete brát takhle tak bych doporučit změnit název článku, který je tím pádem zavádějící.

  • Velda (neregistrovaný)

   Pan autor nechtěl napsat OHA místo Googlu, protože Google je až důsledek. Tím pádem není název článku zavádějící.

 2. Koblih (neregistrovaný)

  Takže se dá říct, že koláč bude ještě tragičtější. Spoustu lidí s tím nejlevnějším Androidem to používá jako hloupý telefon a neví ani, že tam nějaký Play Store existuje.

 3. Roman (neregistrovaný)

  No to nebude jen o vyrobcich, dost lidi ani nevi, ze tam ma nejaky system a ze se da updatovat, k PC to pripoji jen pro nahrani hudby a fotek. Tam kde kazdych par hodin otravuje upozorneni na OTA update to bude ale jine:)

 4. S.T.E.A.K. (neregistrovaný)

  Já mám třeba 2.3 na mobilu schválně, přestože je od výrobce k dispozici i 4.0. A to z důvodu, že 4.0 neni stavěná na 512MB RAM(Xperia Mini Pro). Navíc podle mě byla 2.3 nejvíc povedená verze a všechny další pak směřují směrem, který mi příliš nevyhovuje(zbavení se tlačítka menu, zavedení ActionBaru, odklon od ovládání hw klávesami, apod), bohužel i aplikace se pomalu ale jistě přizpůsobují tomuto trendu(nic jiného jim ani nezbývá, když je systém omezuje). 4.1 je na tom co se optimalizace výkonu trochu lépe, ale 2.3 je pořád rychlejší. Na tabletu Note 10.1 mám 4.1(naštěstí upravenou od výrobce, protože pure android nehorázně plýtvá vertikálním místem – ovládací a notifikační lišta), ale i tam bych měl radši HW tlačítka. A pro toho, kdo by radil nový silnější smartphone, proč? stávající mi výkonově vyhovuje a dokud budou aplikace, nemá smysl měnit(navíc ani neni za co, protože od QWERTY klávesnic se z neznámého důvodu odstoupilo). Navíc nové modely nepřináší ani nic nového, kromě tabulkově lepšího výkonu.

  • Nové verze toho mnoho přinášejí, ale chce to adekvátní stroj, to je pravda. Pro tak majoritní verzi systéme je vhodnější přístroj, který je pro něj navrhovaný, než to za každou cenu rvát na staré přístroje. Velkou chybou ale je, že se prakticky jedna generace se vyhodila v podobě verze 3 a zpřetrhalo se tak průběžné aktualizování.

  • S.T.E.A.K. (neregistrovaný)

   Já jsem android uživatel už od verze 1.0 a můžu říct, že toho nové verze zase tak moc nepřinášejí(viz [odkaz]), pouze kompletní překopání UI a UX(což je pro mně spíš důvod proč neupgradovat) a nějaké optimalizace + věci jako Google Now a PhotoSphere, které normální uživatel ani nepoužije(ano, na prezentacích to vypadá krásně, ale v realitě to je jinak) a další věci, které už dlouho existují v custom ROMkách nebo jako samostatné aplikace v Google Play.

  • Velda (neregistrovaný)

   Ale prdy. Akorát musíte mít čistý systém, než provede upgrade na ICS. Ten upgradovací proces na tyto Xperie není moc povedený. Ale když to uděláte s factory resetem, bude to OK.

 5. Jiří Vlašimský (neregistrovaný)

  Proc nenapisete 2 z 5? To uz rovnou muzete psat 16 ze 40 zarizeni s Androidem….

 6. Je to o ničem, spíš to vypovídá o stáří používaných founů, to je jak dělat podobnej graf na výskyt windows – starejch XP je určitě taky maraky a o čem to vypovídá? O ničem?

  • Velda (neregistrovaný)

   Windows má podporu několik let, Android pár měsíců. Asi tak.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).