Domů » Články » Čtečka Wooky: Od mobilu přes tablet po PC (přehled)

Čtečka Wooky: Od mobilu přes tablet po PC (přehled)

Jak dostat legální české a slovenské elektronické knihy (nejen) do vašeho mobilu? Na to se podíváme v dalším díle našeho seriálu věnovaném řešení Wooky.

Platformu Wooky jsme si na SmartManii představili před několika dny. V současné době si můžete softwarovou čtečku stáhnout zdarma pro svůj iPhone či iPad, mobilní telefon nebo tablet s Androidem, telefon s Windows Mobile a počítač s Windows. Hotová je také čtečka pro Symbian, čeká už jen na uveřejnění na OviMarketu. V přípravě jsou čtečky pro mobilní operační systémy Bada či Windows Phone 7 a pro počítače s Linuxem a OS X. Co ale softwarová čtečka umí? 

Minitest čtečky na vychytralém mobilu i populárním tabletu

Čtečku Wooky jsme bez jakýchkoli potíží stáhli přímo z Marketu do telefonu Samsungu Galaxy SII (Android 2.3.3) i tabletu Asus Eee Pad Transformer (3.2.1). Vše ale funguje obdobně, pokud holdujete spíše zařízením s jablkem ve znaku a používáte App Store (viz obrázky z iPadu). Po zadání jména a přístupového hesla k účtu se dostanete do vlastní knihovny, kde se vám nabídnou dříve čtené, stažené a zakoupené knihy. Je jedno, z kterého zařízení se přihlašujete – knihy se synchronizují v rámci vašeho účtu. Pokud chcete konkrétní knihu číst v daném zařízení, napoprvé ji musíte do konkrétního zařízení stáhnout (ukládá se do paměti přístroje, kde je šifrována ve vlastním formátu).

- -
Dva různé náhledy na knihovnu, která se podle účtu synchronizuje na všech vašich zařzeních se čtečkou Wooky (náhledy z iPadu) 

Poznámka: Možná vás překvapí, že se při prvotní registraci účtu Wooky objevíte v prostředí e-shopu Ráj knih. Je to dáno tím, že přímo ze čtečky můžete knihy pohodlně nakupovat. Účet je tak současně provázán nejen s knihovnou již zakoupených děl, ale i s košíkem na nové knihy a časopisy (o těch zase někdy příště). Knihy si můžete před nákupem vyzkoušet – ukázka se přitom neomezuje jen na jednu stránku či odstavec. 

Pouze základní, ale rychlé a snadné nastavení

Ovládání čtečky na mobilu či třeba tabletu pravděpodobně zvládne jak méně zkušený uživatel, tak i jeho (pra)rodiče. Možnosti nastavení a přizpůsobení nejsou nijak rozsáhlé ani komplikované. Tvůrci aplikace měli zjevně na paměti hlavní účel čtečky – dostat se rychle ke knížce a číst. Už v hlavní nabídce knihovny si můžete vybrat mezi náhledem knih rozečtených, zakoupených a stažených, obchodem s novými knihami a nezbytným nastavením. Knihy lze řadit podle parametrů (název, autor, vydání) a kromě seznamu zobrazit i ve virtuální poličce s knihami (lovíte-li své oblíbené tituly raději podle obálky). Pro čtení můžete volit z pěti velikostí písma a trojice kombinací pozadí a písma – černé na bílém, méně kontrastní sépiový nádech a bílé na černém. Přepnout lze způsob přetáčení stránek i povolení automatické rotace stránky při otočení zařízení. Co se jazyka rozhraní a účtu týče, k dispozici je čeština a slovenština.

Stojí za povšimnutí, že jazyk se nastavuje automaticky – podle toho, na které stránce podporující platformu Wooky si účet vytvoříte. Pokud první registrace proběhne na RajKnih.cz, bude vše od začátku česky, pokud na RajKnih.sk, setkáte se s prostředím ve slovenštině. Jazyk pak lze samozřejmě ručně přepnout v nastavení. Stejný účet (a tedy nutnost pouze jediné registrace) pak stačí pro vstup do jakéhokoli dalšího internetového obchodního domu s knihami pro Wooky v Česku i na Slovensku. A ať nakoupíte kdekoli, všechny knihy máte neustále k dispozici ve své knihovně a přístupné z jakékoli čtečky.

- -
Pro čtení na tabletech s Androidem i iOS je přirozenější orientace stránky na výšku (vybrat si můžete ze tří kombinací barev písma a pozadí)

Pokročilí uživatelé sice ve čtečce Wooky zatím nenajdou všechny možné detailní parametry (třeba libovolně nastavitelnou barvu písma a pozadí, fontu, zarovnávání odstavců a další), ale s ohledem na požadovanou univerzálnost a snadnost ovládání čtečky nejširší skupinou čtenářů to nejspíš přejdou bez většího lamentování. Co nás zamrzelo (zvláště na desetipalcovém tabletu), byly často až příliš zmenšené obrázky. Možnosti čtečky se nicméně neustále zdokonalují. Podle informací přímo od vývojářů se můžeme těšit třeba na synchronizaci polohy právě čteného místa v knize napříč více zařízeními, sdílení záložek či poznámek, rozšíření o podporu komiksů a encyklopedií. 

Vyzkoušejte si i bez placení

Nakonec, čtečku si můžete bezplatně stáhnout a podrobit přísnému testu sami – s ukázkou knihy z obchodu či s jedním z více než tisíce děl uvolněných zdarma (u nich ale nečekejte obrázky ani barevnou titulní stranu). Bude vás to stát pouze založení účtu, pokud jej ještě nemáte, a trochu času.

-  -
Nové knihy si můžete koupit přímo z prostředí čtečky Wooky; V knihách lze pohodlně vyhledávat

Sázka na proprietární řešení

Mnozí nedají dopustit na otevřené formáty elektronických knih a univerzální čtečky. O problematice DRM se dá hovořit dlouze a z mnoha úhlů – pokud se však má vydavatelům uvádění nových a atraktivních titulů vyplatit, s ochranou se (alespoň prozatím) raději smiřme. Platí to u populární rodiny čteček Kindle, platí to i pro exkluzivní český a slovenský obsah pro Wooky. Ukáže-li se do budoucna, že drtivou většinu knih si uživatelé nebudou nelegálně stahovat na warezových serverech, ale poctivě kupovat, vydavatelé budou moci od požadavku DRM upustit a snížit cenu knih. Průkopníkem je v tomto ohledu dění na trhu s hudbou.

-
Příště se podíváme na rozšíření nabídky knih o časopisy a dále i na dvojici tabletů Wooky.

Ale co samotné proprietární řešení platformy Wooky? Knihy zde zakoupené si opravdu nepřečtete mimo originální softwarové či hardwarové čtečky Wooky. Při široké podpoře většiny hlavních platforem (od mobilních až po desktopové) však podle nás i tento argument bere za své – knížku si prostě přečtete na tom zařízení, které si obvykle berete s sebou. S přenášením souborů knihy se trápit nemusíte, zcela automaticky se o to postará aplikace Wooky. Drobně zamrzí snad jen nepřítomnost čtečky s pasivním displejem (e-ink) v nabídce Wooky, ale podle našich informací se na jejím uvedení intenzivně pracuje.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

11 komentářů

 1. Jirka (neregistrovaný)

  Tak mám problém se čtečkou, ale asi jediný, púrotože google mi podobnou hlášku nenašel. Zkusil jsem před více jak týdnem nejprve čtečku Wooky od Vodafone, později pak Wooky Neoluxor a nakonec tuto z ráje knih. Všechny se stáhli, vytvořil účet a při spuštění a zadání jména a hesla to vždy napíše tuto hlášku u všech třech:

  „Omlouváme se, v současné době není možné dočasně využívat naše služby. Zkuste to prosím později.“

  Nevíte kde je případně problém? Login je správně, protože se to děje při ověřování a pokud zadám schválně špatný, pozná že je špatný a napíše že nesouhlasí jméno s heslem.

  Díky za rady:-)

 2. janac_marek2 (neregistrovaný)

  Takže nie je možné kúpiť knižku, odstrániť DRM a dať si to do Kindle?

  Ako sorry, ale ja na LCD čítať nebudem.

  • Martin (neregistrovaný)

   Nie neda sa to citat inde len na wooky a v podstate ak skrachuje firma prides aj o knihy, lebo si ich ani nestiahnes k sebe, ale len ti ich spristupnia v ich programe. A DRM myslim, jasne ukazalo pri hudbe, ze je blbost a vsetky moderne vydavatelstva od neho upustili, alebo maximalne su pri socialnom DRM, co by mali aj pri knihach, aby sme si mohli skutocne vychutnat kvalitu elektronickych knih. Keby znizili cenu knih o nezmyselne naklady na DRM (kedze, kazde sa da prelomit, videli sme „neprelomitelne“ DRM Ubisoftu) plus znizili cenu o tlac knihy, myslim, ze by urcite viac ludia kupovali elektronicke knihy ako hladali inde, co praveze robia teraz, kedze elektronicka kniha ma cenu skoro ako tlacena, alebo rovnaku!! Nic v zlom, ale velmi zly PR clanok.

 3. vasin (neregistrovaný)

  Mám s tím jeden problém, pardon dva a to, že čtečka je fakt jen mírně nastavitelná, písmo má snad jen 5 velikostí, není možné si vybrat font a tloušťku atd. No a pak je strašně málo knih a to fakt zásadně. Pokud se vyřeší tyto dvě věci bude to velmi dobrá aplikace.

 4. O problematice DRM se dá hovořit dlouze a z mnoha úhlů – nedá.. Je to prostě blbost a já naprosto nechápu jak si někdo muže myslet, že si kvůli pár titulům většinou bídné kvality budu kupovat další e-link čtečku. že bychom pak na dovolenou tahali třeba pět čteček a v každé měli něco. … Opravdu mi to rozum nebere , krach tohodle počinu je jasný, kdyby dali ty investované peníze na charitu udělají lépe…

  • feferon (neregistrovaný)

   Tedy řešením bude jezdit na dovolenou s nelegálními českými knihami prohnanými OCR, staženými z warezu a přeloženými pro Kindle? ;)

  • feferon (neregistrovaný): Ne. Řešením je koupit knihy u konkurence, která ma více rozumu.

 5. Tuto čtečku mám na iPadu už dlouho. Odsoudil jsem ji kdysi – kupodivu neodinstaloval – a moc změn od té doby (2011/01) nenastalo. Přibyl nový obchod ebux, ale když se podívám, co nabízí, tak už není možnost přepnout se do rájknich obchodu. Teda možnost tu je, buď shodit aplikaci a nebo spustit znovu. Když mám rozečteno a jdu do nastavení, tak se najednou citnu na začátku kapitoly… A po tomhle jsem ten nesmysl konečně odinstaloval… Ohledně DRM skutečně nemá cenu diskutovat, když se nedokáže někdo poučit z vývoje u hudby.

 6. fik (neregistrovaný)

  Kupovat si eknihu s DRM, kterou si díky tomu nemůžu přečíst na mojí e-ink čtečce? Diky, ne. Nechápu kdo tenhle počin může obhajovat. Řečeno s Járou Cimrmanem: tudy ne přátelé. :)

 7. zverina (neregistrovaný)

  Nechapem, preco bol odstraneny moj komentar, len preto, ze s tymto nezmyslom wooky a nezmyslenym DRM nesuhlasim !?

  • Moc se omlouvám, komentáře jsme nemazali, ale žuchla nám tabulka v databázi a obnovovala se záloha. Přišly jsme ale o komentáře, které byly odeslány v tom daném intervalu, takže jsem klidně komentář napište znovu. Jediné co mažeme, jsou vulgární příspěvky a reklamní odkazy, což ale váš případ určitě nebyl.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).