TOPlist

Čtečka Wooky: Od mobilu přes tablet po PC (přehled)

Jak dostat legální české a slovenské elektronické knihy (nejen) do vašeho mobilu? Na to se podíváme v dalším díle našeho seriálu věnovaném řešení Wooky.

Platformu Wooky jsme si na SmartManii představili před několika dny. V současné době si můžete softwarovou čtečku stáhnout zdarma pro svůj iPhone či iPad, mobilní telefon nebo tablet s Androidem, telefon s Windows Mobile a počítač s Windows. Hotová je také čtečka pro Symbian, čeká už jen na uveřejnění na OviMarketu. V přípravě jsou čtečky pro mobilní operační systémy Bada či Windows Phone 7 a pro počítače s Linuxem a OS X. Co ale softwarová čtečka umí? 

Minitest čtečky na vychytralém mobilu i populárním tabletu

Čtečku Wooky jsme bez jakýchkoli potíží stáhli přímo z Marketu do telefonu Samsungu Galaxy SII (Android 2.3.3) i tabletu Asus Eee Pad Transformer (3.2.1). Vše ale funguje obdobně, pokud holdujete spíše zařízením s jablkem ve znaku a používáte App Store (viz obrázky z iPadu). Po zadání jména a přístupového hesla k účtu se dostanete do vlastní knihovny, kde se vám nabídnou dříve čtené, stažené a zakoupené knihy. Je jedno, z kterého zařízení se přihlašujete – knihy se synchronizují v rámci vašeho účtu. Pokud chcete konkrétní knihu číst v daném zařízení, napoprvé ji musíte do konkrétního zařízení stáhnout (ukládá se do paměti přístroje, kde je šifrována ve vlastním formátu).

- -
Dva různé náhledy na knihovnu, která se podle účtu synchronizuje na všech vašich zařzeních se čtečkou Wooky (náhledy z iPadu) 

Poznámka: Možná vás překvapí, že se při prvotní registraci účtu Wooky objevíte v prostředí e-shopu Ráj knih. Je to dáno tím, že přímo ze čtečky můžete knihy pohodlně nakupovat. Účet je tak současně provázán nejen s knihovnou již zakoupených děl, ale i s košíkem na nové knihy a časopisy (o těch zase někdy příště). Knihy si můžete před nákupem vyzkoušet – ukázka se přitom neomezuje jen na jednu stránku či odstavec. 

Pouze základní, ale rychlé a snadné nastavení

Ovládání čtečky na mobilu či třeba tabletu pravděpodobně zvládne jak méně zkušený uživatel, tak i jeho (pra)rodiče. Možnosti nastavení a přizpůsobení nejsou nijak rozsáhlé ani komplikované. Tvůrci aplikace měli zjevně na paměti hlavní účel čtečky – dostat se rychle ke knížce a číst. Už v hlavní nabídce knihovny si můžete vybrat mezi náhledem knih rozečtených, zakoupených a stažených, obchodem s novými knihami a nezbytným nastavením. Knihy lze řadit podle parametrů (název, autor, vydání) a kromě seznamu zobrazit i ve virtuální poličce s knihami (lovíte-li své oblíbené tituly raději podle obálky). Pro čtení můžete volit z pěti velikostí písma a trojice kombinací pozadí a písma – černé na bílém, méně kontrastní sépiový nádech a bílé na černém. Přepnout lze způsob přetáčení stránek i povolení automatické rotace stránky při otočení zařízení. Co se jazyka rozhraní a účtu týče, k dispozici je čeština a slovenština.

Stojí za povšimnutí, že jazyk se nastavuje automaticky – podle toho, na které stránce podporující platformu Wooky si účet vytvoříte. Pokud první registrace proběhne na RajKnih.cz, bude vše od začátku česky, pokud na RajKnih.sk, setkáte se s prostředím ve slovenštině. Jazyk pak lze samozřejmě ručně přepnout v nastavení. Stejný účet (a tedy nutnost pouze jediné registrace) pak stačí pro vstup do jakéhokoli dalšího internetového obchodního domu s knihami pro Wooky v Česku i na Slovensku. A ať nakoupíte kdekoli, všechny knihy máte neustále k dispozici ve své knihovně a přístupné z jakékoli čtečky.

- -
Pro čtení na tabletech s Androidem i iOS je přirozenější orientace stránky na výšku (vybrat si můžete ze tří kombinací barev písma a pozadí)

Pokročilí uživatelé sice ve čtečce Wooky zatím nenajdou všechny možné detailní parametry (třeba libovolně nastavitelnou barvu písma a pozadí, fontu, zarovnávání odstavců a další), ale s ohledem na požadovanou univerzálnost a snadnost ovládání čtečky nejširší skupinou čtenářů to nejspíš přejdou bez většího lamentování. Co nás zamrzelo (zvláště na desetipalcovém tabletu), byly často až příliš zmenšené obrázky. Možnosti čtečky se nicméně neustále zdokonalují. Podle informací přímo od vývojářů se můžeme těšit třeba na synchronizaci polohy právě čteného místa v knize napříč více zařízeními, sdílení záložek či poznámek, rozšíření o podporu komiksů a encyklopedií. 

Vyzkoušejte si i bez placení

Nakonec, čtečku si můžete bezplatně stáhnout a podrobit přísnému testu sami – s ukázkou knihy z obchodu či s jedním z více než tisíce děl uvolněných zdarma (u nich ale nečekejte obrázky ani barevnou titulní stranu). Bude vás to stát pouze založení účtu, pokud jej ještě nemáte, a trochu času.

-  -
Nové knihy si můžete koupit přímo z prostředí čtečky Wooky; V knihách lze pohodlně vyhledávat

Sázka na proprietární řešení

Mnozí nedají dopustit na otevřené formáty elektronických knih a univerzální čtečky. O problematice DRM se dá hovořit dlouze a z mnoha úhlů – pokud se však má vydavatelům uvádění nových a atraktivních titulů vyplatit, s ochranou se (alespoň prozatím) raději smiřme. Platí to u populární rodiny čteček Kindle, platí to i pro exkluzivní český a slovenský obsah pro Wooky. Ukáže-li se do budoucna, že drtivou většinu knih si uživatelé nebudou nelegálně stahovat na warezových serverech, ale poctivě kupovat, vydavatelé budou moci od požadavku DRM upustit a snížit cenu knih. Průkopníkem je v tomto ohledu dění na trhu s hudbou.

-
Příště se podíváme na rozšíření nabídky knih o časopisy a dále i na dvojici tabletů Wooky.

Ale co samotné proprietární řešení platformy Wooky? Knihy zde zakoupené si opravdu nepřečtete mimo originální softwarové či hardwarové čtečky Wooky. Při široké podpoře většiny hlavních platforem (od mobilních až po desktopové) však podle nás i tento argument bere za své – knížku si prostě přečtete na tom zařízení, které si obvykle berete s sebou. S přenášením souborů knihy se trápit nemusíte, zcela automaticky se o to postará aplikace Wooky. Drobně zamrzí snad jen nepřítomnost čtečky s pasivním displejem (e-ink) v nabídce Wooky, ale podle našich informací se na jejím uvedení intenzivně pracuje.

Autor článku Michal Javůrek
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Kapitoly článku