Domů » Bleskovky » Nastal čas rozloučit se s domovským tlačítkem? Čtečka otisků prstů se v budoucnu přesune pod ochranné sklo displeje

Nastal čas rozloučit se s domovským tlačítkem? Čtečka otisků prstů se v budoucnu přesune pod ochranné sklo displeje

Mobilní telefony už poměrně dlouhou dobu neslouží pouze jako komunikační nástroje. Do jejich interní paměti často ukládáme citlivá data v podobě dokumentů či fotografií. Pro tyto případy se výrobci rozhodli integrovat různé druhy zabezpečovacích systémů, které mají zabránit nechtěnému odcizení dat. Pokud pomineme klasická hesla, je aktuálně nejpopulárnějším bezpečnostním prvkem otisk prstu.


Ilustrační obrázek

Biometrický snímač otisků se mezi uživateli velice rychle uchytil díky snadnému a především intuitivnímu způsobu obsluhy. Není proto divu, že výrobci zabývající se touto technologií, hledají další možnosti, jak čtečku vylepšit. Zdárným příkladem je společnost Sonavation, která oznámila další průlom v podobě skeneru umístěného pod krycího sklo dotykového displeje.

Podle tvůrců je kompatibilita prozatím omezena pouze na skla Gorilla Glass, nicméně v praxi nemá být problém ani v případě implementace pod syntetický safír. Mezi další přednosti patří 3D autentizace papilárních linií. To vede k přesnějšímu rozpoznávání a problém nenastane ani v případě mokrých či špinavých prstů.

Ačkoliv se jedná pouze o oznámení nové technologie, existuje zde reálná možnost akvizice s jedním z předních výrobců mobilní elektroniky. Tímto oslím můstkem míříme na patent Applu, který s podobným řešením počítá. Pochopitelně to nelze očekávat u chystané generace modelu iPhone 6s. Daleko pravděpodobnější se jeví nasazení do reálných produktů v horizontu tří až čtyř následujících let, a to samozřejmě nejen u jablečných zařízení, ale i u telefonů s Androidem.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

2 komentářů

  1. shd (neregistrovaný)

    Od ozrutnych obrych ramov okolo dispeja k tomuto? Mozno tak za 20 rokov..

    alebo by museli zvacsit hrubku fonu aby to bolo kde napchat, ale to by prisli o jedinu „inovaciu“ ktorou sa kazdy rok chvalia..

  2. kokoš (neregistrovaný)

    sotva. tlačítko má tolik funkcí a je TAK užitečné že opravddu nevím čím by ho asi tak nahradili. Velmi kvalitní řešení ovládání telefonu. To že bude čtečka na displeji na tom asi opravdu jen tak něco nezmění.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).