Domů » Bleskovky » Čip Apple A11 nabízí brutální výkon. Měřit se může i s MacBookem Pro

Čip Apple A11 nabízí brutální výkon. Měřit se může i s MacBookem Pro

Letošní generaci iPhonů pohání nejnovější procesor z dílny Apple – A11 Bionic. Donedávna jsme však netušili, jaký výkon v tomto čipu tepe. Jasno tak máme až nyní, a to díky populární benchmarkingové aplikaci Geekbench. Ta ukázala výsledky, které asi nikdo nečekal.

Čip Apple A11 poskytuje celkově šest jader, z nichž jsou dvě výkonná a čtyři úsporná. Jak ukazují výsledky z aplikace Geekbench, nový procesor má dostatek výkonu a předčil tak minulou generaci – čip A10 (iPhone) a A10X (iPad Pro). Zajímavější je však to, že nabízí takové množství výkonu, že se může dokonce rovnat i nejnovější 13″ variantě MacBooku Pro.

Průměrný výkon v jednojádrových aplikacích byl u nového čipu roven hodnotě 4169 bodů, u vícejádrových aplikací pak hodnotě 9836 bodů. Průměr zde byl počítán za celkově 12 měření, nejvyšší naměřenou hodnotou zde bylo 4274 bodů pro jednojádrové aplikace a 10438 bodů pro vícejádrové aplikace.

Pokud vás zajímá, jak dopadl iPad Pro, máme pro vás odpověď. U něj byla v jednojádrových aplikacích naměřena hodnota 3887 bodů, ve vícejádrových aplikacích pak 9210 bodů.

Rozum však zůstává stát nad porovnáním s novým 13″ MacBookem Pro. V jednojádrových aplikacích zde bylo naměřeno 4592 bodů, ve vícejádrových aplikacích pak 9602 bodů. I když zde tedy A11 lehce pokulhává ve výkonu na jedno jádro, můžeme vidět, že jej ve více jádrech jednoznačně poráží. Pro měření zde byl použit MacBook Pro s dvoujádrových procesorem Intel Core i7 o základním taktu 3,5 GHz, který je tak tou nejlepší konfigurací tohoto modelu. Konfigurace se slabšími procesory si tak vedly ještě o poznání hůře.

Pokud bychom porovnali hodnoty nového A11 s předchůdcem, všimneme si markantního rozdílu, a to především u vícejádrových aplikací. Zde byl rozdíl skoro dvojnásobný.

Nové iPhony budou jako každý rok extrémně rychlé a není nutné těmto číslům přikládat příliš velkou pozornost. Důležitá bude hlavně optimalizace systému, kterou však Apple vždy zvládá na výbornou.

Certifikace odhalila kapacitu baterie i velikost RAM u nových iPhonů

Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.

27 komentářů

 1. Zajímavé by také bylo přidat do článku výsledky Snapdragonu 835 a starších generací jako 820 a 810 pro porovnání a rychlost růstu výkonu ;)
  A to se Qualcomm tak snažil tím článkem dát najevo jak je Apple neschopná firma – hm možná by měl tu neschopnou firmu následovat protože jeho 835 vedle A11 vypadá jak něco pár let zaostalého. A nejen výkonem.

  • Hlavně záleží na tom, co ten hardware pohání za za software. A to by se muselo zkusit ale to se nestane nikdy. Co je ale jasné je to, Apple do teď prodával předražený hardware oproti konkurenci ve všech směrech ale díky ios x vždy fungoval dobře, ale ne vždy nejlépe ze všech.

 2. To klobouk dolu, nicméně to srovnání ani tak neukazuje, jak je iPhone výkonný, ale spíš jak jsou MBPro 13 podprůměrné.

 3. Ty dvě architektury jsou tak rozdílné, že nějaký debilní benchmark je absolutně nevypovídající.
  Ať změří raději nějaký encoding videa či archivaci souborů.

  To už by nevypadalo tak bulvárně ve prospěch iPhonu.

  • To si najdi ty testy sou – encodig 4K videa na iPad Pro první generace – tedy A9X vs MacBook Pro a MacBook 12 – iPad byl rychlejší než MacBook 12
   Když si tedy vezmeme ze od A9X ten výkon šel dost nahoru tak bych si typl že to může být s nějakou i5 plichta a i7 nebude nijak razantně utíkat.

  • Macbook 12 ma core m3, to je uplny low-end

 4. Michal menty
  Nejenom že jsou snapy méně výkonné a nemají neuronovou síť ale ještě musejí tahat mnohem náročnější a méně optimalizovaný os- android. Pak není divu ze apple vyrábí to nejlepší zboží na trhu a lidi to umí ocenit.

  • +1 za skvělý komentář

  • Ano, procesory má Apple opravdu nadčasové, ale ohledně OS se myslíte. Ve srovnání dvou stejně výkonných mobilů s oběma systémy bude čistý Android vždy rychlejší.

   Pokud srovnám tedy například iPhone 6 vs Huawei P9, vyhraje o ohromný náskok P9. Proč? Protože u Androidu ani tak nesejde na celkovém výkonu, ale spíše na úložišti, paměti a odladěnosti nadstavby. Výkon je jen pro hry, foťák a náročné aplikace.

   Proto jsem naprosto přesvědčený, že pokud by Google udělal pixel s A11 a stejným úložištěm, tak by s ním překonal iPhone.

  • Pixel sem si zkoušel a oproti 6sPlus byl pomalejší.
   6 je opravdu pomalá – byla to první generace s velkými displeji víceméně na HW z 5s – velmi podobném.
   Když porovnáte cokoliv od 6s vejš tak se ani čistý android nechytá – a tím spíš když u iPhonu vypnete animace tak aby to litalo jak to opravdu dokáže a ne čekalo až se prehraje celá animace.

  • To je nesmysl, Apple má nejen nejrychlejší SoC, ale taky storage – jako jediný používá desktop class NVMe. Youtube je plný srovnávacích videí. Navíc, iOS je od základu šitý na míru HW, naopak Android jede pouze na generickém HW.

  • To: Jakub
   Pixely to nemyslíte vážně pixely téměř nikdo nekupuje vždyť je to od htc kdo by to chtěl v htc neumí vyrobit telefon dobrý ani pro rusaky ne to ještě pro vyspělý svět. Pixely nemají ani bezdrátové nabíjení ani nemohou nahrávat 240fps slow motion videa a dalších deset věcí. Pixely opravdu nejsou konkurenci ani pro samsung ani huawei a už vůbec ne pro apple.

  • Rudla:
   Co to tu plácáte za hlouposti? Vždyť Pixely se kupují v US hojně. Kvalitu konstrukce mají shodnou s iPhone.

   Pixely mají 240 fps slow motion v 720p a 120 fps slow motion v 1080p. Bezdrátové nabíjení se odvíjí od konstrukce zad. Pixel je přímá konkurence pro loňské vlajkové modely, např. iPhone 7.

   JP23:
   Však jsem mluvil i o úložišti. Myslím, že to má zásadní vliv na reakce systému.

   Michal:
   Honor 8 ve všech videích porážel iPhone 6S i 7 i se slabším chipsetem, kvůli rychlému úložišti, F2FS formátování a optimalizaci systému.

  • jakube, ano, oba mluvíme o úložišti, ale rozdíl je v tom, že ty se zásadně mýlíš.

   Před pár lety Apple nasadil v iPhonech úložiště založené na desktop class NVMe technologii, resp. interface/protokolu (Non-Volatile Memory Express), která nahradila starou AHCI. Tím zásadním způsobem utekl konkurenci a úložiště v iPhonech jsou po všech měřitelných stránkách ty nejlepší na světě. Tady si něco o tom můžeš přečíst včetně toho, proč z podstaty technologie je větší storage zároveň i výrazně rychlejší: [odkaz]

  • Tyjo, jeste pred 2 dny mela A11 v sobe nejaky „akcelerator strojoveho uceni“ a ted uz ma neuronovou sit. Co to bude za tyden? Cip z T-X? :) Aby z toho slavneho „strojoveho uceni“ nezbyl jen ASIC pro akceleraci AR API + zpracovani informaci z cidel nad displejem, jako se z „motion coprocessoru“ vyklubal Cortex M3 :)

 5. HA HA HA :-D :-D :-D

 6. o tom ze iphony 8 i ten iphon X bude megavykonny nebylo snad pochyb, kdyz zvladnou 4K 60fps, to nedavaji ani Ťamťungy… a ona to zvladne ta mensi osmicka co stoji snad 22tis? hejtovat iphony klidne jo, ale zrovna na vykon to asi nema smysl, zda ze jsou jabka o parnik vepredu.

 7. Klobúk dole skoro dorovnal môj i7-6700HQ v laptope !

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).