Čínští operátoři přišli kvůli koronaviru o více než 21 milionů zákazníků

cina china koronavirus

Čínští mobilní operátoři přicházejí kvůli koronaviru o zákazníky. Děje se tak v návaznosti na omezenou podnikatelskou aktivitu v zemi. Největší operátor na světě China Mobile vykázal první pokles tržeb od roku 2000, kdy začal pravidelně sdílet měsíční data. Počet platících zákazníků China Mobile se během ledna a února zmenšil o osm milionů. Podobné propady zažívají také další tamní operátoři. China Unicom Hong Kong ztratil ve stejném období 7,8 milionů předplatitelů, zatímco China Telecom jen za minulý měsíc přišel o 5,6 milionu uživatelů.

Vzácný pokles napříč celým odvětvím zjevně souvisí s pandemickou krizí, která se v Číně objevila už ke konci loňského roku a zmrazila růst většiny podniků. Podobně jsou na tom i firmy, které poskytují základní služby a jejich pravidelný měsíční příjem se na rozdíl od ostatních nezastavil.

Za pokles mohou i pracovníci, kteří cestují za prací

Část poklesu by mohli mít na svědomí migrující pracovníci, kteří zpravidla mívají jedno telefonní číslo pro práci a jiné pro svůj domovský region. „Když jim koronavirus zabránil cestovat do zaměstnání, jejich pracovní předplatné bylo zrušeno,“ vysvětluje Chris Lane z analytické společnosti Sanford C. Bernstein & Co.

Akcie společnosti China Mobile se kvůli úbytku zákazníků propadly o 2,7 %. China Telecom sklouzl o 6,3 % a China Unicom o 6,4 %. Situace by se mohla zlepšit už tento měsíc, tamní továrny a podniky se totiž postupně navracejí do normálního provozu.

Autor článku Marek Bartík
Marek Bartík
Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Kapitoly článku