TOPlist

Čína vyvinula unikátní energetický štít. Umí chránit před moderními zbraněmi

Město budoucnosti s ochranným štítem proti zbraním (ilustrační obrázek)
  • Plazmový energetický štít dokáže ochránit elektroniku před elektromagnetickým zářením
  • Štít funguje díky nízkoteplotnímu plazmatu
  • Snadno dokáže odrazit například útoky dronů a dalších moderních zbraní

Čínští vědci údajně zkonstruovali energetický štít, který dokáže ochránit vojenská zařízení před elektromagnetickými zbraněmi, jak informoval South China Morning Post (SCMP). Cílem tohoto energetického štítu, který využívá nízkoteplotní plazmu, je odrazit potenciálně škodlivé mikrovlnné záření (druh elektromagnetického záření), které představují hrozbu pro zranitelné elektronické systémy. Plazmový energetický štít efektivně zabezpečuje ochranu citlivé elektroniky před vlivem elektromagnetických zbraní disponujících výkonem až 170 kW na vzdálenost pouhých 3 metrů.

Nízkoteplotní plazma odráží a pohlcuje mikrovlnné záření

Energetický štít využívá nízkoteplotní plazmu, které dokáže jak odrážet, tak i pohlcovat elektromagnetické záření, zejména v oblasti mikrovlnného záření. Jakmile dopadá elektromagnetické zařízení na štít, jeho energie je pohlcována nabitými částicemi v plazmatu. Tato interakce indukuje přeměnu elektromagnetické energie na tepelnou energii, což má za následek zvýšení teploty plazmatu. Zvyšující se teplota následně způsobuje kondenzaci plazmatu, což vede k efektivnímu odrazu přicházejících elektromagnetických vln.

Plazmová koule (ilustrační obrázek).
Plazmová koule (ilustrační obrázek)

„Čím hustší je plazma, tím lepší je ochranný účinek,“ uvedl Chen a jeho kolegové po shrnutí údajů z experimentu. „Jakmile vysoce výkonné mikrovlny sníží svoji intenzitu či ukončí svoji aktivitu, plazma se okamžitě vrátí do původního stavu kvůli absenci vnější energie, která plazmu udržovala v činnosti,“ dodali.

Jaké jsou slabiny?

Primárním omezením energetického štítu, který funguje na bázi plazmatu, je jeho aktuální účinnost pouze vůči omezenému spektru frekvencí elektromagnetického záření. Pro dosažení univerzálnějšího působení je nezbytné, aby výzkumníci vyvinuli metodu, která umožní reakci štítu na širší rozsah frekvencí elektromagnetického záření. Kromě toho je aktuálně štít příliš rozměrný a objemný, což zabraňuje jeho praktickému využití v mnoha aplikacích.

Možnosti využití

Energetický štít na bázi plazmatu nese potenciál pro široké využití v různých aplikacích, zahrnující například ochranu vojenských prostředků před útoky elektromagnetickými zbraněmi, stejně tak efektivně ale dokáže ochránit vůči útokům dronů. Energetický štít může také posloužit k minimalizaci nežádoucích elektromagnetických interferencí a zajistit bezpečné fungování citlivých elektronických systémů v prostředí s vysokým rušením. Využití by nalezl i v případě kosmických lodí či satelitů, kde by mohl fungovat jako ochrana před elektromagnetickým zářením, které dopadá z vesmírného prostoru.

Autor článku Josef Novák
Josef Novák

Kapitoly článku