Domů » Bleskovky » Chytré TV od LG odesílají názvy souborů a informace o tom, co sledujete

Chytré TV od LG odesílají názvy souborů a informace o tom, co sledujete

Chytré televize umožňují kromě sledování běžného lineárního vysílání přehrávat multimediální soubory, často jsou to videa z dovolené či filmy a seriály stažené z internetu. Tento týden britský uživatel s přezdívkou DoctorBeet na svém blogu napsal, že chytré televize společnosti LG odesílají informace o všem, co na své televizi sledujete. Z televize jsou odesílána data nejen při přepnutí kanálu, ale dokonce i při připojení externího disku, kdy dochází k odesílání jmen souborů. A to například včetně jmen dětí i jiných osob, které mohou být napsány v názvech souborů.

 

A jak na tuto informaci uživatel přišel? V menu televizoru si povšiml položky nazvané Collection of watching info (sbírat informace o sledovaném obsahu), která byla v základu zapnutá. A jelikož k této položce nebyla žádná další informace či vysvětlení, začal DoctorBeet zkoumat, k čemu je tato funkce dobrá. Pomocí aplikace Wireshark začal sledovat síťovou aktivitu a zjistil, že při přepnutí kanálu dochází k odeslání této informace na servery společnosti LG. A dělo se to tak i při vypnutí zmíněné funkce. Jak právě dále zjistil, dochází k odesílání i jmen souborů z externích médií a co více, tato data nejsou nijak šifrována, takže si je při odposlouchávání komunikace může přečíst v podstatě kdokoliv.

 

Data jsou pravděpodobně odesílána z důvodu přesnějšího cílení reklamy, která se zobrazuje u nabídky s aplikacemi. Tomu nahrává i fakt, že stránky této reklamní služby jsou nyní mimo provoz. Uživatel s nickem DoctorBeet přesto kontaktoval helpdesk společnosti LG ve Velké Británii a dozvěděl se pouze to, že souhlasil s podmínkami služby, které, jak přiznává, nečetl a odklikl. Vadilo by vám, kdyby vaše televize odesílala informace o tom, co sledujete?

Tomáš Kápl

Fanoušek moderních technologií, který svůj volný čas i prostředky utápí v budování chytré domácnosti a věří, že jí jednou opravdu dokončí. Kromě toho hledá způsoby, jak efektivně pracovat s vlastním časem a automatizovat maximum rutinní práce.

15 komentářů

 1. KLK (neregistrovaný)

  Ok, takze LG si nekoupim. Bezvadny marketingovy tah, jak zhorsit popularitu uz tak dost slabe znacky.

 2. LG už slíbil ukončení špehování. Ale to se dalo čekat, že? :) [odkaz]

 3. tompec (neregistrovaný)

  toho jsem si ani nevšiml, musím to hned zkontrolovat jak příjdu domů…

 4. PDD (neregistrovaný)

  mam model LM669S a tuhle vychytavku tam nastesti nemam :)

  • Případně máš, ale neobtěžovaly se tam dát ani nabídku vypnutí (která byla stejně jen na okrasu :D )

 5. RV (neregistrovaný)

  ani na mojej LM690S tato moznost nie je, co ale neznamena, ze sa nemozu nejake data odosielat. Ale v podstate mi to je jedno :-)

 6. Nejvyssi cas nasadit WebOS a zacit komunikovat sifrovane :-)

  • Jako aby ta televize bonzovala data výrobci šifrovaně, jo? Aby to po cestě někdo neodposlechl?

  • Upgrade proti soucasnymu stavu, no ne? btw nemaji soucasny TV v sobe nejaky SW od MS? :-)

  • SW od MS? Ne, ty televize běží na Androidu… Aha, už si zase ze sebe udělal debila…

 7. Kto si myslí že to robí len LG je veľmi naivný len boli hlúpi ze nechali tu možnosť zmeniť to v menu povedzme si úprimne kto číta licenčné podmienky do podrobna

 8. Me je uprimne uplne jedno, jestli nekdo zaznamenává na co se divam.

  Jako je mi jedno, ze BS player odesila titulky na server, aby byly stazitelne pro ostatni uzivatele.

 9. „…že souhlasil s podmínkami služby, které, jak přiznává, nečetl a odklikl.“

  tak co mu asi tak ostavalo po tom,co si kupil tv za niekolko stovak eur/libier.

  ani mne by sa s tym nechcelo naspat do obchodu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).