Domů » Bleskovky » Chcete si zahrát Pokemón GO? Dejte si pozor na podvodná APK

Chcete si zahrát Pokemón GO? Dejte si pozor na podvodná APK

Minulý týden vydala společnost Nintendo geolokační hru Pokémon GO, která se rázem stala celosvětovým hitem, a to i přesto, že pilotní provoz byl spuštěn pouze pro několik vybraných zemí (více informací). Mezi ně se bohužel Česká republika neřadí, nicméně i v našich končinách je možné Pokémon GO hrát, a to díky možnosti instalovat do systému Android aplikace z třetích zdrojů. Na ty je však nutné dávat si pozor.

pokemon-sets

Pozor na malware!

Internetem již kolují kopie hry „vylepšené“ o malware DroidJack nebo SandroRAT, skrze které mohou útočníci převzít kontrolu nad vaším telefonem. Pokud se k vám nějaký soubor APK s hrou dostal, máte možnost provést kontrolu, zda není napaden. Pokud SHA256 hash vypadá například takto:

15db22fd7d961f4d4bd96052024d353b3ff4bd135835d2644d94d74c925af3c4

je vaše verze napadená.

V nastavení aplikací (případně již při instalaci) také máte možnost zkontrolovat, k jakým částem systému bude mít hra přístup. Pokud bude vyžadovat přístup k editaci či zasílání SMS, záznamu audia, modifikaci kontaktů, či čtení historie internetového prohlížeče, dejte o dní okamžitě ruce pryč. Prověřený APK soubor lze například stáhnout z odkazu, který je umístěn ve zdrojovém článku na serveru PhoneArena.

Pokémon Go
Pokémon Go

Evropa klepe na dveře

Na závěr dodáme, že hra by měla být během několika dnů konečně oficiálně dostupná i na evropském trhu – jako nejpravděpodobnější se jeví konec tohoto týdne. Uvedení se protáhlo z toho důvodu, že herní servery jednoduše nestíhají nápor hráčů z celého světa – o hru je totiž mezi uživateli extrémní zájem.

Pokud máte k Pokémon GO nějaké dotazy, využijte našeho speciálního fóra, kde můžete o hře diskutovat s ostatními hráči nejen o volbě týmů, ale také o strategiích a případných problémech s instalací či spuštěním.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  Malware na Android neexistuje. Zase PR článek nějaké antivirové firmy.

  • Petr (neregistrovaný)

   S WM se mi toto nemuze stat. Tam mi absolutne zadna nakaza s Pokemon Go nehrozi.

  • Petr (neregistrovaný)

   Johny, jsi dost chytry na to, abys rozeznal rozdil mezi malwarem, ktery si tupy uzivatel dobrovolne nainstaluje sam a viry, o kterych mluvi primitivove typu htcjirka a o kterych je i mene inteligentnim ctenarum jasne, ze neexistuji a ecistovat nemohou.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Na Android, iOS a i Windows Mobile existuje malware , protože do malware patří adware.
   Takže pokud si nějaký lidoop nainstaluje do smartphonu super aplikaci na tapety, melodie nebo smajlíky a ta mu tam hází reklamu, kopíruje kontakty někam pryč. Nedej bože občas chce poslat MMSku někam do afriky je to malware.

   Pojem malware ještě neřeší způsob jakým se malware na systém dostal, ani jakým způsobem se detekuje, nebo odstraní. To že většina znalých uživatelů ví co stím a systém si neinfikuje opět nic na tom nemění.

   Jinak ano klasické viry známé z počítačů, které sami napadají systém bez pomoci uživatele, škodí, nejdou odinstalovat. A z smartphonů se šíří po síti, disketách nebo USB diskách dál na jiné smartphonů se skutečně nekonají. Jenže „pc virus“ není jedinný typ malware…

  • Jj (neregistrovaný)

   Malware = malicious software

 2. Mira (neregistrovaný)

  Nintendo tu hru vydalo? Není to spíše Niantic Labs ???

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).