Domů » Bleskovky » CEO BlackBerry o post-PC éře: Chytré telefony časem nahradí počítače a tablety

CEO BlackBerry o post-PC éře: Chytré telefony časem nahradí počítače a tablety

Minulý týden se začal ve Spojených Státech prodávat nový chytrý telefon BlackBerry Z10. Také je již možné předobjednávat připravovaný smartphone Q10 s hardwarovou klávesnicí.

 

CEO BlackBerry, Thorsten Heins, se dívá 10 let do budoucnosti v rozhovoru na televizní stanici ABC. Prohlásil, že cílem společnosti je udělat z BlackBerry telefonů centrální počítač, který by mohl nahradit notebooky a tablety:  „Diskutujeme o zkušenosti s mobilními počítači, která zajistí uživatelům potřebu nosit jen jedno zařízení, které bude možné rozšířit. Váš život bude snazší než je tomu dnes, kdy nosíte telefon, notebook, tablet a v práci se posadíte ke stolnímu počítači.“ 


Tato idea se na mobilním trhu objevuje roky. Motorola nedávno ukončila výrobu Lapdocku, který sloužil jako klávesnice a obrazovka ve stylu notebooku, do které se zasadil telefon, Asus dělá PadFone, kdy telefon dáváte do doku ve stylu tabletu. Heins byl tázán, jestli plánuje podobné produkty: „Zvažujeme různé konfigurace, pracujeme na několika z nich, ale nebudu to blíže komentovat. Některé koncepty budeme diskutovat na konferenci BlackBerry World.“

 

Motorola Lapdock

Rozhodně je tu zájem přesunout více činností z tradičních PC na mobilní zařízení, ale dokovaní nemá zrovna nejúspěšnější minulost. Motorola ukončila Lapdock pro nízké prodeje a PadFone (2) se nedaří prosadit. BlackBerry také nezbývá moc prostoru na neúspěšné projekty. Musí doufat, že BlackBerry 10 bude úspěšné a vrátí společnost mezi velké hráče, jako je Apple a Samsung. Koncepty a úvahy jsou to zajímavé, ale myslím si, že budoucnost propojení zařízení leží v cloudu, kde budeme mít naše data přiřazená k určitému účtu a budeme je moci užívat na jakémkoliv zařízení. Konektivita a kapacita poroste, aby takovou vizi umožnila naplno. 

David Podzimek

3 komentářů

 1. BlackBerry má dnes jako jediný mobilní OS plný a výborně funkční multitasking, a jeho řešení BlackBerry Bridge (na starší platformě OS7) je vynikající a použitelné. Z toho bych asi vycházel u jejich platformy budoucnosti: bezdrátové sdílení všech dat a aplikací, čili ne řešení Lapdock nebo Padfone. Dnešní ojedinělý multitasking zároveň dává tušit, že s hw/sw výkonem budoucích telefonů nebude problém pokrýt 90% potřeb domácností.

 2. teekey (neregistrovaný)

  Zastavme se u prvniho bodu a to vecpat se mezi Apple a Samsung. Apple dokazal primet sve fanousky kupovat drahe zarizeni, ktere je velmi omezene (po vsem strankach) a prodava se za extra cenu. Oproti tomu Samsung prodava vetsinu svych pristroju v kategorii nizsi/stredni trida. Takze kde presne by se BB chtelo videt? Nabizi sice nadherne pristroje, ktere jsou ale za podobnou cenu jako Apple, nicmene je otazka zda je BlackBerry tak sexy jako „Apple“ a zda za nej lidi budou utracet. Plky o „cloudu“ jsou zbytecne, vlastne chteji casem implementovat to co Android ve spojeni s Google uctem nabizi jiz dnes.

  Tak snad vedi co delaji, BB nikdy nebude low-class a masovka. Jsem dost zvedavy na financni vysledky za tento rok, zda se alespon castecne naplni cile, ktere byly vytyceny s prichodem BB10 a modelu Z10 a Q10.

  • David Podzimek

   Samsung má cca 1/3 telefonů prémiových – vysoká marže – GS3 a Note2 v loňském roce

   Většina telefonů BB co se dnes prodá jsou levné zařízení v Indii, JAR, Malajsii apod. Tam je centrum uživatelů BB, plus korporátní sféra na západě.

   BB má dlé mého dvě hlavní priority…udržet a získat další zákazníky z korporací a institucí. Dále přinést levnější telefon s BB10 pro rozvojové trhy. To je jeho šance, bojovat tam kde je silné.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).