Domů » Bleskovky » Bývalý CEO Palmu: Znovu bych Palm společnosti HP neprodal

Bývalý CEO Palmu: Znovu bych Palm společnosti HP neprodal

Bývalý CEO společnosti Palm Jon Rubinstein opustil před časem Hewlett-Packard a rozpovídal se o svém pohledu na selhání operačního systému WebOS. V rozhovoru řekl, že kdyby si mohl vybrat znovu, nevybral si jako partnera HP. „Mluvme o mrhání. Kdybychom věděli, jak to prostě uzavřou a nikdy nedají šanci růst, jaký by mělo smysl prodat Palm takové společnosti? Je tu dlouhý seznam věcí, které jsme udělali a byly přebrány od Microsoftu, Applu a Androidu.“, prohlásil Jon.

Dále také potvrzuje informace, o kterých se již déle mluvilo, tentokrát však máme více detailů. Od začátku měl Palm problém, kvůli operátorovi Verizon, který se rozhodl vycouvat z podpory chytrého telefonu Palm Pre. Společnost se tak musela uchýlit k operátorovi Sprint. Rubinstein k tomu řekl: „Měli jsme téměř hotové dohody s operátory Verizon a Vodafone, ale na poslední chvíli se rozhodli vycouvat, tak jsme museli uzavřít smlouvu se Sprintem.“

  


Dále poznamenal, že řada technologií originálně představených ve WebOS si našlo cestu do dalších platforem – včetně nového iOS 7. Konkrétně zmínil multitasking, notifikace, a OTA aktualizace. Zároveň se prý Palm snažil čelit operátorům v instalování vlastního softwaru na jejich zařízení.

 
Nabídka multitaskingu ve WebOS a novém iOS 7

V současnosti Rubinstein sedí v dozorčí radě Qualcommu a Amazonu, což podle něj není náhoda: „Věřím v mobilní zařízení a integraci domácností, věřím ve „wearable computing“ a další podobné věci. Vše bude propojeno přes cloud.“ WebOS je dnes prakticky mrtvý. HP si nechalo pár zaměstnanců, kteří se starají o běh online služeb a prodalo většinu z Palmu LG. LG zatím neodhalilo přesné plány s operačním systémem WebOS, ale očekává se integrace do chytrých televizí. Konkrétní produkty uvidíme však nejspíš až v roce 2014.

David Podzimek

avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
nox
Anonym
nox

Skoda, ze dotycny nepouzil mozek driv, nez prodal Palm hrobarovi.

Ruslan Botsyurko
Uživatel
Ruslan Botsyurko

Tak tak, po bitvě je každý generál a nejjednodušší je svést vinu na někoho dalšího. Za selhání WebOS podle může hlavně Palm, já bych taky nechtěl po někom převzít rozpatlaný projekt a ještě poslouchat ze stejné strany výčitky, že jsem ten projekt nedokončil podle představ. Jasně, HP selhalo, WebOS měl podle mě obrovský potenciál a už před léty byl třeba po stránce multitaskingu nebo ovládání gesty o několik kroků před konkurencí, ale CEO Palmu by měl být tím posledním, kdo by měl HP kritizovat.

weth
Anonym
weth

No, co se tyce toho prodeje, pokud si dobre vzpominam, Palm mel tenkrat nejake problemy, ne? A ihned po prodeji se hovorilo o tom, ze Palm bude fungovat nezavisle dal, akorat z toho nejak seslo.

Nicneme jak pise rezza, myslenky WebOS se seri dal, coz je jen dobre (multitasking na WP a ted na iOS)… Skoda ze Palm tenkrat nekoupil nekdo jiny.

Badel
Anonym
Badel

Ruslane, mohl bys mi vysvětlit, v čem podle Tebe spočívala ona „rozpatlanost projektu“ kromě toho, že neměli dost peněz na globální marketing a budoucí rozvoj? Přesně z tohoto důvodu totiž kývli na nabídku k akvizici a HP z tohoto pohledu byl teoreticky vhodným partnerem.

W8 (neregistrovaný)
Anonym
W8 (neregistrovaný)

myslím,že sa zabiili samy

plus im pomohol android a samsung(už sa bojím otvoriť aj konzervu)

mal som palm pre2+ a super fon ale skončil skôr ako mohol začať

Ruslan Botsyurko
Uživatel
Ruslan Botsyurko

@Badel: Nemyslel jsem to ani tolik ve smyslu, že ten projekt byl špatný, spíš že naplánovat a spustit vlastní projekt od píky je leckdy mnohem jednodušší, než přebírat po někom rozpracované dílo, zorientovat se v tom a dát dohromady něco kloudného. HP nemůže za to, kam vedení Palmu společnost dovedlo, takže si nemyslím, že si zrovna Palm zaslouží kohokoliv kritizovat za to, jak dopadl WebOS. To je jako bych kvůli nezaplaceným účtům přišel v exekuci o auto a pak nadával, že ho nový majitel naboural.

Rezza (neregistrovaný)
Anonym
Rezza (neregistrovaný)

Tak plany HP s WebOSem byly zajimave, mel se objevit uplne vsude – od mobilnich hracek, tiskaren az na jejich PC. Prekvapive tohle jeste nikdo nedokazal a moc firem, ktere maji takove mnozstvi produktu neni. Ale ranu HP dal lekarnik a WebOS byl minimalni problem co zpusobil :)

Rezza (neregistrovaný)
Anonym
Rezza (neregistrovaný)

Doma jeden Veer zemrel nedavno a nejaka adekvatni nahrada neexistuje :( A Pre ma kolem celkem dost lidi, na to ze se tady nikdy oficialne nedostal. Jen proste pozde na narky, byly to dobre doby, jen jsou za nama a konecne se myslenky z WebOS siri dal – od Harmattanu v N9, BB10 v Z10, ted i Apple!

teze
Anonym
teze

Je to několik let zpátky kdy sem v německu v mediamarktu narazil na HP Veer a totalně mě ten telefon zaujal. Kdybych tenkrát sebou měl peníze koupil bych ho. Cena bylá skvělá rozměry miniaturní a měl HW klávesnici. WebOS měl moc sympatické rozhraní. Velká škoda. Možná si ještě Veer někde seženu jako druhý telefon.

uni
Uživatel
uni

Tréo 650 zůstane na vždy v nás nebo aspoň po nějaký čas:-)

Rezza (neregistrovaný)
Anonym
Rezza (neregistrovaný)

Ja si ho koupil, druhy den me ho zabavila pritelkyne ;-). Nedavno ale prestal jet a na Amazonu uz nemeli dalsi kusy a opravit teze neumeli a vratili penize. Bohuzel zadna podobna nahrada neexistuje a asi vlitnu na eBay a zkusim hledat nebo snad BB udela nastupce Torche s BB10.