Domů » Bleskovky » Budoucnost přichází: ARM oznámil Tape-Out procesor Cortex-A57

Budoucnost přichází: ARM oznámil Tape-Out procesor Cortex-A57

Společnosti ARM a TSMC oznámily Tape-Out nového procesoru Cortex-A57. Tento pojem lze ve zkratce vysvětlit tak, že vývoj čipu má za sebou úspěšné počítačové simulace a je defakto plně připraven pro masovou výrobu. Návrh procesoru je založen na 64-bitové architektuře ARMv8 a v současné době se jedná o to nejlepší z vývojových center britského ARMu. O pilotní výrobu se postarají tchajwanské závody výrobce polovodičových součástek TSMC, který v tomto případě využije své 16nm FinFET technologie (ekvivalent 3D tranzistorů od Intelu).

Ačkoliv se FinFET chlubí 16nm výrobním procesem, tak ve skutečnosti se v hojné míře využívá základů z již existujících 20nm postupů. Jednou z nejzásadnějších inovací je opuštění od planárních tranzistorů, které výrobce nahradil modernějšími a především trojrozměrnými polovodiči typu FinFET. Kromě samozřejmé miniaturizace to povede k možnosti zvýšení frekvence či snížení spotřeby elektrické energie o zhruba 35 %. Se začátkem plánované výroby se počítá na sklonku letošního roku, přičemž v reálných produktech se s tímto procesorem setkáme nejdříve v druhé polovině roku 2014.

Na závěr je vhodné dodat, že ARM s TSMC nejsou jediné firmy, které pracují na těchto pokročilých procesech. Odvážné plány s 14nm FinFET technologií již oznámila společnost Globalfoundries a pozadu není ani Samsung, který též koketuje s výrobním procesem pod hranicí dvaceti nanometrů a již před dvěma lety se mohl pochlubit prvním prototypem 20nm čipu s architekturou ARM.  

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Diskuze k článku

  1. Pěknej kousek

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).