Budoucí „skládačku“ od Samsungu ohnete nadvakrát. Odhalil ji nový patent

Z Fold 4 2

Samsung slaví se svými ohebnými smartphony velký úspěch, v Jižní Koreji je Galaxy Z Flip 3 nejprodávanějším telefonem minulého čtvrtletí a jeho většímu kolegovi Galaxy Z Fold 3 patří ve stejném žebříčku 4. místo. Nelze se tak divit, že Samsung má s ohebnými smartphony do budoucna velké plány, v nichž zřejmě budou i jiné typy zařízení, než které dosud známe.

Galaxy Z Fold se dvěma klouby?

Samsung si v červnu letošního roku podal u WIPO (World Intellectual Property Organisation) patentovou přihlášku na nový typ skládacího zařízení se dvěma klouby. Před několika dny pak byla přihláška zveřejněna, a to včetně několika vizuálních konceptů znázorňujících, jak by takové zařízení mělo vypadat.

z fold 4

Nutno podotknout, že Samsung přemýšlí poměrně dost do hloubky, ze schématu je jasně patrné, kde by se měly nacházet jaké komponenty – baterie, základní desky, modul se třemi fotoaparáty či kabelová propojení a antény. Návrh také prozrazuje přítomnost poddisplejové čtečky otisků prstů a polohu konektorů USB a HDMI. Ano, slyšíte správně, Samsung dokonce počítá s HDMI konektivitou podobně jako Sony u svých prémiových fotomobilů.

Z Fold 4 1 1

Tím, že by se telefon skládal nadvakrát, odpadla by nutnost osazovat jej sekundárním displejem, neboť roli „vnějšího“ zobrazovače by plnila viditelná třetina skládacího panelu. I přesto Samsung v nákresu zmiňuje „Rear sub-display“, což bude patrně pouze proužek sloužící jako hledáček pro hlavní fotoaparát v portrétním režimu. Selfie kameru totiž ve skládacím zobrazovači nevidíme; možná se stejně jako u Galaxy Z Fold 3 schovává přímo pod displejem.

z fold 4 1

V zavřeném stavu telefon na nákresech vypadá jako… jako tři smartphony položené na sebe, což zřejmě nebude v kapse příliš pohodlné. Stejně tak bude nutné dávat zvýšenou pozornost na displej, neboť světu bude vystavena část toho ohebného.

O tom, zda a případně kdy Samsung tento typ zařízení představí, je zatím předčasné spekulovat. Nicméně podobné zařízení údajně chystají i další značky, zejména Oppo, Vivo, Xiaomi a Huawei, takže by Samsung neměl příliš otálet.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku