Domů » Bleskovky » Bude Huawei Mate 40 nedostatkové zboží? Od TSMC dorazila jen polovina objednaných čipsetů

Bude Huawei Mate 40 nedostatkové zboží? Od TSMC dorazila jen polovina objednaných čipsetů

Společnost Huawei přišla v tomto týdnu o přísun některých komponent pro své smartphony. Situace je nejbolestivější především v oblasti čipsetů; čínský výrobce nemůže odebírat vlastní procesory Kirin od tchajwanského výrobce TSMC, neboť ten k jejich produkci používá americké technologie. Posledním procesorem od Huawei má být Kirin 9000 určený do chystaných vlajkových smartphonů řady Mate 40.

Řada Huawei Mate 40 bude vyrobena v nákladu 8,8 milionů kusů

V Huawei se pochopitelně snažili do poslední možné chvíle „vyždímat“ z TSMC co nejvíce čipů, avšak nakonec byly dodávky výrazně slabší, než čínská firma očekávala. Podle interních zdrojů bylo objednáno 15 milionů Kirinů 9000, TSMC ale stihlo dodat pouze cca 8,8 milionů (22 tisíc waferů).

Pokud je tato informace pravdivá, bude počet vyrobených smartphonů řady Mate 40 značně omezený; v Huawei původně plánovali na trh dodat do konce letošního roku 8 milionů kusů, další příští rok. Pokud se situace nezmění, nebude mít Huawei žádné čipsety ani pro příští generace smartphonů, zejména jarní řadu P50.

Premiéra řady Huawei Mate 40 se patrně odehraje již brzy, ovšem je dost možné, že si ji Huawei zatím schová pro domácí trh. Informátor @evleaks před nedávnem naznačil, že globálně se telefon začne prodávat až po novém roce. Pokud tedy Huawei nějaké kusy pro globální prodej zbydou.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. A co bude se zbytkem? Pokud má TSMC s Huawei nasmlouváno 15 mil, tak by měl dodat všech 15 mil bez ohledu na nějaké americké sankce. Pokud to není možné, tak v takových případech bývá obvyklé pokuta za nedodání. Třeba u Samsungu se píše, že nebude podepisovat nové smlouvy, ale stávající smlouvy nechá dokončit.

  • Vzhledem k tomu, že mimo Čínu o ten telefon nebude skoro žádný zájem, tak to bude vyhovovat oběma stranám.

  • Proč by neměl být o něho zájem? Apple si taky kupujete a nemáte v něm Google. A za druhé, když není člověk levý tak si ten Google doinstaluje. Lepší jak ten předraženy šmejd s Exynosem od Samsungu.

  • No protože už tady je rok mate 30 a zájem o něj není. Proč by někdo vyhazoval prachy už za tak předražený telefon a potom do něj pokoutně sháněl aplikace dost pofidérní cestou s vysokým rizikem, že si do něj kromě aplikace zanese i něco jiného. A potom sledovat, zda nevyšla aktualizace techto aplikací, což se děje každou chvilku a stále shánět ty nejnovější verze, no to je fakt pohodlný. Telefon má sloužit uživateli, ne obráceně.

  • Olejnicku, prestan fetovat

 2. Je zde jasný doklad o ztrátě jakýkoliv obchodních zvyklosti, dodržování smluv a to na základě politických motivů administrativy USA. To je v mezinárodním obchodě naprosto nepřípustné. Je to jasný pokyn aby se tak chovali všichni, pak ale žádné řádné právo, licence, duševní vlastnictví a pod. nebude platit. To je velmi nebezpečný vývoj, směřující ke konci rozumné spolupráce a k rozvratu světového obchodu. Vytvoření nesmiřitelných bloků je jasná cesta k vojenským konfliktům, ve kterých nebude vítěz, ale odnesou to jen obyčejní občané. Jen hlupák si může přát takový vývoj!

  • Nutno podotknout, že takto se chová Čína po celou dobu, kdy politikou vydírá business.

  • To je zajímavý, že vy levičáci začnete mít vždycky tyhle uvědomělý kecy až v monentě, kdy něco takového dělá některá západní země, vždyť USA tím Číně pouze nastavuje zrcadlo. Čina se přeci vůbec nechová tržně, ta nejede podle žádných pravidel. Tato odpověd už prostě byla nutná. Není možné si nechat kálet na hlavu od podřadných východních despocií.

  • Něco tady nehraje. Základní ekonomická poučka zní. Nechováš -li se tržně, brzy na to doplatíš, a tržní ekonomiky tě nechají daleko za sebou.

   To jste ještě neslyšeli?!

   Buď je nepravdivý onen ekonomický axiom nebo je nesmysl, že se Čína chovala první netržně. Vyberte si.

  • Problém je v tom, že západ na svem trhu Číně umožňuje chování podle běžných pravidel, kdežto Čína má svůj trh uzavřený. To znamená, že čínské výrobky se vyrobí v Číně a bezproblémů se zde mohou prodávat. Ale pokud chceš prodávat v Číně, nemůžeš to vytobit zde a normálně tam dovézt. Musíš v Číně založit společný podnik s číňany, vyrábět tam a zaměstnávat tamní lidi. A to jsou prostě ty nerovný podmínky se kterými je nutný něco konečně dělat.
   Navíc ta tvá základní poučka platí na firmy, normálně by samozřejmě padly, ale pokud je neustále masivně dotuje stát, dokonce jim proplácí i poštovné k nám, aby je zvýhodnily, už je to o něčem jiném. Jediný způsob je zavést cla na čínský dovoz. Nepouštět na trh firmy provázané s komunistickou stranou Číny.

  • Čína si sama kálí do vlastního hnízda, nehodlám obhajovat USA, ale byla otázka času, kdy k podobným praktikám dojde. Politika není křesťanské učení o nastavování druhé (třetí, čtvrté…) tváře.
   Nikdo soudný si válku nepřeje, ale společnost očividně ještě není tak daleko, aby se s problémy dokázala vypořádat bez ní. Za svobodu se vždycky pokládaly životy, čím víc, tím cennější byla. K zamyšlení: nakolik si Češi váží své svobody získané po Sametové revoluci?

 3. Stejně AMD dostalo vyjímku, tak to dopadne možná tak, že bude dodávat Ryzen C7 Huawei což je lepší varianta jak Snapdragon s Kirinem. Samsung s AMD počítá prý na přiští rok.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).