Domů » Bleskovky » Britové se loučí se soukromím: David Cameron chce zakázat šifrované chatovací služby

Britové se loučí se soukromím: David Cameron chce zakázat šifrované chatovací služby

Na sklonku znepokojivých událostí ve Francii související s teroristickým útokem na redakci satirických novin Charlie Hebdo se britský předseda vlády David Cameron rozhodl, že nejlepším způsobem jak bojovat proti terorismu bude zbavit své spoluobčany posledních možností jak si psát soukromé zprávy, které by vládní služby nemohly odchytávat.

Cameron konkrétně ukázal prstem na BlackBerry Messenger, jakožto jednu z z mála chatovacích služeb, které dosud nemá možnost „odposlouchávat“ žádná vládní tajná služba, Kanaďané si šifrovací klíče přísně střeží a není tomu popré co se BlackBerry dostalo kvůli svému příliš těsnému zabezpečení do křížku s politiky.


BlackBerry Messenger je dle Camerona nebezpečný svou bezpečností

Takové omezení by však zásadně zasáhlo i další populární „kecálky“ jako Facebook Messenger, WhatsApp nebo Snapchat. Jádro tohoto nápadu tkví v představě, že by teroristé mohli BlackBerry Messenger či jakoukoliv jinou zabezpečenou chatovací službu používat k organizaci útoků. Ve svém prohlášení řekl Cameron, cituji: „Hodláme povolit způsoby komunikace, které nejdou jednoduše sledovat? Má odpověď zní ne, to nesmíme“. Jeho představa dokonalého bezpečí ale až děsivě připomíná princip Velkého Bratra z Orwellovy nadčasové knihy 1984. Jaký na to máte názor vy? Je podle vás absolutní kontrola vlády skutečně krokem k bezpečnější společnosti, nebo se hranice osobního soukromí posouvají ad absurdum?

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

31 komentářů

 1. wtf (neregistrovaný)

  lebo ked nieco zakazeme, tak to prestane existovat!!!!

  • Rezza (neregistrovaný)

   Na tohle tema ted po netu koluje tento vtip :)

   ISIS guy 1: I know, let’s use cryptography to hide our messages! ISIS guy 2: We can’t, it’s against the law in the UK.

   ISIS guy 1: Oh, OK.

 2. lerion (neregistrovaný)

  Až doposud při velkých útocích teroristé používali nešifrovanou komunikaci a tajné služby stejně nebyly schopné těmto útokům zabránit. To se jako zákazem šifrování změní?

  • wtf (neregistrovaný)

   A to ako važne si mysliš že to je dôvod prečo to chcu zakazať?

   Nech to tam povolia :D ale o to ľahšie sa to bude dať hacknúť.

 3. Som zvedavý čo na to voliči UKIP.

 4. Ehm co je to za blbost :D jako by pres nesifrovanej kanal nesla poslat sifrovana zprava :D

 5. Zákaz šifrovanej komunikácie zabráni terorizmu asi ako zákaz držania zbraní civilom zločinom spáchaným so zbraňou.

  • V tomhle mají v UK dobrou praxi. Po zákazu nošení střelných zbraní na sebeobranu jim v některých oblastech nepatrně stoupla kriminalita… Asi tak 3x :D Jsou oblasti kam policie nejezdí ani ve dvou a na koních.

  • Presne tak. A čo také Švajčiarsko, tam môže civil vlastniť aj samočinnú zbraň a každý deň je v správach nejaký zločin so zbraňou v tej krajine…oh wait

  • No Švýcarsko je v tomhle hodně specifická zěmě. Je to dáno i tím, že si po konci základní vojenské služby můžeš vzít služební zbraň domů a na konci si ji můžeš odkoupit. Do roku 2007 jsi k ní dokonce fasoval i náboje. S nošením zbraně je to ovšem horší. Dokud neprokážeš závažný důvod, tak ti ho nepovolí.

  • Tak to je ako na Slovensku. Tu okolo nosenia tiež robia haló. V CZ ak sa nemýlim už máte spojenú skupinu na držanie aj nosenie, nie? Tak by to malo byť.

  • Jó zlatý CZ. Máme to spojený pod skupinu E k ochraně zdraví, života a majetku, ale ta tě automaticky k nošení všeho neopravňuje. Před nákupem zbraně si musíš na PČR podat žádost o nákupní povolení a v té si případně vyplníš i požadavek na nošení a tohle kolečko absolvuješ před každým nákupem. U krátkých není problém, ale s dlouhejma dělaj někde haló. Já mám štěstí, že spadám pod bomba oddělení a ti mi dali povolení nosit i CZ 858 Tactical. :D

  • My to máme po starom. Nosenie je sk. A, držanie B. Nakupné povolenie musíš žiadať tak či tak. Skupinu A dajú málokomu – našťastie jednak tiež spadám pod super ORPZ a jednak mám dobrý dôvod, tak nebol problém :)

  • A najednou totální offtopic nevadí :) Stačí splnit kritérium – nemluvit o WP negativně a jinak je vše povoleno :)

   Mě to samozřejmě nevadí, jen jsem upozornil :)

  • tak je rozdiel ked sa ludia bavia medzi sebov, a ked prskaju jeden na druhého nezmysly.

  • SMISEKCZ: Offtopic jo, ale totální ne. :) Článek je o bezpečnostní situaci v UK. Nošení zbraní s bezpečnostní situací souvisí, jako protipól UK bylo uvedeno Švýcarsko a pak se trošku odbočilo k situaci v SK a CZ. :D

  • lerion (neregistrovaný)

   Už jsem myslel, že tato diskuze se obejde bez výrazu „WP“ a pak přišel Smíšek a stejně to sem vecpal :D :D :D

   Je to prostě king :D

  • Jen jsem upozornil na dvojí posouzení, co je a není offtopic dle toho, zda daný offtopic je či není o WP (negativně), toť vše. Z toho my jen vyšlo, že zde se může diskutovat očemkoli, jen ne o WP v negastivním tónu, jinak je vše povoleno.

  • což potvrzuje zdejší offtopic diskuze.

  • lerion (neregistrovaný)

   Jasný, jasný. Tak promiň. Aby to nebyl offtopic, tak tu sem napíšu toto:

   Windows Phone je mrtvý systém.

   Windows Phone do roka končí (heh, vlastně už za 11 měsíců!)

   Vše od Microsoftu je zlo.

   Ok, spokojený? Můžou se teď kluci vrátit k normální diskuzi, kde nemají potřebu zbytečně hejtit WP?

  • SMISEKCZ: Uznávám, že se naše diskuze odchýlila od tématu, ale všechno bylo ve vší slušnosti a počestnosti. Problém u offtopic diskuzí o WP bývá většinou v tom, že zbytečně vyvolává flame, hádky, urážky a pak se to nedá ani číst. Užitná hodnota nula nula nic. Tady ses aspoň něco dozvěděl o zákonu č. 119/2002 Sb. + o jeho ekvivalentu v SK. ;)

  • Lerion opět nic nepochopil, ach jo. Chmeldas +1 za pochopení a vysvětlení rozdílu.

  • Stanley (neregistrovaný)

   Chmeldas: Jen tak mimochodem, když už jsi to načal, orgáni sice někde dělají u dlouhých haló, ale povolení vydat musí, protože na to máš ze zákona nárok. :-)

  • U nás môže držať dlhú iba poľovník alebo športový strelec…zas zapísať sa do nejakého klubu nie je veľký problém. A nosiť 858, no neviem, mne niekedy zavadzia aj tá K100vka :)

 6. kukolar (neregistrovaný)

  cameron , cameron , obmedzovať a zakazovať vlastným ludom ,to tej našej multikulti EU ide perfektne ,radšej každého dementa s uterákom a burkou na hlave poslať domov,mešity zburať ako kostoly oni doma

 7. Knoxx (neregistrovaný)

  Už vidím jak terority bude trápit, že je v UK zakázaná šifrovaná komunikace :D

 8. karel (neregistrovaný)

  A to jako kdyz pojedu do Anglie,tak si budu muset odinstalovat whatsapp a viber pokud budou sifrovany?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).