Domů » Bleskovky » BRAINNO II: Vyzkoušeli jsme čelenku monitorující mozkovou aktivitu

BRAINNO II: Vyzkoušeli jsme čelenku monitorující mozkovou aktivitu

Nositelná elektronika se nemusí nutně omezovat pouze na chytré hodinky či náramky, ale může mít daleko pestřejší podoby s ještě více zajímavou funkčností. Při procházení expozic na veletrhu MWC 2015 jsme náhodou narazili na nenápadnou kóji, kterou si pronajali výzkumníci z jihokorejské národní univerzity. Ti zde prezentovali svůj výzkum, jehož předmětem je vývoj chytré čelenky pro snímání a následné zpracování biometrických dat uživatele.

 

Druhá generace prototypu BRAINNO II disponuje vlastním napájením a celou řadou snímačů. Na vnitřní straně subtilní konstrukce se nachází senzory EEG, EOG, G/R, přičemž v zadní části se ukrývá centrální jednotka s bezdrátovým modulem (Bluetooth 4.0). Zařízení zvládá analyzovat 256 mozkových signálů za vteřinu z levé i pravé hemisféry mozku. Výstup naměřených hodnot lze zobrazit skrze propracovanou mobilní aplikaci T-Coach.

   

Mile nás překvapila přehlednost a způsob prezentování dat v podobě jednoduchých grafů a symbolů indikující srdeční tep, tělesnou teplotu a míru koncentrace. Jelikož se jedná o asijský vynález, nesmí chybět ani kreslené postavičky zvířátek, které svými emočními projevy napoví celkovou kondici uživatele. Pro hlubší analýzu slouží sekce Tutor Agent s možností zobrazení surových dat a grafů.

   

Poslední záložkou v aplikaci jsou jednoduché hry pro procvičení mozkových závitů. Princip je u všech stejný – za pomoci vlastní koncentrace se snažíte například rozesmát obličej malého dítěte, nebo pomáháte animované opičce v její levitaci.

 

V našich končinách je relativně obtížné pochopit tento koncept nositelné elektroniky, nicméně asijská mentalita je od té naší značně odlišná. Západní kultury hledí více na blaho jednotlivce než skupiny a pro podobné projekty zde není až takový prostor. Zajímavým momentem bylo líčení mladého výzkumníka, který nám popisoval možnosti využití u starších lidí s omezenou hybností, kteří by nemuseli tak často navštěvovat svého lékaře.

Pokud vývoj nezastaví nečekané komplikace, mohla by další generace chytrých čelenek najít uplatnění v nemocnicích či pečovatelských domech, kde by výrazně usnadnily dohled a kontrolu pacientů.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).