Domů » Bleskovky » BMW vyvíjí pouliční osvětlení, které dokáže nabíjet elektromobily

BMW vyvíjí pouliční osvětlení, které dokáže nabíjet elektromobily

Bavorská automobilka BMW nedávno přispěchala s vyjádřením, že nalezla možný lék na řídkou síť dobíjecích stanic pro elektromobily. Místo výstavby speciálních zařízení hodlá BMW využít stávající infrastruktury veřejného osvětlení. Společnost s vrtulí ve znaku se pochlubila dvěma prototypy pouličních lamp kombinujících účinnou LED technologii a systém pro dobíjení vozidel s elektrickým pohonem. Podle automobilky závisí navýšení podílu hybridních a plně elektrických vozů na husté síti stanic, kde si budou moci řidiči snadno dobít jejich čtyřkolové miláčky.

 

Obchodní model staví na jednorázových platbách skrze aplikaci pro chytré telefony a tablety. Pilotní program odstartuje začátkem příštího roku v ulicích Mnichova. Díky napájecím standardům je zaručena kompatibilita se všemi druhy elektromobilů a to bez rozdílu značky či modelového typu. Pokud se na myšlenku pouličních lamp, coby nabíjecích stanic podíváme jako na celek, jeví se celá záležitost jako smysluplná a relativně snadno realizovatelná. Otázkou však zůstává výše poplatků za využívání služby.

Krátký dojezd a nízká kapacita akumulátorů je achillovou patou všech současných elektromobilů. Výstavba podobných typů dobíjecích stanic by tedy mohla řidičům výrazně ulehčit život při plánování tras městskou džunglí.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

4 komentářů

  1. mokashi (neregistrovaný)

    Achyllovou patou? ROFL

  2. kolemjdouci (neregistrovaný)

    Asi jsem vubec nepochopil co se bude dit, v clanku zde „prelozenem“ neni uvedeno zda bude jenom konektor ve stozaru od lampy a nebo se bude dobijet nejakou zcela novou technologii, pritom by stacilo prelozit puvodni text:

    „According to a Reuters report, BMW has developed two prototypes that meld a LED street light with electric car-charging sockets. In principle, the idea makes perfect sense: street lamps are an already-existing piece of infrastructure which already have the necessary cables inside. Adding a charging port should be simple, and make using an electric car as an around-town runabout that little bit more practical.“

    …takze BMW chce proste umistit pripojky na stozary silnicniho osvetleni. Technologicka inovace nulova, ale prakticnost a moznost realizace vpodstate okamzita.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).