TOPlist

BlackBerry London: Unikl nový obrázek první ostružiny s BB10

Na zahraniční server CrackBerry.com se dostal uniklý slide z prezentace, kterou měli vidět pouze zaměstnanci Research In Motion; takových slidů poslední dobou uniklo více, tenhle je ale nejzajímavějším z nich, neboť odhaluje pravděpodobný vzhled BlackBerry London, což je první chystaný smartphone s novým operačním systémem BlackBerry 10.

-

Pokud si říkáte, že už jste název tohoto zařízení někde viděli, nepletete se, v článku z listopadu jsme vám ukázali už jeden obrázek, který měl představovat London, podle aktuálních informací to sice nebyl podvrh, ale jednalo se o oficiální prototyp, který nakonec nebude použit pro výrobu BlackBerry London. Zaměříme se však na tento nový snímek. Zařízení na něm se nepodobá žádnému chytrému telefonu, který kanadská společnost doposud vyrobila. RIM se především díky popularitě řady Bold, tedy klasické konstrukce s malým displejem a hardwarovou QWERTY klávesnicí, dosud zaměřoval především na korporátní sféru, velkým lákadlem pro mladou generaci byla snad jen proprietární komunikační aplikace BBM. Nedávno však společnost změnila vedení, nový CEO Thorsten Heins zavádí postupně změny v taktice a tou první je právě silnější zaměření na běžnou “nemanažerskou” populaci. Je proto celkem logické, že jako první z řady takzvaných superphones RIM vydá zařízení, které velikostí dotykového displeje, tenkou konstrukcí, multimediálními funkcemi a výkonným hardwarem odpovídá posledním trendům světa chytrých zařízení.

-
Starší prototyp BlackBerry London

Co se týče hardwaru, RIM vždy tvrdil, že zařízení s BB10 začne vydávat teprve tehdy, až najde vhodný chipset, který by kombinoval nadprůměrný výkon s dobrou energetickou výdrží; je těžké si představit, jak se do tak tenkého zařízení vejde baterie o dostatečné kapacitě, nicméně o výkon se bát nemusíme. Podle aktuálních informací RIM právě testuje chipsety TI OMAP5 a Qualcomm a ať už se rozhodne pro kterýkoliv z nich, měl by se BlackBerry London pyšnit dvoujádrovým procesorem o taktu 1,5 GHz. Díky zcela novému operačnímu systému BlackBerry 10 stavěnému na platformě QNX by takové hardwarové osazení mělo být více než dostatečné. Pro srovnání tablet BlackBerry PlayBook, který jako první dostal do vínku upravenou verzi QNX, v sobě skrývá dvoujádrový procesor TI OMAP o taktu “pouhý” 1 GHz, a přesto mu tento hardware postačí k naprosto plynulému fungování uživatelského rozhraní i graficky náročných her.

BlackBerry London by se měl dostat na trh koncem roku 2012, proto zatím nemůžeme vyvrátit další vývoj jeho designu, pravděpodobně však bude velice podobný tomu na obrázku, jelikož o konceptu zmenšeného PlayBooku s dotykovým rámcem kolem displeje a podporou gest se mluvilo již mnohokrát. Na své si ale přijdou i fanoušci klasické BlackBerry konstrukce s hardwarovou klávesnicí, na ty RIM nezapomněl, budou si však muset počkat o něco déle.

Zdroj: CrackBerry.com

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku