BlackBerry uzavřelo pětiletou spolupráci s Foxconnem, připravuje levný model Jakarta

china factory foxconn seagate flickr

Kromě ne příliš slavných finančních výsledků za poslední fiskální čtvrtletí přišlo BlackBerry s poměrně nečekanou zprávou – byla oznámena pětiletá spolupráce s čínskou společností Foxconn, která vyrábí většinu dnešních chytrých telefonů včetně zařízení od Applu. Tento krok má na svědomí poměrně čerstvě obsazený interim CEO John Chen a slibuje si tím snížení finančních ztrát za výrobu ostružinových telefonů.

Dosud největší finanční ztráty měla na svědomí právě hardwarová divize, což vyvolalo spekulace o tom, že BlackBerry přestane vyrábět vlastní hardware. A ačkoliv zatím stále nebyla vyloučená možnost, že bude v budoucnu operační systém BlackBerry 10 licencován více výrobcům podobně jako to dělá Google, John Chen vyvrátil tvrzení o odříznutí hardwarové divize.

Nejpravděpodobnějším scénářem bude zřejmě napodobení obchodního modelu, který používá Google, který vyrábí pouze jednu vlastní řadu zařízení Nexus. Chen v médiích i tiskové zprávě opakovaně tvrdil, že šanci na úspěch vidí především v přeorientování společnosti na poskytování služeb a softwaru.

Dle oficiálních zpráv prvním plodem spolupráce s Foxconnem bude levný telefon s pracovním označením Jakarta, který by měl opustit továrny Foxconnu v Mexiku a Indonésii začátkem dubna 2014. Zatím však není známo, zda tento low-end doputuje i k nám do centra Evropy a za jakou cenu se bude prodávat. dosud taktéž nebylo upřesněno zda zvolený hardware bude dostatečný pro nasazení systému BlackBerry 10, nebo zda bude Jakartu pohánět starší BlackBerry OS 7.

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku