Domů » Bleskovky » BlackBerry uzavřelo pětiletou spolupráci s Foxconnem, připravuje levný model Jakarta

BlackBerry uzavřelo pětiletou spolupráci s Foxconnem, připravuje levný model Jakarta

Kromě ne příliš slavných finančních výsledků za poslední fiskální čtvrtletí přišlo BlackBerry s poměrně nečekanou zprávou – byla oznámena pětiletá spolupráce s čínskou společností Foxconn, která vyrábí většinu dnešních chytrých telefonů včetně zařízení od Applu. Tento krok má na svědomí poměrně čerstvě obsazený interim CEO John Chen a slibuje si tím snížení finančních ztrát za výrobu ostružinových telefonů.

Dosud největší finanční ztráty měla na svědomí právě hardwarová divize, což vyvolalo spekulace o tom, že BlackBerry přestane vyrábět vlastní hardware. A ačkoliv zatím stále nebyla vyloučená možnost, že bude v budoucnu operační systém BlackBerry 10 licencován více výrobcům podobně jako to dělá Google, John Chen vyvrátil tvrzení o odříznutí hardwarové divize.

Nejpravděpodobnějším scénářem bude zřejmě napodobení obchodního modelu, který používá Google, který vyrábí pouze jednu vlastní řadu zařízení Nexus. Chen v médiích i tiskové zprávě opakovaně tvrdil, že šanci na úspěch vidí především v přeorientování společnosti na poskytování služeb a softwaru.

Dle oficiálních zpráv prvním plodem spolupráce s Foxconnem bude levný telefon s pracovním označením Jakarta, který by měl opustit továrny Foxconnu v Mexiku a Indonésii začátkem dubna 2014. Zatím však není známo, zda tento low-end doputuje i k nám do centra Evropy a za jakou cenu se bude prodávat. dosud taktéž nebylo upřesněno zda zvolený hardware bude dostatečný pro nasazení systému BlackBerry 10, nebo zda bude Jakartu pohánět starší BlackBerry OS 7.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

8 komentářů

 1. Martin II (neregistrovaný)

  Ako som uz pisal pri inom clanku, neprekvapilo by ma keby Jakarta bezala na Androide. BB OS7 mi pripada najmenej pravdepodobna variant.

  • To snad každému, kromě autora článku

  • 0nk0 (neregistrovaný)

   bude to BB10 viz [odkaz]

  • Martin II (neregistrovaný)

   0NK0: Rad pocujem. Som zvedavy ako odlahcia BB10 v porovnani so sucasnymi modelmi.

  • Tak jiste ze to bude BB10. I totalne neschopni pitomci by preci nevymysleli, ze by v tom byl stary BB7…

  • Tak tak, dle posledních zpráv se potvrdilo, že v tom bude BlackBerry 10 a nebude mít fyzickou klávesnici.

   @BKF1: Nemusíš mě označovat za pitomce, své předpoklady zejména u BlackBerry článků mívám většinou podložené fakty a konkrétně v tomhle případě jsem se opíral o to, že BlackBerry letos vydalo novou ostružinu [odkaz] vybavenou operačním systémem OS7.1. Všimni si taky, že dle poslední finanční zprávy se v posledním čtvrtletí prodalo více OS7 zařízení než BB10, je o ně pořád zájem, zvlášť v korporátní sféře.

 2. Nevim jestli uz neni pozde na ten levnejsi telefon s BB10 jehoz neexistenci jsem kritizoval od nastupu nove verze OS :( VELKA skoda, ze ve vedeni spolecnosti sedi tak neschopni tupci a pitomci :(

 3. tato firma uz davno mala byt minulostou

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).