Domů » Články » BlackBerry Aristo: Čtyřjádrové eso v rukávu Research In Motion

BlackBerry Aristo: Čtyřjádrové eso v rukávu Research In Motion

Během posledních let si RIM udržoval pověst tichého hráče na pozadí, který se nesnaží měřit síly v první lize. Zdá se však, že nyní chystá opravdu velkolepý návrat mezi titány.

Po oficiální vývojářské konferenci BlackBerry Jam Americas, kde byla poodhlalena rouška nové platformy BlackBerry 10 (viz přehled novinek), se na světlo světa dostávají i celkem zajímavé neoficiální informace o řadě chytrých telefonů, které budou doprovázet tento operační systém. Už jsme slyšeli o celodotykovém modelu London, QWERTY klasice Nevada i pravděpodobně výsuvné Laguně. Tím se zdá být kruh tří základních řad nových ostružin uzavřen, všechny zmíněné telefony budou vybaveny jedinečným systémem, velice jemným displejem a hardwarem, za který se nemusí stydět.

 
Ilustrační obrázek: BlackBerry 10 na modelu London

Podle nejnovějších zpráv má RIM prý v rukávu ještě jedno eso, kterým by měl svůj návrat na konkurenční trh upevnit, eso jménem BlackBerry Aristo. Zahraničnímu serveru RapidBerry se podařilo získat snímek z interní prezentace, který odhaluje poměrně přesné specifikace tohoto modelu a evidentně se máme na co těšit. Jeho hlavní zbraní bude čtyřjádrový 1,5GHz procesor Qualcomm Krait (MDM9x15), jež bude doprovázen 2 GB paměti RAM, 16 GB vnitřního úložiště, které si budete moci ještě rozšířit pomocí microSD karty. Přední straně bude dominovat 4,65″ OCTA Glass OLED displej s HD rozlišením (720 x 1280 pixelů, poměr stran 16:9), nad ním spatříte 2Mpix videokamerku, která sekunduje hlavnímu 8Mpix fotoaparátu na zádech.

 

Mezi další výbavu bude patřit rovnou čtveřice mikrofonů pro maximální izolaci šumu, microHDMI konektor pro připojení k televizi, dále světelný senzor, akcelerometr, kompas, gyroskop, obligátní čipy GPS, WiFi, NFC a Bluetooth a nově také výškoměr. To nejlepší si však necháme na závěr – RIM jako jeden z mála nezapomněl, že pořádný dravec spotřebuje pořádnou dávku energie a přibalil 2800mAh akumulátor, který by měl prý zaručit až 20 hodin nepřetržitého přehrávání médií. Narozdíl od ostatních modelů však bude nevyměnitelná, což je ta nejmenší daň ve snaze udržet konstrukci v rámci rozumných rozměrů, které v případě BlackBerry Aristo budou čítat 136 x 68 x 8,85 milimetrů.

 
RIMpérie vrací úder, my držíme palce a těšíme se na příliv nových ostružin

Musíme si však ujasnit, že se zatím jedná o pouhé plány narozdíl od modelů London a Nevada, které již fyzicky existují a čekají na představení. Doufejme však, že tento krásně vyhlížející vzdušný zámek jménem Aristo dostane také pevné základy a během příštího roku jej uvidíme v recenzi na SmartManii.

Zdroj

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

9 komentářů

 1. řekněme to takhle – o BB přemýšlím už poměrně dlouho jako o sekundárním „pracovním“ telefonu a pokud tohle bude, tak šup s tím ke mě do kapsy :)

 2. Tak tohle by byla, pro fajnšmekry co chtějí mít také něco jiného než „velká trojka“, naprostá pecka :-)

 3. Obávám se, že jde spíše o vlhký sen zhrzeného BB fanouška, než-li reálný produkt RIMu. Ale pokud se pletu, tak to bude slušná hračka!

  • Já bych ve vyrovnaných kvalitativních parametrech a výbavě u BlackBerry neviděl problém. Kdysi, když jsem vybíral určitý typ telefonu bez ohledu na OS, byl to právě jediný BB, kdo byl schopen nabídnout ve všech ohledech špičku. To samé se o pár let později v o něco menší míře konalo i u tabletu BlackBerry PlayBook.

  • Uvidíme. Mě by to, jako fanouška bb, samozřejmě potěšilo. Zatím jsem skeptický.

 4. Stačí se zamyslet nad tím rozlišením a hned je jasný, že je to blbost. Blackberry OS10 má dvě rozlišení 1280×768 a myslím 720×720 na ty s klávesnicí. Přijde mi divný tříštit si vlastní platformu dalším nesmyslným rozlišením

  • S rozlišením je to tak, že úplně první BB10 telefon – London – bude mít zmíněných 1280 x 768, další modely se pak budou držet standardů 1280 x 720 u fulltouch a 720 x 720 u QWERTY modelů právě kvůli zamezení fragmentace. Těžko říct, proč se RIM rozhodl pro takto netradiční rozlišení u BB London a máš pravdu, že zo zbytečně komplikuje vývoj graficky založených aplikací, jinak je to ale přesně naopak – jen první kus bude nestandardní, všechny ostatní včetně BB Aristo už ano.

  • Ve skutečnosti je to tříděné spíš tak, že:

   – L-Series 1280×768 px

   – N-Series 720×720 px

   – M-Series 1280×720 px (snad nástupce výsuvného Torche)

   …alespoň podle uniklých informací.

  • Díky za přehlednější upřesnění Vojto ;)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).