Bizár v podání Kawasaki. Robotická koza uveze 100kg člověka

robot kawasaki bex

Robotika v posledních letech roste doslova raketovým tempem. Mezi přední společnosti zabývající se výrobou robotů patří například Boston Dynamics a do budoucna se chystá na výrobu mechanických pomocníků také Tesla Elona Muska. Na výstavě International Robot Exhibition v japonském hlavním městě Tokiu, která se odehrála minulý týden, se nicméně předváděli i trochu odvážnější koncepty robotů, mezi něž jistě patří i mechanická koza od známé společnosti Kawasaki.

bex kawasaki
Robot Bex od Kawasaki

Nejedná se ovšem o jen tak ledajakou kozu, ale o ibexe, tedy druh divoké kozy z výraznými zahnutými rohy. Experti na robotiku z Kawasaki hledali ideální kombinaci obratnosti dvounohého robota, který si poradí s nerovným terénem, a spolehlivosti kolového robota, který se vyhýbá problémům s rovnováhou tím, že drží všechna kola neustále na zemi. Výsledkem je právě robot Bex.

川崎重工 「RHP Bex」人が乗る #2022国際ロボット展 #irex2022

Ve chvílích, kdy je prioritou rychlost a plánování trasy, může Bex snížit své těžiště a kleknout si na čtyři páry kol umístěné na každém koleně, čímž ze sebe udělá v podstatě elektrickou koloběžku. Jakmile ale terén začne být nerovný, může Bex manévrovat na čtyřech nohách a pohybovat se pomocí chůze.

bex kawasaki robot
Robot Bex od Kawasaki

Nosnost Bexe je přibližně 100 kilogramů a kromě těžkých materiálů dokáže přenášet také lidi. Bex je zároveň modulární, takže jeho podoba může připomínat ibexe, nicméně pokud si to zájemce bude přát, může mít také čistě utilitární vzhled.

Vzhledem k tomu, že se jedná o prototyp, není známa ani cena, ani podrobnější technické parametry.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku