V dnešním díle seriálu o slavných osobnostech IT průmyslu konečně přišla řada na jedno z nejznámějších jmen, kterým je Bill Gates.
Zakladatel Microsoftu a donedávna nejbohatší člověk světa stál nejen u vzniku Windows, ale i celé řady dalších zajímavých projektů, které zásadně ovlivnily vývoj moderních technologií a programů.
O Gatesovi bylo kvůli jeho všeobecné známosti napsáno již opravdu hodně článků, ale přesto věříme, že se nám povedlo „vydolovat“ několik méně známých a přitom zajímavých faktů, které vás třeba překvapí.
Jméno Bill Gates zná asi každý, ovšem jen málokdo ví, že se tak ve skutečnosti zakladatel Microsoftu nejmenuje. Jeho plné jméno totiž zní William Henry Gates III.

William se běžně v angličtině zkracuje na Bill, ale ptáte se, proč třetí? „Náš“ Bill byl zkrátka třetí mužský člen rodu Gatesů v řadě, který nesl toto jméno. Pro lepší odlišení tak jeho rodina zvolila doplnění o „šlechtickou“ číslovku.
Kvůli číslovce „tři“ ve jménu dokonce v dětství Bill získal přezdívku „Trey“ vycházející z anglického „The Third“ – tedy doslova „Třetí“.
2) Škola ho požádala o program pro organizaci tříd. Bill upravil kód tak, aby chodil do kurzů se „zajímavými dívkami“
Ve třinácti letech začal Bill Gates chodit na soukromou školu Lakeside School, kde se poprvé začal i více zajímat o počítače. Na školním počítači vytvořil i jednoduchou hru.
Později začal se svými kamarády chodit do speciálního centra (CCC), které umožňovalo po omezený čas pracovat na systémech PDP-10. Časové omezení ovšem Gates se spolužáky záhy obešel a získal tak volný čas na počítači zdarma.
Když to vedení zjistilo, zakázalo všem čtyřem kamarádům (mezi nimiž byl kromě Gatese například také Paul Allen) systémy na nějakou dobu za trest používat.
Po uplynutí zákazu naši hříšníci drze nabídli společnosti CCC, že pro ně budou hledat výměnou za čas zdarma chyby v jejich zdrojových kódech. Centrum na to „kývlo“ a spolupráce na této bázi fungovala až do roku 1970, kdy společnost ukončila svou činnost.
Když se škola dozvěděla o programovacích schopnostech Billa Gatese, nabídla mu, aby vytvořil program pro tvorbu rozvrhů a generování složení jednotlivých kurzů. Gates se chopil příležitosti a do kódu programu propašoval speciální část, která zajišťovala, že bude chodit do kurzů, v nichž je hodně dívek, zejména pak těch pro Billa „zajímavých“.
3) Ze svého majetku téměř 90 miliard USD nechá dětem „jen“ po deseti milionech dolarů
K říjnu letošního roku je hodnota celkového majetku Billa Gatese odhadována na necelých 90 miliard amerických dolarů (cca 1,9 bilionu Kč), což z něj činí druhého nejbohatšího člověka světa po zakladateli Amazonu Jeffovi Bezosovi, jehož majetek se nedávno přiblížil k 94 miliardám USD.
Jeho tři děti se ovšem nemohou na toto pohádkové dědictví těšit, protože jejich otec jim dle vlastních slov zanechá každému „jen“ 10 milionů USD (stále hezkých 218 milionů Kč).
Zastává totiž názor, že přemíra náhle zděděných peněz by nebyla v zájmu dětí.
Všechny zbylé peníze chce odkázat charitě, což je vzhledem k jejich objemu skutečně bezprecedentní krok.
Jak se k plánu staví samotní potomci nevíme, nicméně je pravda, že nižší částka je spíše motivuje ve snaze o vlastní podnikání či investování než v podstatě neomezený přísun financí.
4) Vlastní spisek Leonarda da Vinciho v hodnotě 672 milionů korun a Porsche, kvůli němuž musel vzniknout nový zákon
Velkorysý záměr darovat pozůstalost charitě ještě neznamená, že by se snad Bill ostýchal své peníze využít pro své potřeby a zájmy.
Kromě soukromého tryskáče Bombardier BD-700 v ceně okolo 40 milionů USD (872 milionů Kč) vlastní totiž například také starobylý Codex Leicester – vědecký spis jehož autorem není nikdo jiný než Leonardo da Vinci.
Spis Gates vydražil v roce 1994 za 30,8 milionů dolarů (cca 672 milionů Kč), což je ještě docela dobrá cena, protože v dnešní době jeho hodnotu experti odhadují téměř o dvacet milionů dolarů výše.
Dalším zajímavým majetkem Billa Gatese je Porsche 959, které kvůli nesplnění podmínek pro bezpečnost a ekologii zadržovala americká celní správa neuvěřitelných 13 let v přístavu v San Franciscu.
K autu přezdívanému „Gates 959“ se dostal až poté, co byl schválen speciální předpis „Show or Display“ umožňující soukromníkům importovat vozy unikátní historické nebo technologické význačnosti do USA, ačkoliv nesplňují tamní předpisy a nesmí se zde prodávat.
Na schválení zákona údajně velmi tlačil právě Gates, který se asi konečně chtěl dočkat svého vozu.

5) Jeho dům je… enormní
Když v roce 1998 Bill Gates zakoupil pozemek u jezera Lake Washington za dva miliony amerických dolarů, málokdo asi tušil, co na něm vyroste. Po sedmi letech práce více než 400 dělníků vzniklo na pozemku gigantické sídlo přezdívané Xanadu 2.0, jehož hodnota je odhadována na více než 150 milionů USD (cca 3,3 miliardy Kč). Jen daň z nemovitosti činí podle dostupných zdrojů zhruba milion dolarů ročně.
Rezidence se rozkládá se na ploše 6 100 m² a částečně splývá s okolním terénem. Před očima zvědavců je také chráněna velkým množstvím stromů a keřů.
Pokud by vás však Bill Gates pozval na návštěvu, mohli byste si prohlédnout například obrovskou knihovnu s prosklenou kupolí a dvojicí tajných komnat, speciální místnost s trampolínou a více než šest metrů vysokým stropem, recepci se 150 místy k sezení nebo bazén v samostatné budově. K odpočinku je pak připraveno 24 koupelen a 10 kuchyní (samozřejmě i s personálem).

Celý dům je protkán technologiemi, které jsou poháněny centrálním serverovým systémem umístěným taktéž přímo v domě. Jedná se například o všudypřítomné obrazovky v ceně více než tří milionů korun, na nichž si můžete nechat zobrazit své oblíbené malby či fotografie. Samozřejmostí je i hudební systém, který umí zajistit, aby s vámi hudba „cestovala“ domem opravdu kamkoliv, podvodní reproduktory jsou zabudované dokonce i v bazénu.
Úplnou specialitou je pak soustava senzorů, topení a vzduchotechniky, která umí udržovat teplotu v jakémkoliv pokoji podle preferencí právě přítomného hosta.
Na pozemku nechybí ani účelové stavby, jako různá sportovní hřiště, dok pro lodě nebo soustava garáží pro 23 vozů. Ze všech míst, kde může Bill zaparkovat, je nejzajímavější podzemní kryt z kombinace nerezové oceli a železobetonu, do nějž se vejde 10 těch nejvzácnějších aut.
6) Bill Gates je rytíř
V roce 2005 britská královna Alžběta II. ocenila Billa Gatese pro přínos celému světu v rámci moderních technologií a charitativní činnosti Řádem britského impéria, čímž byl povýšen do stavu rytíře-komandéra (Knight Commander – KBE). Celé jméno i s titulem tak zní „William Henry Gates III., KBE“.

Z dobových vyjádření víme, že procedura vyznamenávání byla poněkud nervózní, neboť královna byla při soukromé audienci udělené Gatesovi nucena hovořit o počítačích, které přitom sama nepoužívá.