Domů » Bleskovky » Bill Gates: je pozdě, USA už nemá šanci na karanténu

Bill Gates: je pozdě, USA už nemá šanci na karanténu

Bill Gates vystoupil na online konferenci TED Connects, kde se vyjádřil k současné situaci okolo koronaviru. Podle něj Spojené státy zaspaly vhodnou chvíli, kdy ještě bylo možné s epidemií bojovat bez nutnosti plošného zavírání provozoven a omezeného vycházení.

Vhodnou chvílí, kdy začít koronavirus intenzivně řešit, byl podle Gatese leden. Tehdy ale Spojené státy – stejně jako většina zemí světa – ještě nepočítaly s tím, co přinesou následující měsíce.

Šest až deset týdnů omezení

Nutno říct, že Gates před podobnou krizí varoval již v roce 2015. Ve své přednášce, o níž jsme nedávno psali, poukazoval na to, že svět není připraven efektivně bojovat s virovou nákazou ve velkém měřítku. Jeho kritiku tak nelze vnímat jako primárně namířenou proti současné americké vládě. Jak vyplývá z jeho dřívějších slov, zásadní problém je v absenci koordinovaného globálního systému.

Bill Gates nedávno opustil představenstvo Microsoftu. Chce se plně věnovat filantropii. (Zdroj fotografie: Microsoft)

Bill Gates nyní říká, že ačkoliv budou mít současná opatření „katastrofální dopad“ na ekonomiku, nedá se nic dělat. Podle jeho mínění by obchody a další provozovny měly zůstat zavřené v USA dalších šest až deset týdnů. To je poněkud v rozporu s dříve vyjádřeným přáním prezidenta Trumpa, který mluvil o zmírňování opatření již v době Velikonoc. Podle Gatese nicméně zkrátka nelze lidem říct, ať chodí do restaurací, nakupují, a vůbec se chovají normálně, a zároveň „ignorují tu hromadu mrtvol za rohem“.

Jako asi nejzásadnější problém v současné situaci Spojených států spatřuje nedostatečnou kapacitu testování. Počet prováděných testů by se podle druhého nejbohatšího muže světa měl zvýšit. Mělo by se ale také lépe určovat, kdo má být testován. Gates říká, že je „velmi velmi urgentní“ zavést organizovaný systém testování, který bude prioritizovat ty, kteří to opravdu nejvíce potřebují.

Na závěr svého vystoupení se ještě jednou vrátil ke své přednášce z roku 2015. Svět podle něj od té doby udělal velmi málo pro lepší zvládání pandemií. I tak ale Gates dle svých slov zůstává optimistický.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Marek1
Anonym
Marek1
Offline

JJ, Bil byl chytrej borec a je pořád.

Axl Aaa
Anonym
Axl Aaa
Offline

Jako jo.
Na druhou stranu jemu se to říká. Mít ohromnou vilu se zahradou, bazénem a velkým pozemkem. Zásoby všeho. Hromadu peněz. Žádnou akutní potřebu jít někam nakupovat, či pracovat, abych měl na zaplacení složenek. Doma ve vile kino, taneční sál, posilovnu, … asi bych taky říkal „klidně všechno na půl roku zavřete“.
K tomu za zadkem akcie firmy, pro kterou je dnešní urychlený přechod na práci přes počítač na dálku, cloudová řešení, online prodeje a marketing, … něco jako živá voda.

Bery
Anonym
Bery
Offline

To máš sice pravdu hombre, ale on si to vše vybudoval svou pracovitostí a inteligencí, on to neukradl v divoké privatizaci nebo protiprávní likvidací konkurence jako někteří.

Rene
Anonym
Rene
Offline

Samozřejmě, že si to vybudoval sám, a navíc tím ve své době dost obohatil společnost a posunul ji dále. Nedá se to srovnat s některými našimi privatizačními hyenami, které jen vysály kapitál a vysrali se na společnost jako takovou, aby ji to nějakým způsobem vrátili. Ale jiný je pohled běžného Američana, který prostě makat musí. Vláda mu nic nedá. Musí se o sobe postarat sám. Zavřít jej někde na 2 měsíce má v USA úplně jiný dopad než u nás. Drtivá většina Američanů není zdaleka tak za vodou jako Bill, i když jemu to samozřejmě přeju.

Axl Aaa
Anonym
Axl Aaa
Offline

Tak tak

jklejna58
Uživatel
jklejna58
Offline

Je ale smrtelník jako každý z nás a v pokročilém věku, kdy imunitní systém už nefunguje jako za mlada.

Axl Aaa
Anonym
Axl Aaa
Offline

Tak ja taky preci netvrdim, ze to ukradl.
Jenom ze se mu to povida.
Podobne jako me taky prisna karantenni optareni nevadej, protoze pracuju odjakziva z domova. Ale kdybych nekde hlasal, ze se to ma jeste zprisnit, tak by asi taky nekdo, kdo musi chodit do prace, nebo treba vlastni hospodu a je postizen EXTREMNE rekl, ze se mi to rika, kdyz se me to tolik nedotkne.

Michal
Anonym
Michal
Offline

Bohužel Vás musím zklamat, ale není to pravda … Microsoft se během své historie ani zdaleka nechoval jako hodná firma, které jde jen o veřejné blaho. Velkou část své historie zaměstnával více právníků, než programátorů – proč asi, protože když vám začínající firma nechce něco prodat, tak ji zažalujete a počkáte až zkrachuje a koupíte ji. Zkušenost máme i v Čechách – společnost Mironet. Zničená křivým obviněním z prodeje nelegálního software (moudří lidé vědí, že to bylo anonymní udání od Microsoftu, protože Mironet nabízel počítače i bez Windows, instaloval linux, přesněji Ubuntu ..). Takže ruku na srdce – málokterý boháč… Číst vice »

Henry Hook
Uživatel
Henry Hook
Offline

On jen podvedl svého kamaráda.