Domů » Bleskovky » Bezos opustil Amazon, aby mohl žalovat SpaceX na plný úvazek, tvrdí Musk

Bezos opustil Amazon, aby mohl žalovat SpaceX na plný úvazek, tvrdí Musk

Není žádnou novinkou, že Jeff Bezos a Elon Musk nejsou zrovna přátelé, kteří by se každý týden scházeli u piva a vyprávěli si zábavné historky. Již spoustu let spolu tito dva soupeří na poli žen, žebříčku nejbohatších lidí a v neposlední řadě také v ambici využít oběžné dráhy Země ve svůj prospěch.

elon jeff
Elon Musk a Jeff Bezos. Konkurenti na poli letů do vesmíru i u žen.

Bezos nedávno odešel z čela společnosti Amazon, kterou před zhruba 25 lety založil, aby se mohl více angažovat ve společnosti Blue Origin, která má v oblasti dobývání vesmíru velmi podobné plány jako Muskova SpaceX. To si Musk nenechává líbit a Bezose bez servítek označuje za „opičáka“.

falcon heavy spacex nahled
Falcon Heavy v podání SpaceX

Od chvíle, kdy Bezos odstoupil z čela Amazonu, sneslo se na hlavu SpaceX několik žalob, které napadají například tendr, který vypsala americká vesmírná agentura NASA, v rámci něhož má dojít k vývoji nového lunárního modelu. V tom SpaceX uspělo s nejlépe hodnoceným a zároveň nejlevnějším řešením, což Blue Origin, které nabídlo druhé nejlepší, ale také výrazně dražší řešení, napadlo právě žalobou.

Test rakety Blue Origin ve vesmírném středisku Corn Ranch v Texasu

V neposlední řadě se nyní Amazon ohradil proti plánu SpaceX na obsazení oběžné dráhy satelity, které by umožnily připojení k internetu i špatně pokrytým oblastem Země v rámci projektu Starlink. Muskova společnost však nespecifikovala, v jaké výšce své satelity umístí, respektive uvedla dvě možnosti s tím, že si jednu vybere později. Blue Origin ve svém dopise žádá Federální komisi pro komunikaci, aby donutila Muskovu společnost vybrat si pouze jeden způsob řešení. Jako důvody pak uvádí náročnost sledování tisíců zařízení v různých výškách, ale také bezpečnost v kosmickém prostoru, kterou mohou narušit zastaralé a neovladatelné satelity.

Na základě množství podobných událostí pak Musk na Twitteru napsal, že se ukázalo, že Bezos opustil Amazon právě proto, aby mohl podávat žaloby na SpaceX na plný úvazek. V co podobné aktivity vyústí, se dozvíme v následujících měsících.

David Preiss

2 komentářů

  1. Místo toho, aby takové společnosti spojili úsilí, tak se budou navzájem žalovat. A takoví lidé mají být zakladatelé lidské společnosti na jiné planetě?! No potěš koště!
    Tohle je prostě důvod proč lidstvo nemůže kolonizovat další planety a šířit se vesmírem.

    • Nutno podotknout, že Bezos je ten co pořád něco napadá. Na Reditu se dokonce vyjádřil některý ze zaměstnanců, který říká, že postupy jejich šéfa se většině zaměstnanců BO nelíbí a nesouhlasí s nimi. Z BO v poslední době odešla řada klíčových inženýrů někteří přešli zrovna ke SpaceX jiní do jiných firem. Ozývají se i hlasy, že kdyby tolik prostředků a energie co věnuje právě napadání a žalobám, věnoval na vývoj rakety kterou připravují, už by byli mnohem dál s vývojem. Zaměstnanci BO si stěžují zejména na byrokracii a zkostnatělý způsob vedení společnosti.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).