Domů » Bleskovky » Až se tají dech. Xiaomi představilo plně průhlednou televizi

Až se tají dech. Xiaomi představilo plně průhlednou televizi

Xiaomi na své desáté výročí nepředstavilo jen špičkový smartphone Xiaomi Mi 10 Ultra, na scénu uvedlo i nový OLED televizor. Nejde však o ledajakou televizi – novinka s názvem Mi TV LUX OLED Transparent Edition je totiž kompletně průhledná.

pruhledna TV Xiaomi 03
Mi TV LUX OLED Transparent Edition

Jak ukazují oficiální tiskové snímky, pokud je televizor vypnutý, displej vypadá jako kus skla. Když je zapnutý, obrazy, jež zobrazuje, vypadají, jako by pluly ve vzduchu, výsledkem čehož je spojení reálného a virtuálního světa. Průhlednost zařízení umožňuje částečně fakt, že Xiaomi vložilo všechna „střeva“ do kruhové základny, a nikoli do prostoru za displejem.

Dalším faktorem umožňujícím průhlednost je využití transparentní OLED technologie (TOLED). Tato technologie používá průhledné komponenty napříč celou OLED vrstvou, a jelikož nepotřebuje podsvícení (každá dioda v OLED televizi vyzařuje vlastní světlo), mohou obrazy vypadat, jako že se vznášejí.

pruhledna TV Xiaomi
Mi TV LUX OLED Transparent Edition

Televizor jinak do vínku dostal úhlopříčku 55 palců, obnovovací frekvenci 120 Hz, odezvu 1 ms, kontrastní poměr 150 000:1 a 10bitovou barevnou hloubku. Používá upravený čip MediaTek 9650, který má spolu s proprietární technologií Xiaomi AI Master Smart Engine sloužit k inteligentní optimalizaci obrazu (tím má Xiaomi zřejmě na mysli separaci předmětů z pozadí).

Dostupný bude od 16. srpna, a to za cenu 49 999 jüanů (v přepočtu asi 160 tisíc korun). Mimo hranice Číny se podle všeho nepodívá.

Martin Duchoslav

13 komentářů

 1. V praxi mi to nedává smysl. Každá scéna má spoustu barev, ze které barvy nebo spektra barev udělá tu průhlednou? O to se bude starat ta umělá inteligence? O tuto barvu budu ve scéně potom ochuzen, jestli to chápu dobře? Jako reklamní využití to určitě uplatnění mít bude, ale na běžné sledování? A jak to dělá černou barvu, když vypnuté pixely jsou průhledné? Jen se ptám, úplně tomu nerozumím.

  • Když už dáváte palec dolů, znamená to pravděpodobně, že tomu více rozumíte. Proto bych prosil o odpověď a ne palečky! Díky

  • Palec dolů nedávám, ale zkusím odpovědět jak bych to udělal já. Buďto bych zvolil jednu málo používanou barvu, aby se interpretovala jako průhledná, nebo lépe – že by kromě RGB měl obraz i alfakanál. To by umožňovalo 255 stupňů průhlednosti od úplně průhledné po úplně neprůhlednou – a samozřejmě efekty jako kouř, oheň a spol.
   Ale je to fakt spíš na nějaký videoart, efekty a podobně, normální film to nemá zapotřebí.

  • To bude určitě fakt akorát na tu reklamu případně jako hodně drahá dekorace (hotely, luxusní prodejny apod.)…

  • Já bych řekl, že funkce bude jednoduchá – průhledná bude zastupovat černou barvu. Takže telka bude vhodná na noční sledování.

  • I když jak koukám na obrázek, tak černá bude mít svoji vrstvu, tak pravděpodobně průhledná bude jenom ve vypnutém stavu, jinak bude celá plocha vykrytá jako klasická TV, akorát s tím, že přes pixely půjde vidět na druhou stranu.

  • Takze černá se bude zobrazovat průhledně?

  • Jednoduše v televizi je kamera která snímá vše co se odehrává za ní

  • A jak to bude vypadat při zobrazení filmu ve 4:3? Budou tam černé pruhy nebo zůstane prostor po stranách průhledný?

 2. No konečně, můžu si jí dát na balkó a bude na co koukat :-)

 3. Škoda, že se někdy bude chtít manželka podívat na seriál. Jinak to bude krása. Ty peníze nemám. Ale zajímalo by mě, jak to bude vypadat, když mám za tv bílou zeď. Asi tam postavím obraz od Pink Floyd.

 4. Já to pochopil tak, že televize bude jako sklo, jen pokud bude vypnutá, zapnutá pokud poběží film samozřejmě bude neprůhledná…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).