Autoři Twitter kanálu @evleaks: Nokia potřebuje Android

Přechod finského výrobce telefonů na operační systém Windows Phone i po dvou letech vyvolává bouřlivé reakce. Nokia prý potřebuje Android, alespoň to tvrdí autoři kanálu @evleaks.

Autoři Twitter účtu @evleaks, který poslední měsíce dodává informace o dosud nepředstavených telefonech, se rozepsali o jejich pohledu na současný stav finského výrobce. Jejich názor je originální a je v něm řada zajímavých bodů, které určitě stojí za zamyšlení. Předesílám, že článek nevyjadřuje názor redakce ani můj vlastní, ale sdílím s autory zamyšlení postoj ke značce Nokia i operačnímu systému Windows Phone. Neodvažoval bych si je označit za špatné, protože jednoduše špatné nejsou, v něčem jsou dokonce lepší než konkurence, ale úspěch se za jejich výsledky dá zatím najít jen obtížně. Nokia i Microsoft se v roce 2013 jistě viděly v jiné pozici, než jsou dnes.

Autoři @evleaks: „Nokia potřebuje Android“

S představením modelu Lumia 925 „Catwalk“ Nokia opět ukázala, že je lídrem v industriálním designu moderních chytrých telefonů. Jediný Apple (možná teď i HTC) se více zaměřuje na formu a funkčnost produktu, než finský výrobce. Proto je smutné, když vidíte krásné telefony s minimální prodejností a miliony stejných, plastových telefonů s Androidem, jež se na pultech neohřejí ani minutu. Windows Phone je dobrý, v mnoha věcech lepší operační systém, ale není to, co Nokia zrovna teď potřebuje. Navíc mu chybí zájem vývojářů a propracovanější ekosystém aplikací. Nokia teď potřebuje Android.

Realita je taková, že Nokia je jediným výrobcem telefonů s operačním systémem od Microsoftu, který je schopný prodat měřitelné množství zařízení. Můžeme se na to podívat dvěma způsoby – za prvé, milovníci Windows Phone preferují telefony Nokia oproti jiným výrobcům. Za druhé, čemuž spíš věřím, většina prodejů telefonů Nokia tvoří její fanoušci, kteří adoptovali platformu Microsoftu z nutnosti. Je-li tento předpoklad pravdivý, pak se Nokia pouze sebepoškozuje trváním na operačním systému s minimální popularitou, na úkor vlastního tržního podílu a finanční situace. Protože díky dohodě (s Microsoftem) a velmi rizikové strategii bez náhradního plánu, které přijal management Nokie, se společnost nachází v situaci, kdy se snaží prodat hardware přes software, který běží uvnitř a ne díky němu.

Společnost dělá, co může a rozšiřuje systém exkluzivními doplňky, ale (znovu se omlouvám) začíná to působit jako malování rtěnkou na prase (opět pouze myslím ve vztahu k popularitě operačního systému, bez ohledu na kvalitu). Pokud v Espoo chtějí získat zašlou slávu a stát se jedním z lídrů v telekomunikačním průmyslu, potřebují dát veřejnosti něco, co si chce koupit. A v současné situaci veřejnost chce zařízení poháněné Androidem, od velkých tabletofonů, k ještě větším tabletům až po nejmenší telefony nejnižší kategorie. 

Zároveň lidé chtějí, aby byl jejich Android zabalen do něčeho krásného. A to je místo, kde přichází na scénu Nokia. Spojte si schopnost tvořit krásné telefony, kvalitu výroby a špičkové fotoaparáty, s popularitou, flexibilitou a podporu platformy Android a najednou máte telefon, který je neodolatelný pro řadu lidí, kteří dnes kupují Samsung nebo LG. Nokia měla více než dva roky na implementování Windows Phone, mezitím vyprodukovala jedny z nejlepších telefonů na trhu a jak všichni víme, prodeje tomu neodpovídaly. Nakonec, Nokia se musí starat sama o sebe, ne o Microsoft (pokud ji nemá v plánu koupit, nebo alespoň její část, což by nemusel být špatný nápad). V tomto bodě to nejspíš znamená nepopulární rozhodnutí a nepříjemná jednání.

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku