Domů » Bleskovky » ARM představilo CPU a GPU čipy nové generace: Slibují perfektní výdrž a vyšší výkon

ARM představilo CPU a GPU čipy nové generace: Slibují perfektní výdrž a vyšší výkon

Společnost ARM oficiálně představila procesorová jádra nové generace Cortex-A73 a grafické čipy Mali-G71, které přinášejí větší porci výkonu, a co je hlavní, také menší energetickou náročnost. Pozitivem také je, že nové čipy jsou stavěné s ohledem na nepřetržité maximální vytížení bez toho, aby docházelo k přehřívání a tím i podtaktování čipu.

Hlavními přednostmi nových čipů je lepší výdrž telefonu na jedno nabití, výkonnější a kvalitnější grafika pro virtuální realitu, a v neposlední řadě také možnost natáčení videí ve 4K rozlišení. Při natáčení videí budete moci navíc současně pořizovat snímky v rozlišení až 8 Mpx.

Nová jádra Cortex-A73 jsou oproti svému předchůdci A72 až o 30 % výkonnější a zároveň o 30 % méně energeticky náročná a mohou tikat na úctyhodné frekvenci 2,8 GHz.

arm_1

Ředitel divize Mobile Solutions ARM, James Bruce, vydání nových čipů komentoval se slovy: „Pokud se podíváte na stávající Cortex-A72, jeho nepřetržitý výkon byl nižší, než jeho výkon maximální, protože mobilní telefony mají své tepelné limity. Cortex-A73 je vyrobený 10nm technologií a je navržený tak, aby mohl být vytížen maximálně bez toho, aby došlo k poklesu výpočetního výkonu.“

Výkonným výpočetním jádrům má sekundovat i nový grafický čip, který má vylepšenou paměť pro zpracovávání obrazu ve vysokem rozlišení, a který navíc podporuje multi-sample anti-aliasing. Ten se projeví zejména na lepším prokreslení obrazu s minimální pixelizací.

Součástí nových GPU Mali-G71 může být až 32 shaderových jednotek, což je dvojnásobek ve srovnání s předchozími grafickými čipy od ARM. Oproti předchozí generaci nabízí až o 50 % vyšší výkon a o 20 % lepší energetickou efektivitu. Nové grafiky s architekturou zvanou „Bifrost“ mohou být navíc použity například v chytrých televizorech, fotoaparátech, anebo v dronech či mobilních virtuálních realitách.

Nové procesorové čipy si již licencovalo několik předních výrobců, mezi kterými je například MediaTek nebo HiSilicon. Jihokorejský Samsung sice u svých vlajkových lodí, Samsungu Galaxy S7 a S7 Edge, použil procesor Exynos 8890 vlastní výroby s jádry Exynos M1, není ale vyloučené, že pro Galaxy S8 použije právě jádra Cortex-A73. Je dost možné, že se novinky promítnou už do prozatím nepředstaveného Galaxy Note 7 Edge.

Nová jádra pospolu s grafickým čipem by se měly začít masově rozšiřovat v průběhu příštího roku. Bude proto zajímavé sledovat, který z výrobců se bude chtít pochlubit jako první.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

6 komentářů

 1. Nová generace slibuje perfektní výdrž a výkon? To jsou mi novinky:-)

  • Xaver Jandura

   Ty čipy taky mohly být o 100 % výkonnější, ale oproti minulé generaci taky žravější:)

   • To by bylo fajn, takový takt by se zpřístupnil např. jen při externím napájení (běžná praxe u laptopů). To by skutečně bylo překvapivé:)

   • KK (neregistrovaný)

    uni, a proc ti to nevadi kdyz se tvuj oblibeny Apple na keynote pravidelne chlubi o koli procent je novy iphone vykonejsi nez predesla generace. Ani jednou jsem te neslysel stejne kydat na Apple.

   • KK (neregistrovaný): He? Já jsem se jen pousmál nad objevným faktem, že nová generace křemíku bude výkonnější a úspornější. Jako prakticky kdykoli. Nic víc. Proč do toho taháš Apple (na to jsou tu někteří dost citliví, když se tahá MS, Apple apod všude). to nevím.
    Nebo tebe překvapilo, že nový křemík bude výkonnější a úspornější?:)

   • zipiik (neregistrovaný)

    Ne ze bych bral tyhle marketingove veci nejako moc vazne, ale kdyz budu mit GPU o 50% vyssi vykon pri o 20% vyssi efektivite, tak mi to vychazi, ze bude zrat v plny zatezi vic

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).