Domů » Bleskovky » ARM představilo CPU a GPU čipy nové generace: Slibují perfektní výdrž a vyšší výkon

ARM představilo CPU a GPU čipy nové generace: Slibují perfektní výdrž a vyšší výkon

Společnost ARM oficiálně představila procesorová jádra nové generace Cortex-A73 a grafické čipy Mali-G71, které přinášejí větší porci výkonu, a co je hlavní, také menší energetickou náročnost. Pozitivem také je, že nové čipy jsou stavěné s ohledem na nepřetržité maximální vytížení bez toho, aby docházelo k přehřívání a tím i podtaktování čipu.

Hlavními přednostmi nových čipů je lepší výdrž telefonu na jedno nabití, výkonnější a kvalitnější grafika pro virtuální realitu, a v neposlední řadě také možnost natáčení videí ve 4K rozlišení. Při natáčení videí budete moci navíc současně pořizovat snímky v rozlišení až 8 Mpx.

Nová jádra Cortex-A73 jsou oproti svému předchůdci A72 až o 30 % výkonnější a zároveň o 30 % méně energeticky náročná a mohou tikat na úctyhodné frekvenci 2,8 GHz.

arm_1

Ředitel divize Mobile Solutions ARM, James Bruce, vydání nových čipů komentoval se slovy: „Pokud se podíváte na stávající Cortex-A72, jeho nepřetržitý výkon byl nižší, než jeho výkon maximální, protože mobilní telefony mají své tepelné limity. Cortex-A73 je vyrobený 10nm technologií a je navržený tak, aby mohl být vytížen maximálně bez toho, aby došlo k poklesu výpočetního výkonu.“

Výkonným výpočetním jádrům má sekundovat i nový grafický čip, který má vylepšenou paměť pro zpracovávání obrazu ve vysokem rozlišení, a který navíc podporuje multi-sample anti-aliasing. Ten se projeví zejména na lepším prokreslení obrazu s minimální pixelizací.

Součástí nových GPU Mali-G71 může být až 32 shaderových jednotek, což je dvojnásobek ve srovnání s předchozími grafickými čipy od ARM. Oproti předchozí generaci nabízí až o 50 % vyšší výkon a o 20 % lepší energetickou efektivitu. Nové grafiky s architekturou zvanou „Bifrost“ mohou být navíc použity například v chytrých televizorech, fotoaparátech, anebo v dronech či mobilních virtuálních realitách.

Nové procesorové čipy si již licencovalo několik předních výrobců, mezi kterými je například MediaTek nebo HiSilicon. Jihokorejský Samsung sice u svých vlajkových lodí, Samsungu Galaxy S7 a S7 Edge, použil procesor Exynos 8890 vlastní výroby s jádry Exynos M1, není ale vyloučené, že pro Galaxy S8 použije právě jádra Cortex-A73. Je dost možné, že se novinky promítnou už do prozatím nepředstaveného Galaxy Note 7 Edge.

Nová jádra pospolu s grafickým čipem by se měly začít masově rozšiřovat v průběhu příštího roku. Bude proto zajímavé sledovat, který z výrobců se bude chtít pochlubit jako první.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments