Domů » Bleskovky » ARM představil Cortex-A77 a Mali-G77, výkonnější základ pro příští vlajkové čipsety

ARM představil Cortex-A77 a Mali-G77, výkonnější základ pro příští vlajkové čipsety

Britská společnost ARM Holdings se účastní právě probíhajícího veletrhu Computex a představuje zde nové návrhy procesorových a grafických jader, po kterých nepochybně sáhnou velcí výrobci mobilních čipsetů v čele s Qualcommem.

Výkonnější procesory i grafika

První představenou novinkou je procesorové jádro Cortex-A77, které je navrženo do 7nm výrobního procesu a oproti svému předchůdci nabídne až o 20 procent vyšší výpočetní výkon, aniž by byla zhoršena výdrž na jedno nabití. Kromě toho má nové jádro nabídnout výrazně rychlejší strojové učení, za poslední dvě generace došlo v této oblasti až k 35násobnému zlepšení.

arm 1

Skvělých výkonů má dosahovat i nový grafický čip Mali-G77 postavený na nové architektuře Valhall. Čip má být oproti svému předchůdci o 40 procent výkonnější a o 30 procent efektivnější, ve strojovém učení si polepšil o 60 procent. Mali-G77 navíc přichází se zbrusu novým displejovým procesorem Mali-D77.

Vlastní čip pro strojové učení

ARM na Computexu představil i samostatný čip pro strojové učení, na kterém budou postaveny separátní NPU procesory obsažené v budoucích vlajkových čipsetech. ARM slibuje až dvojnásobnou efektivitu oproti minulému návrhu.

S novými návrhy čipů a jejich úpravami bychom se měli setkat ve vlajkových čipsetech na počátku příštího roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. Kromě Huawei tedy ?

  • Tak to je furt otevřená kniha, než budou první implementace této generace, tak už bude nejspíš o osudu Huawei rozhodnuto – ať už ve prospěch či potopit ze všech stran.

  • JoeBlack, nekrm trolla prosim.

  • Neboj TSMC stále bude dělat Kirin, letos bude 985 který zašlape Exynos do země.

  • Ne pokud zadavatel výroby nebude mít licenci na ARM:)

  • [odkaz] stačí ti tohle :D

  • Kirin je fajn, ale minimálně celá GPU část je čistě od ARM.

  • Kirin je poskládaný Cortex od ARM, si to najdi.

  • Huawei má svůj nejnovější čipset poskládaný jako všichni z Cortex. Číňani by nikdy nic nevymysleli, to umí jen běloši :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).