Domů » Bleskovky » ARM představil Cortex-A77 a Mali-G77, výkonnější základ pro příští vlajkové čipsety

ARM představil Cortex-A77 a Mali-G77, výkonnější základ pro příští vlajkové čipsety

Britská společnost ARM Holdings se účastní právě probíhajícího veletrhu Computex a představuje zde nové návrhy procesorových a grafických jader, po kterých nepochybně sáhnou velcí výrobci mobilních čipsetů v čele s Qualcommem.

Výkonnější procesory i grafika

První představenou novinkou je procesorové jádro Cortex-A77, které je navrženo do 7nm výrobního procesu a oproti svému předchůdci nabídne až o 20 procent vyšší výpočetní výkon, aniž by byla zhoršena výdrž na jedno nabití. Kromě toho má nové jádro nabídnout výrazně rychlejší strojové učení, za poslední dvě generace došlo v této oblasti až k 35násobnému zlepšení.

arm 1

Skvělých výkonů má dosahovat i nový grafický čip Mali-G77 postavený na nové architektuře Valhall. Čip má být oproti svému předchůdci o 40 procent výkonnější a o 30 procent efektivnější, ve strojovém učení si polepšil o 60 procent. Mali-G77 navíc přichází se zbrusu novým displejovým procesorem Mali-D77.

Vlastní čip pro strojové učení

ARM na Computexu představil i samostatný čip pro strojové učení, na kterém budou postaveny separátní NPU procesory obsažené v budoucích vlajkových čipsetech. ARM slibuje až dvojnásobnou efektivitu oproti minulému návrhu.

S novými návrhy čipů a jejich úpravami bychom se měli setkat ve vlajkových čipsetech na počátku příštího roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

  1. Kromě Huawei tedy 😊

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *