Cena:

Archos Gamepad: Tablet pro náruživé hráče za necelé tři tisíce

Téměř každý příznivce mobilní elektroniky zaregistroval, že hraní her na tabletech a smartphonech se těší stále větší oblibě. Nicméně aktivní pařani vždy namítají, že „matlání“ po dotykových displejích nikdy nemůže nahradit tlačítka na herních ovladačích. V tom mají samozřejmě pravdu, jelikož zpětná vazba je při hraní některých titulů opravdu klíčová a nezastupitelná. To si naštěstí již uvědomují i někteří výrobci, kteří se uživatelům snaží přinést nové koncepce, které budou na míru šité právě pro náruživé hráče. Jedním z nich je i Archos, který na trh uvedl svůj zbrusu nový tablet s výstižným názvem Gamepad.

Ten kromě sedmipalcového displeje s rozlišením 1024 x 600 pixelů zaujme sadou ovládacích prvků rozmístěných po bocích přístroje. Jak je ze snímků patrné, jejich rozložení i tvar je přizpůsoben tomu, aby hraní videoher bylo co nejpříjemnější. O plynulý chod systému a aplikací se postará dvoujádrový procesor (ARM Cortex-A9) Rockchip (RK3066) s taktem 1,5 GHz a čtyřjádrový akcelerátor grafiky Mali-400MP4. Inženýři Archosu do systému zakomponovali i velice zajímavou nadstavbu, díky které je možné přemapovat softwarové prvky ovládání na fyzická tlačítka dle libosti uživatele. Díky tomu tak odpadá nutnost konkrétní podpory ze strany herních vývojářů.

Archos Gamepad, gameplay demo including the N64/NES emulator

Další výbava čítá moduly pro Wi-Fi, Bluetooth, miniHDMI konektor a Android ve verzi 4.1. Kapacita interní paměti pak činí průměrných 8 GB. Naštěstí však nechybí slot na paměťové microSD karty (až 64 GB). Z přiložených snímků a videa se Archos Gamepad jeví jako úhledné herní zařízení, které se jistě zabydlí u nemalého počtu herních příznivců. Zvlášť když jeho cena činí velice příjemných 149 USD (zhruba 2 800 Kč bez DPH). Osobně se mi tento koncept zamlouvá a do budoucna vidím v této kategorii veliký potenciál.

Zdroj

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.