- Evropská komise obvinila Apple s porušování zákona o digitálních službách
- Ačkoli umožňuje vývojářům působit na alternativních obchodech s aplikacemi, není to zadarmo
- Pokud Apple nezmění svou praxi do března 2025, může dostat pokutu až ve výši cca 870 miliard korun
Jestli je Evropská unie v něčem silná, jsou to regulace společného trhu. Ty se povětšinou snaží o to, aby velké korporace nezískaly příliš mnoho a tím nepoškozovaly menší firmy, které nemají stejné postavení či finanční prostředky. Jedním z nedávných hojně propíraných zákonů je také ten o digitálních trzích (známý pod zkratkou DMA), který vstoupil v platnost v květnu 2023 a i takové společnosti jako jsou Apple, Google či Microsoft donutil přehodnotit některé jejich produkty a služby.
Evropská unie je nekompromisní
Porušit tento zákon se příliš nevyplácí, o čemž se nyní na vlastní kůži přesvědčil Apple. Komise EU giganta z Cupertina obvinila z omezování vstupu konkurence v rámci několika jeho produktů a služeb, včetně operačních systémů iOS a iPadOS, platformy pro zasílání zpráv iMessage či obchodu s aplikacemi App Store. Podle tiskové zprávy Evropské komise Apple plně neumožňuje přístup k těmto službám, což brání vývojářům oslovit zákazníky iOS mimo App Store. Unie požaduje, aby Apple umožnil vývojářům nasměrovat zákazníky na alternativní obchody s aplikacemi mimo App Store, aniž by s tím byly spojeny další poplatky.
„Obáváme se, že společnost Apple navrhla svůj nový obchodní model tak, aby odradila vývojáře aplikací a koncové uživatele od využívání možností, které jim poskytuje DMA. Text zákona je jasný: strážci brány musí umožnit alternativním obchodům s aplikacemi, aby se etablovaly na jejich platformách, a spotřebitelé musí být plně informováni o nabídkách, které mají k dispozici. Aby si mohli svobodně vybrat, odkud a za jakých podmínek chtějí aplikace pořizovat,“ uvedla Margrethe Vestagerová, evropská komisařka pro hospodářskou soutěž.
Ačkoli Apple v letošním roce své systémy iOS a iPadOS obchodům s aplikacemi třetích stran otevřel, stále vývojářům účtuje poplatek za přístup ke svým technologiím ve výši 0,50 centů (cca 13 korun) za každé stažení aplikace, která překročila 1 milion stažení, a také poplatek 3 procenta za využívání jeho platebního procesu. Technologický gigant má čas napravit tuto situaci do března 2025, jinak mu bude uložena pokuta ve výši 10 procent z globálního obratu, což by mohlo být až 35 miliard eur (cca 870 miliard korun). V případě opakovaného porušování DMA poté Applu hrozí nárůst pokuty až na 20 procent globálního obratu.