- Apple zvažoval využití technologie GPS pro adaptivní zvuk sluchátek AirPods Pro
- Nakonec od toho upustil, především kvůli nízké efektivitě
- Současné modely využívají pro adaptivní zvuk mikrofony a pokročilé algoritmy
Bezdrátová sluchátka AirPods Pro patří mezi výstavní produkty Applu i přes to, že na trhu jistě najdete lepší produkty, pokud jde o konstrukci, funkce nebo kvalitu zvuku. Pohodlnost jejich používání z nich ale pro uživatele v rámci ekosystému Applu dělají nenahraditelného pomocníka, kterému leccos odpustí. Firma z Cupertina naštěstí neusíná na vavřínech a svá sluchátka neustále vylepšuje, například o adaptivní zvuk, který se přizpůsobuje vašemu okolí. Například v hlučném prostředí sluchátka více filtrují okolní ruchy, zatímco v klidné místnosti se zaměří spíše na kvalitu reprodukce prostorového zvuku.
GPS se nakonec pro vyhodnocení adaptivního zvuku neprosadilo
V rozhovoru pro TechCrunch se o adaptivním zvuku více rozpovídal viceprezident Applu Ron Huang. Ten poměrně překvapivě zmínil, že Apple experimentoval v rámci této funkce s implementací technologie GPS. Ta měla podle vaší polohy určit, v jakém prostředí se nacházíte, a na základě toho upravit zvukový výstup sluchátek. Jak ale jistě tušíte, v praxi se tato funkce ukázala jako značně nepraktická a na hraně použitelnosti. O energetické náročnosti nemluvě.
„Můžete si například představit, že telefon AirPodům napoví, že se nachází v domě a tak podobně. Po našem zkoumání jsme ale došli k závěru, že to není ten správný způsob, a proto jsme od toho upustili. Pochopitelně že váš dům není vždy tichý a ulice nejsou vždy hlučné. Rozhodli jsme se proto, že namísto spoléhání se na nápovědu v podobě polohy z telefonu budou sluchátka AirPods monitorovat vaše prostředí v reálném čase a sama budou tato rozhodnutí inteligentně činit,“ řekl Huang v rozhovoru.
V rámci rozhovoru Huang také zmínil důvody, proč nová sluchátka AirPods Pro s konektorem USB-C podporují bezztrátový přenos zvuku, zatímco starší model s Lightning konektorem nikoli. Oním důvodem je vylepšený čip H2, který podporuje také 5GHz pásmo, na rozdíl od předchozího modelu, který spoléhal pouze na 2,4GHz pásmo, jež je mnohem více zahuštěné, a proto je také těžší přenést skrze ně kvalitnější zvuk.