Apple zařízl kožené produkty, a to i u partnerů. V Česku ještě něco seženete – SMARTmania.cz

Apple zařízl kožené produkty, a to i u partnerů. V Česku ještě něco seženete

Ředitel Applu, Tim Cook
  • Apple se naplno rozloučil se svými koženými produkty
  • Na oficiálním e-shopu už neprodává ani kožené doplňky třetích stran
  • Namísto toho nabízí veganskou kůži či speciální tkaninu FineWoven

Apple se v rámci ekologie a šetrnosti k životnímu prostředí rozhodl skoncovat s koženým příslušenstvím, které ke svým produktům napříč všemi segmenty nabízel dlouhé roky. Podle nových informací z oficiálního e-shopu se Apple zbavuje také produktů třetích stran, které mají co do činění s kůží.

Kůži nahradí FineWoven

Na oficiální Keynote 12. září Apple slavnostně oznámil, že přestane nabízet kožené výrobky. Stanovisko se v tu chvíli týkalo samozřejmě hlavně nových iPhonů, ke kterým byly rovnou představeny nové typy doplňků, jež de facto zastupují dosavadní kožené příslušenství.

Apple místo kůže používá zbrusu nový materiál jménem FineWoven. Jde vlastně o umělé vlákno z mikrokepru, jenž je speciálně upraven tak, aby na omak působil jako alcantara nebo semiš. „Materiál FineWoven je navržený s ohledem na planetu – z více než 68 % je vyrobený z recyklovaného postpotřebního materiálu. Ve srovnání s kůží tak vzniká výrazně méně uhlíkových emisí,“ stojí na oficiálním e-shopu.

Jako jedni z prvních jsme měli možnost si příslušenství z FineWoven materiálu vyzkoušet a nutno uznat, že na dotek jde o velmi sympatický povrch, na který si velmi rychle zvyknete. Není však jasné, jak bude odolávat nečistotám a případným oděrkám. V každém případě – pokud čekáte materiál podobný kůži, cosi jako veganskou kůži, jste úplně vedle.

Smůlu mají i partneři

Apple začal s „koženou čistkou“ u sebe a okamžitě přestal nabízet jakékoliv kožené produkty vlastní výroby. Pouzdra pro iPhone nahradil materiálem FineWoven, stejně tak malé MagSafe peněženky. Z této tkaniny se nově prodávají dokonce i klíčenky pro chytré lokátory AirTag.

Řemínky pro Apple Watch z materiálu FineWoven
Takto vypadají řemínky z tkaniny FineWoven

U hodinek Apple Watch nyní více než předtím protežuje provlékací pásky z nylonové tkaniny se suchým zipem, nabízí ale též silikonové, pletené či ocelové řešení. Namísto kůže zde opět dostala prostor tkanina FineWoven, ze které si můžete kromě výše uvedeného příslušenství koupit také řemínky pro hodinky. K mání jsou magnetické nebo s tzv. moderní přezkou. Také hodinky Ultra jsou nyní nabízeny jen se silikonovým a nylonovým řemínkem.

Co možná překvapí úplně nejvíc, je to, že Apple se rozloučil také s koženými produkty svých partnerů. V minulosti bylo naprosto běžné, že Apple přímo na svém e-shopu nabízel kožené výrobky třetích stran, se kterými měl dobré vztahy. Například značky jako OtterBox, Nomad a podobně. Mohlo se jednat o pouzdra, obaly na MacBooky či klíčenky pro AirTagy.

Nic takového už na oficiálním e-shopu nenajdete. Americký e-shop Applu dokonce ve filtraci produktů nenabízí položku kůže, pouze veganská kůže – a ani těchto produktů tam není zrovna hodně. Česká mutace stále disponuje možností vyfiltrovat produkty z kůže, v celém e-shopu jsou však pouze tři konkrétní produkty: dva kryty OtterBox pro iPhone XS (Max) a kožené pouzdro na Apple Pencil.

Jedna výjimka tu je

Důležité je si uvědomit, že regulace Applu vůči koženým výrobkům zároveň nezakazují firmám třetích stran tyto doplňky produkovat, na oficiálním e-shopu Applu však nemají místo. Je tu pouze jedna výjimka – firma zaměřená na výrobky z hovězí kůže, se kterou Apple úzce spolupracuje, její produkty propaguje i v průběhu tiskových konferencí.

Ukázka posledních kožených produktů na webu Apple
Poslední kožené „vlaštovky“ v e-shopu Applu

Na mysli máme Hermès, francouzskou ikonu na trhu s luxusními módními doplňky. Hermès se u Applu specializuje na luxusní řemínky pro Apple Watch, které jsou, jak jinak, z kůže. To však platí pouze o starších řadách příslušenství francouzské značky. Ohledně těch Apple odkazuje zákazníky na stránky partnera.

Dokonce i nové řemínky od Hermès pro hodinky Series 9 jsou vyráběny z tkaniny, chevronového úpletu nebo ze speciálního odolného silikonu. Kůže tak prostě nemá u Applu místo, a jak vidno, platí to i pro nejbližší spolupracovníky.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku