- Chytré hodinky Apple Watch údajně porušují patenty firmy AliveCor týkající se měření EKG
- Soudní spor prozatím skončil ve prospěch Applu
- AliveCor nicméně zvažuje odvolání a další kroky, které by mohly vést až k zákazu prodeje hodinek
Apple to v posledních letech neměl se svými chytrými hodinkami Apple Watch příliš jednoduché. Čáru přes rozpočet mu udělala především firma Masimo, která vlastní patent týkající se měření okysličení krve, jejž Apple ve svých hodinkách používá. Vinou soudního sporu tak gigant z Cupertina nesmí na území Spojených států prodávat hodinky s měřením SpO2, což ho postavilo například před výzvu, jak si poradit se sledováním spánkové apnoe. Spor se společností AliveCor nicméně pro Apple potenciálně znamenal ještě větší hrozbu.
Apple vyhrál soudní spor týkající se Apple Watch
Firma AliveCor se totiž domnívá, že Apple porušuje její patent týkající se měření EKG, což je klíčová funkce chytrých hodinek Apple Watch. Celým případem se zabývala Mezinárodní obchodní komise, která měla potenciálně možnost přistoupit k podobnému opatření jako v případě sporu s firmou Masimo, tedy k zákazu prodeje hodinek s měřením EKG na území Spojených států. Applu se naštěstí podařilo tuto hrozbu odvrátit, protože odvolací soud žalobu zamítnul. Odvolací soud konkrétně potvrdil rozhodnutí Patentového zkušebního a odvolacího senátu Úřadu pro patenty a ochranné známky, který uvedl, že patenty společnosti AliveCor na EKG nejsou patentovatelné.

„Děkujeme odvolacímu soudu za pečlivé posouzení tohoto případu. Týmy společnosti Apple po mnoho let neúnavně pracovaly na vývoji špičkových zdravotních, wellness a bezpečnostních funkcí, které významně ovlivňují životy uživatelů, a hodláme na této cestě pokračovat,“ uvedl Apple. Společnost AliveCor pochopitelně tímto rozhodnutním není příliš nadšená: „Jsme hluboce zklamáni dnešním ranním rozhodnutím soudu a tím, že soud nepřezkoumal dostupné vedlejší nálezy, které Mezinárodní obchodní komise shledala přesvědčivými. Dnešní rozhodnutí nemá vliv na naše podnikání ani na schopnost pokračovat v inovacích pro naši rostoucí základnu milionů zákazníků,“ uvedla ve svém prohlášení.
Ačkoli se může zdát, že tentokrát z této právní bitvy vyvázl Apple jako vítěz, AliveCor se nehodlá jen tak vzdát. „Budeme i nadále zkoumat všechny dostupné právní možnosti, včetně případných odvolání, abychom obhájili své stanovisko, že naše patenty jsou platné a že společnost Apple porušila naše práva duševního vlastnictví,“ dodala firma. Jestli se jí nakonec podaří své nároky obhájit, se teprve ukáže.