Apple Watch Series 8 mají téměř nekonečný displej, umí detekovat autonehodu a změří vám teplotu

Apple Watch Series 8 clanek
  • Apple Watch Series 8 nově dokáží měřit teplotu
  • Design je velmi podobný předchozí generaci, změnu doznaly senzory
  • Díky novému režimu snížené spotřeby energie vydrží déle

Apple dnes kromě jiných novinek představil i očekávanou novou generaci chytrých hodinek. Apple Watch Series 8 měly podle některých spekulací přinést velké změny, což se do značné míry potvrdilo.

Design: vylepšená klasika

Co se týče vzhledu, ten zůstal velmi podobný jako u předchozí generace. Tělo hodinek je u 41mm i 45mm velikosti stejně zakulacené, jako jsme byli zvyklí. Změnou je větší a jasnější displej, který nově zasahuje až do samotných okrajů.

Apple Watch Series 8
Větší a jasnější displej

Zachována zůstala i kompatibilita řemínků. Jedinou větší změnou je tak omezenější výběr barev a materiálů. U hliníkových variant jsou k dispozici následující barevná provedení: hvězdně bílá, temně inkoustová, stříbrná a speciální RED.

Apple Watch Series 8 barvy
Čtyři z dostupných barevných variant

Nerezové modely pak bude možné pořídit ve zlaté, grafitově šedé a stříbrné barvě. Zájemci o titanové tělo se nově budou muset poohlédnout po Apple Watch Ultra.

Nový senzor teploty

Hodinky pohání staronový čipset s označením S8, který má stejné specifikace jako ten z loňska. Potvrdily se tak spekulace, že zcela nový čipset bude pohánět až další generaci jablečných hodinek.

Apple Watch Series 8 2

Nový je však senzor teploty. Applu se tak povedlo překonat problémy, které s jeho vývojem měl, a uživatelé se mohou těšit na nové funkce. Ačkoliv je senzor dle Applu velmi přesný, nečekejte, že si s ním změříte teplotu jako klasickým lékařským teploměrem. Jeho úkolem bude detekovat netypické výkyvy a ty dále využít pro různé softwarové funkce.

Introducing Apple Watch Series 8 | Apple

Představeno bylo monitorování plodnosti, tedy algoritmus, který na základě změn teploty těla detekuje období ovulace, a to i retroaktivně. Měření probíhá ve spánku dvakrát za vteřinu. Hodinky umí odhalit i výkyvy cyklu, které značí zdravotní problémy. Protože jde samozřejmě o velmi citlivá data, jsou přímo na zařízení šifrována. Ačkoliv jsou tedy synchronizována přes iCloud, nemá k nim přístup ani Apple.

Apple Watch Series 8 4
Nové funkce umožnilo zabudování senzoru teploty

Na tiskové konferenci byl teplotní senzor dáván do souvislosti výhradně s ženským zdravím, ale předchozí spekulace hovoří o tom, že v plánu je časem využít ho i pro jiné funkce. Mluví se např. o detekci chřipky, byť to je samozřejmě nepotvrzená informace.

Úsporný režim, detekce autonehody a další novinky

Apple Watch Series 8 pochopitelně poběží na nové verzi operačního systému watchOS 9. Ten přináší různá dílčí vylepšení, ale také několik úplně nových funkcí.

Jednou z těch nejzajímavějších je nový režim snižující energetickou spotřebu. Za normálních okolností Apple Watch Series 8 vydrží 18 hodin, v úsporném režimu až 36 hodin, kdy se deaktivuje Always-On displej a vypnuta bude také automatická detekce aktivit. Funkce se časem objeví i na starších Apple Watch v rámci aktualizace watchOS 9.

Apple Watch Series 8 prehled
Přehled funkcí Apple Watch Series 8

Vylepšení se pak dočkala stávající funkce detekce fibrilace síní (AFib), která nově dokáže poskytnout údaj o tom, jak často a dlouho se během určitého časového úseku nositel zařízení ve stavu fibrilace nacházel. Navzdory některým dřívějším spekulacím naopak nebyla oznámena funkce detekce spánkové apnoe, zřejmě kvůli přílišné spotřebě energie kontinuálním měřením okysličení krve.

Apple Watch Series 8 teplomer
Celkově hodinky doznaly největších změn uvnitř: nový je senzor teploty, vylepšen byl gyroskop a zcela přepracován byl i akcelerometr

Nejen řidiči jistě ocení funkci detekce nehody. Jde v podstatě o rozšíření již existující funkce detekce pádu. Vaše hodinky tak nyní dokáží rozpoznat, že jste byli účastníkem autonehody a automaticky zavolat záchranné složky. K detekci jsou využívány senzory hodinek, konkrétně vylepšený gyroskop a zcela nový akcelerometr.

Apple Watch Series 8 detekce narazu
Automatické přivolání záchranářů lze pochopitelně v případě chybné detekce autonehody zrušit

Nový akcelerometr je 4× rychlejší než ten starý. Veškerá data jsou navíc zpracovávána přímo v hodinkách, což by mělo zajistit bleskovou reakci na případný náraz. Funkce je aktivní jen v autě, což by mělo šetřit baterii.

Hardwarové parametry Apple Watch Series 8 (45 mm)

Konstrukce

Rozměry: 45 × 38 × 10,7 mm, hmotnost: 38,8 g, zvýšená odolnost: 5 ATM

Systém, procesor a paměť

Operační systém: watchOS, čipset: Apple S8, dual-core, GPU PowerVR, RAM: 1 GB, interní paměť: 32 GB

Displej, konektivita a baterie

1,9", LTPO OLED, rozlišení: 484 × 396 px, NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, GPS: , Baterie: 309 mAh, bezdrátové nabíjení:

Cena a dostupnost

Apple Watch Series 8 přijdou na trh 16. září. Menší 41mm verze z hliníku a s GPS bude začínat na 12 490 Kč, za verzi s eSIM zaplatíte 15 490 Kč. Větší 45mm varianta ze stejného materiálu vychází na 13 390 Kč, ve verzi s eSIM pak 16 390 Kč. Na nerezovou variantu si pak budete muset připravit 23 490 Kč v případě menšího modelu a 24 990 Kč v případě většího. V kontextu s dalšími dnes představenými produkty si můžete ceny prohlédnout v tomto článku.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku