Domů » Články » Apple Watch: Dlouhodobé zkušenosti z používání

Apple Watch: Dlouhodobé zkušenosti z používání

Apple Watch používám denně od května letošního roku. Ač jsem se jim zpočátku bránil a ani o nich neuvažoval, dnes na ně nedám dopustit a nedovedu si představit, že bych je neměl na ruce. Proč? Důvodů je více.

Když byly Apple Watch na podzim 2014 představeny, nijak extra mě tahle novinka nezaujala, spíše naopak. Dle prvních informací, obrázků a zkušeností pár vyvolených, kteří měli možnost si s Apple Watch pohrát, mi to celé nepřišlo jako nijak revoluční myšlenka a možná jsem i ve světle zkušeností s jinými chytrými hodinkami konkurenčních výrobců a platforem od Apple očekával o něco více. Na rozdíl od některých z mých kamarádů mě Apple Watch nechávaly chladným a první měsíce jsem ani v nejmenším neuvažoval nad tím, že bych si je pořídil. Jak jsem se mýlil. 

 

Měsíce plynuly, debaty okolo Apple Watch již nebyly tak plamenné, emoce vychladly a spíše se tak nějak čekalo na uvedení na trh. Pár týdnů před spuštěním dle mého názoru dost pochybného modelu prodeje Apple Watch jsem měl možnost vyzkoušet si je v Apple Store a stalo se, co bych nečekal. Pominu fakt, že prodejce v Apple Store  moc dobře věděl, co prodává a na které mé strunky zabrnkat.

Slabá půlhodinka s Apple Watch na levém zápěstí a nemohl jsem se zbavit nutkavé myšlenky, že tuhle hračku tak nějak potřebuji. I tak jsem se ale snažil myslet racionálně a nákup, respektive předobjednávku jsem odkládal a odkládal, až jsem v podstatě propásl ten správný moment, kdy jsem Apple Watch mohl dostat v první vlně dodávek. Tím jsem to bral za vyřešené a s myšlenkou, že si Apple Watch pořídím, až budou fyzicky dostupné v Apple Storech, jsem je nechal na vedlejší koleji. 


Apple Watch seženete ve třech edicích, dvou velikostech (38 a 42 mm) a s celou řadu řadu řemínků

Co ale čert nechtěl, v rámci šachové partie s předobjednávkami, překupníky a laděním termínů dodávek v mém okolí se tak nějak stalo, že jedny Apple Watch Sport 42 mm se zeleným páskem postrádaly svého kupce. Rozhodování mi nedalo moc práce, a to i přes fakt, že jejich cena byla daleko za hranicí toho, co bych byl normálně ochoten zaplatit. A tak jednoho krásného dne ve schránce přistála krabička se zelenými Apple Watch. 

Přes prvotní pochybnosti, následné nadšení, vychladnutí a znovunadšení jsem k nim přistupoval skepticky a tak nějak očekával, že je možná po pár týdnech pošlu dál, protože přeci jen jsou to pořád jen hodinky, které jsem v té době nosil sporadicky a na levém zápěstí měl své místo Fitbit Charge. A opět jsem se šeredně mýlil. 

Vynechám popis, suchá fakta a první dojmy. Od toho tu je rozsáhlá recenze Apple Watch. Přejdu rovnou ke svým zkušenostem a začnu těmi negativními. 

Vyšší odolnost displeje

Dal bych království a půl princezny za to, kdyby Apple Watch byly odolnější. Už na první pohled nebudí dojem, že by měly vydržet nějaké hrubší zacházení a v mém okolí se jich několik lidí zbavilo ve prospěch Garmin Fenix 3 právě kvůli tomu, že působí dost křehkým dojmem. Osobně se tomu nedivím. První týdny byly plné strachu a nadměrné opatrnosti a i přes to displej utržil dva menší škrábance. Rozhodně je škoda, že safírové sklo nemají všechny modely – základní Sport edice disponuje „pouze“ Ion-X sklem. I z toho důvodu jsem pořídil folii z termoplastu, který je dost odolný, aby případné škrábance pohltil a nepustil až k samotnému sklu.

Když si prohlédnu tělo hodinek, vypadá i po těch skoro 6 měsících naprosto v pořádku, až na dva mikroskopické ďolíčky, na které je ale potřeba podívat se lupou. Pokud nevíte, že tam jsou, nejspíš je nenajdete. Stav těla mě celkem překvapuje. Očekával bych, že hliník bude měkký a nevydrží neúmyslné hrubší zacházení. Už bych ani nespočítal, kolikrát jsem s hodinkami zavadil o zeď, dveře auta při usazování dětí do sedaček a podobně. Zatím se Watch drží a jsem za to rád, protože jsem propásl lhůtu, kdy jsem mohl dokoupit Apple Care a ochranná folie ze stejného materiálu, který mám na displeji, vypadala na těle Watch dostatečně hnusně na to, abych ji po pár minutách sundal. 

Výhrady mám i ke sportovním páskům. Původní zelený jsem nosil od konce dubna do poloviny června a i když jsem ho pravidelně čistil, je na něm vidět, že byl používaný. Barva už není tak zářivá a výrazná, jako byla na začátku a není rovnoměrně stejná po celé délce pásku. 

V červnu jsem dokoupil černý pásek a ten jsem nosil od poloviny června do září, kdy mi Watch z ničeho nic samy spadly z ruky, protože mechanismus, kterým je pásek přidělaný k tělu hodinek, se uvolnil. V Apple Store (bydlím v USA) mi okamžitě pásek vyměnili za nový, který nosím dodnes, ale i tak mi přijde životnost pásků lehce přes dva měsíce jako hodně slabá. K černému řemínku ještě nutno podotknout, že po vyndání z krabičky je matný, ale po pár týdnech se „vyleští“, což také není úplně správně. 

Žádné další pásky jsem zatím nedokupoval. Ceny originálních Apple mi přijdou přemrštěné a k neoriginálním zatím nemám důvěru, i když jsem v posledních dnech několikrát narazil na celkem povedený Milanese Loop za 35 dolarů, tak ho možná vyzkouším. 

Aplikace třetích stran

Z čeho jsem byl občas na nervy, jsou některé doinstalované aplikace. Hlavně během prvních měsíců do příchodu Watch OS 2.0 s možností instalace nativních aplikací. I tak se ale situace moc nezlepšila. 

 

Pořád jsou a pořád používám aplikace, které si berou data z iPhone, a to prostě trvá. Někdy tak dlouho, že aplikaci ve Watch vypnu a raději vezmu do ruky iPhone. Nativní aplikace situaci vylepšily, ale ani tak nelze v mnoha případech říct, že by Watch mohly pohodlně nahradit iPhone pro zobrazování některých typů informací a stále některé aplikace, které používám, chybí. A i když takových je minimum a drtivá většina aplikací, které v iPhone používám denně, jsou i pro Watch, zatím jsem se nenaučil Wacth používat tak, aby pro mě byly i zařízením pro zadávání informací.

Toto jsou z mého pohledu největší nevýhody. Další, níže zmíněné, jsou obecně proklamované, které můžeme rozhodně považovat za nevýhody, ale já na ně mám trochu odlišný názor a rozhodně mě v používání Apple Watch nijak neomezují.

Baterie a výdrž

Na začátku, krátce po představení Apple Watch, se vlekly spekulace a debaty na téma baterie a výdrže na jedno nabití. Nakonec se naplnily ty asi nejhorší scénáře a Apple Watch opravdu nespadají mezi zařízení, která byste dobíjeli jednou za týden. Výdrž se pohybuje mezi jedním až dvěma dny, dle aktuálního využití. Chápu, že pro mnoho lidí to bude překážka, můj pohled je však jiný. 

Už mnohokrát jsem s někým na toto téma vedl debatu a spousta lidí stále ne a ne pochopit, že mi jednodenní výdrž Apple Watch nevadí. Za celou dobu se mi nestalo, že bych Apple Watch:

 • vybil do nuly
 • vybil baterii pod 20 %  

Apple Watch si dávám na ruku ráno mezi šestou a půl osmou, podle toho, kdy vstávám. Mám je na ruce celý den a sundávám je večer, než jdu do sprchy. V průměru je mám na ruce 12 až 16 hodin denně. Na nočním stolku mám stojánek, ve kterém je nabíječka. Každý večer hodinky položím na tento stojánek, kde se přepnou do Night Mode, ráno je sundávám ze stojánku se 100 % baterky. A takhle to jde každý den od května. 

Nejezdím na víkendy do divočiny mimo dostupnost elektřiny, nenocuju pod širákem a obecně se nedostávám do situací, kdy bych neměl po ruce nabíječky k telefonu, tabletu, hodinkám atd. To znamená, že pravidelné nebo průběžné dobíjení pro mě není problém. A po těch pár měsících s Apple Watch mohu s čistým svědomím říct, že položit je každý večer na nabíječku je pro mě podstatně menší problém, než jednou za 4 až 5 dní dobíjet Fitbit Charge, u kterého absolutně nemám představu o stavu baterie a vybije se vždy jako naschvál uprostřed dne. 

Jedno či dvoudenní výdrž podle mě není takový problém, jak je prezentováno. Ano, jsme zvyklí, že baterie v hodinkách se mění jednou za X let a během té doby není třeba se o ně jakkoli starat, ale je potřeba si uvědomit, že Apple Watch prostě nejsou klasické hodinky a podle toho k nim přistupovat. Drtivá většina z nás dobíjí smartphone, notebook či jiná zařízení denně. Argument, že dobíjet denně hodinky je další starost navrch, je jen další výmluva či argument pro argument. 

Absence GPS

Často se jako nevýhoda Apple Watch zmiňuje absence GPS. Chápu, že dost lidí rádo vyběhne ven jen tak, bez telefonu a v tu chvíli mají sportovní hodinky s GPS výhodu. Běhat chodím vždy s telefonem a nedovedu si představit, že bych šel bez něj, ať už z bezpečnostních důvodů, nebo proto, že prostě neumím být offline. Na druhou stranu – pokud se smíříte s tím, že nebudete mít zaznamenanou přesnou trasu, ale pouze kroky, vzdálenost či spálené kalorie, vystačíte si při běhání i bez telefonu. Navíc si do hodinek můžete nahrát hudbu, kterou si pak při běhání pustíte.

 

Dalších výhrad k Apple Watch ani po měsících každodenního používání nemám. Cenu jsem překousl, na ovládání jsem si zvykl po pár dnech, a to včetně Force Touch, u kterého je potřeba vyvinout více síly, než bych původně čekal a iPhone 6s s 3D Touch ukazuje, že tato funkce je z pohledu ovládání výrazně pohodlnější na telefonu, protože většinou tlačíte na displej palcem té ruky, ve které iPhone držíte a máte tak výrazně lepší oporu než v případě prstu jedné ruky na displeji hodinek, které jsou na ruce druhé. 

A jaká jsou pozitiva Apple Watch po pár měsících každodenního používání? Proč jsem si je nechal a neposlal je do světa? 

Notifikace

Z mého pohledu jednoznačně největší přínos chytrých hodinek, nejen Apple Watch. Jednoduchým pohybem ruky vidím, co se děje, aniž bych musel telefon vyndávat z kapsy, tašky nebo ho hledat někde po domě. Dříve jsem telefon často nosil i doma v kapse. Dnes ho mám většinou v pracovně, nebo leží někde jinde po domě, protože Watch na ruce stačí pro přehled toho, co se děje. Snadno vyřídím i kratší hovory, odpovím na zprávy a když už telefon opravdu potřebuju, tak si pro něj dojdu. Oceňuji funkci Watch, která umí telefon na dálku prozvonit. Mnohdy nevím, kde jsem ho nechal ležet. 

Další výhodou je, že telefon mám trvale v tichém režimu. Již několik měsíců mám vypnuté zvuky, vibrace a u většiny aplikací i zobrazení notifikací na zamknuté obrazovce. Vše řeší Apple Watch, které mám na ruce zhruba 2/3 dne. I u Watch mám vypnuté zvuky, protože jsem po pár týdnech zjistil, že mi bohatě stačí haptika, která je natolik výrazná, že jen málokdy zmeškám nějakou notifikaci. A když ano, pohodlně se dá k všem nezobrazeným vrátit. 

  

Zpočátku jsem se velmi často dostával do situací, kdy se moje okolí podivovalo, proč se pořád dívám, kolik je hodin. Trvalo to pár týdnů, než si lidé zvykli na to, že nemám na ruce hodinky, ale spíš něco jako počítač. I tak ale bude ještě dlouho trvat, než si lidé zvyknou, že zařízení na ruce nemusí být jen na kontrolu času. Spíše naopak, kontrola času je v podstatě to poslední, na co tato zařízení budou používána. Pozor ale na časté používání hodinek při konverzaci s někým jiným – protistrana má pak pocit, že ji nevnímáte, když neustále sledujete ten malý svítící panel na vašem zápěstí. 

Watch OS tak umožňuje nastavení notifikací pro jednotlivé aplikace. Buď mohou zrcadlit iPhone, nebo být úplně vypnuté, případně si můžete sami zvolit, jak se mají notifikace chovat. Mě se zatím osvědčilo v drtivé většině případů zrcadlit iPhone. 

Glances – karty aplikací

Glances nebo karty aplikací považuji za druhou velkou výhodu Watch a s povděkem kvituji jejich přítomnost, protože není nutné spouštět aplikace pro zobrazení určitých informaci. Z Glances jednoznačně nejvíce používám:

 • aktuálně přehrávaná hudba
 • úkoly
 • kalendář
 • počasí obecně, konkrétně pak Weather, Dark Sky, Weather Nerd

U Dark Sky a Weather Nerd, které fungují a předpovídají počasí vcelku spolehlivě, se mi líbí upozornění na blížící se déšť. Prostě vás Watch poklepou po ruce, aby vám řekli, že za 20 minut začne pršet.

  

 • mapy
 • Starbucks

Co mě ze začátku iritovalo, byla nutnost procházet dlouhý seznam Glances zprava doleva a nazpět. Nicméně toto elegantně řeší Siri, viz dále. 

 

Wallet

Dříve Passbook, od iOS 9 Wallet, je obecně jedna z nejužitečnějších aplikací v iPhone, potažmo Apple Watch. V Čechách bohužel nemá takové uplatnění, ale v USA je situace úplně jiná. Pominu Apple Pay, které používám kde jen to jde a ke kterému se vrátím později v samostatném článku. Ve Wallet mám jako první kartu do Starbucks, kterou používám v podstatě denně. Opět je v tomto případě Siri neuvěřitelným pomocníkem, když chci rychle zaplatit a nechce se mi vytahovat telefon nebo matlat prstem po displeji Watch. 

 

Následují vstupenky na baseball a další sportovní akce, které jsou v USA naprostou samozřejmostí, stejně jako vstupenky na akce zakoupené na Eventbrite nebo skrz Stubhub nebo EventSpot. Je vážně škoda, že v Čechách podobné služby chybí. Za ten rok, co jsem ve Státech, jsem v ruce neměl papírovou vstupenku. Vše nakonec skončí ve Wallet.

 

No a nakonec letenky. Na vnitrostátních letech je situace jednodušší, to dostanete elektronickou letenku v podstatě vždy a pak putuje rovnou do Wallet. Na letech do Evropy a zpět je to horší, protože ne každá společnost vám vydá takovou elektronickou letenku, aby bylo možné ji přenést do Wallet. I tak je ale cestování s Apple Watch o něco snazší, protože stačí opět požádat Siri, aby vám zobrazila letenku a pak jen ukázat zápěstí s čárovým kódem pracovníkům letiště. V situaci, kdy máte v ruce kufry, děti, lahve s pitím, jídlo, plyšáky a podobně, se tohle opravdu hodí. 

Ovládání hudby

Hned po oficiálním spuštění jsem přešel na Apple Music. Důvodů, proč jsem po celkem dlouhé době opustil Spotify, bylo mnoho. Od ceny, přes UI, až po nemožnost ovládat hudbu skrz Apple Watch. Apple Music ovládat lze skrz Now Playing Glance a samozřejmě Siri. Teď mě napadá, že třeba už Spotify takto ovládat lze, ale to netuším, několik měsíců už ho v iPhone nemám a rozhodně mi nechybí, nicméně z mých přátel v ČR se spousta po otestování Apple Music raději vrátila zase ke Spotify. Jsou situace, kdy poslouchám hudbu nebo podcasty a protože mám špinavé ruce (například když vařím), tak matlat po displeji iPhone se mi nechce. 

V tu chvíli je ovládání přehrávání ať už na displeji Watch nebo prostřednictvím Siri velmi dobrým pomocníkem. Skrz Now Playing Glance je možné hudbu jak pozastavit a opětovně spustit, tak přeskakovat mezi skladbami, ovládat hlasitost, ale také jednotlivé skladby označit jako oblíbené, nebo je rovnou uložit do vlastní knihovny. Toto se hodí v případě, že posloucháte některé z rádií, které Apple v Music nabízí, tedy nejen Beats 1. 

Navigace

Díky Apple Watch jsem přešel z Google Map na Apple Mapy. Pominu fakt, že v USA jsou Apple Mapy spolehlivěší než v ČR. Hlavním důvodem pro mě bylo, že Google Mapy původně neměly aplikaci pro Watch a teď, když už je dostupná, už mě nic nemotivuje ji používat. Jakmile v iPhone nastavím cíl cesty a spustím navigaci, automaticky se mi zapnou Mapy a navigace i ve Watch. 

   
Navigace v Apple Mapách přímo na hodinkách

V autě používám střídavě vestavenou navigaci a iPhone, tam to takový efekt nemá, ale jako praktická se tato funkce ukazuje při pěší navigaci. Vždy před změnou směru Apple Watch poklepou na ruku, stačí jen otočit zápěstí a podívat se na další pokyn. Prošli jsme takto takřka celý Washington D. C. bez jediného zaváhání a bez nutnosti vytahovat iPhone z kapsy. 

Monitorování aktivity

Už jste asi slyšeli o tom, že Apple Watch monitorují aktivity svého majitele a průběh zobrazují třemi kroužky na displeji a podrobněji v aplikaci Aktivita. Na něco podobného jsem byl zvyklý, protože už více jak rok a půl nosím na ruce Fitbit. Nejdříve Flex a teď Charge. Sledování denních výkonů se stalo denní rutinou, tak trochu potřebou a ve spojení s komunitou i zábavou. 

  

Po čase jsem přidal i inteligentní váhu Fitbit Aria a aplikaci MyFitnessPal, která má velmi povedenou databázi potravin a zadávání denního příjmu kalorií je tak výrazně snazší, než by se na první pohled mohlo zdát. Fitbit Charge, Aria a Apple Watch tak tvoří jakési moje fitness kombo, které nejen, že sleduje jestli a jak se hýbu, jím či spím, ale zároveň mě tak trochu i nutí k tomu, abych se hýbal více, než bych se hýbal. A to je starost právě Apple Watch, ve kterých mám nastavený denní výdej kalorií a stav sleduji právě prostřednictvím kroužků na displeji hodinek. 

 

Zároveň mám povolenou funkci, která sleduje jak moc stojím či sedím a pokud sedím déle než hodinu, Apple Watch mi poklepem na ruku připomenou, že bych se měl na chvíli zvednout. Překvapivě to funguje. Sice jsem se tak trochu stal otrokem techniky, na druhou stranu jen málokdy se nezvednu a neprojdu nebo neprotáhnu se. Subjektivně mohu říct, že co mám Fitbit, hýbu se mnohem více než dříve a s Apple Watch na ruce tento trend získal na intenzitě. Data z Watch se mi přenáší do aplikace Zdraví v iPhone, kde sleduju podrobněji, jak se daří či nedaří hýbat nebo naplňovat vytyčené cíle, jako je snížení váhy a tělesného tuku, případně delšího spánku. 

  

Hlasová asistentka Siri

O Siri mluvím v podstatě od samotného začátku tohoto textu. Dlouho jsem inteligentní asistentku v iOS opomíjel. Důvodem byla absence podpory češtiny, omezené funkce v ČR a přeci jen zvláštní pocit, když člověk mluví na svůj telefon. Nicméně když se tohoto pocitu zbavíte, přestanete si připadat jako blázen a vězte, že u hodinek je to ještě horší, protože vážně nevypadáte jako James Bond, ale spíše jako chovanec z Bohnic, tak se ze Siri rázem stává jedna z nejlepších a nejužitečnějších vlastností iOS a Watch OS. 

Siri postupem času zvládá více věcí a já osobně jsem ji začal používat až s iOS 8 a teprve s iOS 9 (i díky návrhům ve vyhledávání) a Watch OS 2.0 je vážně užitečná a praktická. Ve spojení s hodinkami pak ještě o kus více. A už mi i přestalo být divné, že s hodinkami nebo telefonem mluvím anglicky. 

Jak už jsem psal dříve, na Watch používám vícero různých Glances a občas mi vadí, že mezi jednotlivými Glances musím šoupat prstem doprava nebo doleva. Pak není nic jednoduššího než otočit zápěstí s Watch k sobě, říct „Hey Siri“ a následně Siri požádat o zobrazení konkrétní Glance. Stejně to funguje v případě placení ve Starbucks, který jsem již také zmiňoval. Jednoduše řeknu Siri, že chci zobrazit Starbucks kartu ve Wallet a pak jen namířím zápěstí na čtečku u pokladny a je zaplaceno. A ne ani tehdy nevypadám jako James Bond. 

 

V případě ovládání hudby Siri používám pro výběr skladeb. Stačí říct, aby dále hrála hudbu podobnou aktuálně přehrávané nebo konkrétního interpreta či album. Funguje to. 

Jednoduché otázky jaké bude dnes odpoledne počasí, jak včera hráli Steelers nebo Penguins, kde je nejbližší pizzerie nebo benzinka, jsou pak naprostou samozřejmostí a ani na jednu z nich není nutné vytahovat iPhone z kapsy, vše zvládá Siri v Apple Watch. 

Velkým usnadněním je povel „Hey Siri“, který na Watch funguje od začátku a od iOS 9 konečně i na iPhone, bez nutnosti mít telefon připojený k nabíječce.

Často Siri používám k tomu, aby odeslala ženě moji aktuální polohu a dala jí tak vědět, že jsem dorazil na místo, případně, aby ji napsala, že už jedu domů. V tomto případě je výhodou, že se Siri dokáže učit. Stačilo jí jednou říct, jak se moje žena jmenuje a od té doby není nutné pokaždé říkat celé jméno, ale stačí „Hey Siri, napiš ženě, že jedu domů.“ 

Zvláště za volantem je pak Siri ve Watch užitečná, protože spoustu krátkých zpráv nebo hovorů vyřídím aniž bych musel sáhnout na iPhone. Co mě opravdu baví, je požádat Siri, ať pustí některý z mých playlistů v Apple Music, a to i s přehráváním skladeb v náhodném pořadí. Opět výrazně rychlejší, než vzít do ruky iPhone, odemknout ho, spustit Apple Music, najít playlist a kliknout na Shuffle. 

Další drobnosti, jako že se Siri zeptám, jaká skladba právě hraje v rádiu, ona spustí Shazam a vrátí mi odpověď nebo spouštění aplikací jak ve Watch, tak v iPhone případně výpočet spropitného z dané částky jsou vyloženě chuťovky, které nepoužívám denně, ale je dobré je mít na paměti. 

Komunikace

Tato část je úzce provázaná s notifikacemi a se Siri, protože často odpovídám na některé notifikace rovnou z Watch a pokud to situace dovolí, řeším takto i kratší hovory. Nejjednodušší na přímou odpověď jsou zprávy, myšleno SMS nebo iMessage. Odpovídám většinou přednastaveným textem nebo diktuji kratší sdělení. Stejně tak prostřednictvím Siri posílám zprávy jednoduchým příkazem obsahujícím jméno a samotnou zprávu. Nefunguje to vždy 100% a hlavně to funguje jen v angličtině. 

  

Pro komunikaci dále používám Telegram, WhatsApp a Facebook Messenger, ale u těchto aplikací jsem zatím nedošel dál než k notifikacím. Tedy podívám se kdo a co mi píše a buď to nechám na později, nebo vezmu do ruky iPhone a odpovím rovnou. 

Hovory prostřednictvím Watch jsou pořád ještě dost netradiční a řeším je v podstatě jen pokud jsem sám a v klidném prostředí. Vzhledem k tomu, že dodnes je mi nepříjemné používat vestavěné handsfree v autě, pokud nejedu sám, není s podivem, že křičet na veřejnosti do hodinek a dávat si je k uchu, abych něco slyšel, také není můj šálek kávy. Kvalita zvuku z hodinek je překvapivě dobrá, ale hlasitost i na maximum není dostatečná, abyste mohli telefonovat například na rušné ulici. Vyřešit to může Bluetooth handsfree, ale to si můžete připojit rovnou k telefonu, takže to pak jaksi ztrácí smysl, telefonovat skrz Watch. 

  

Po pár týdnech také naprosto vyprchalo prvotní nadšení z možnosti malovat prstem na displeji Watch obrázky a ty posílat majitelům jiných Watch. I přes fakt, že mám kolem sebe pořád dost lidí, které mají Apple Watch na ruce, tuhle funkci v podstatě nepoužívám, až na výjimečné případy, kdy si jednou za čas s kamarády pošleme nějakou tu vtipnou malůvku. 

Zmiňoval jsem se o aplikacích, které mám ve Watch doinstalované a které používám. Jaké to jsou?

 • Todoist
 • Telegram
 • Starbucks
 • Evernote
 • DarkSky
 • Weather Nerd
 • Shazam
 • Endomondo

Je to málo? Asi ano. Pokud vám ve výčtu chybí některé pracovnější, tak vězte, že jsem v posledních měsících opustil aplikace třetích stran a přešel na ty nativní od Apple, tedy Mail, Calendar, Apple Music a další. Hlavním důvodem je funkce Handoff, která mi „přehazuje“ informace a rozpracované věci mezi iPhonem, iPadem a MacBookem. A pak jsou samozřejmě aplikace, které jsou ve Watch předinstalované jako Phone, Messages, Workout, Maps, Alarm a další, které běžně používám. 

Další a další aplikace, které v iPhone používám, ve Watch doinstalované nemám, ačkoli jsou dostupné. Například Deliveries, Facebook Messenger, Tweetbot, Eventbrite a jiné. Z těchto aplikací mi bohatě stačí notifikace, které Watch zobrazují. 

Závěrečné hodnocení

Apple Watch nejsou pěkné a kdybych je měl brát jako hodinky, jako módní doplněk, tak si je nikdy nekoupím. Jsou relativně drahé, křehké a rozhodně nejsou dokonalé. Nicméně většinu toho, co dělají a co od nich očekávám, dělají opravdu dobře a během posledních pár měsíců se z nich stal neocenitelný pomocník pro každý den. Dnes už vím, že bych si raději koupil verzi Sport Space Grey, protože se mi líbí více a s novým červeným páskem vypadají skvěle. Tak třeba příště. 

Případně pokud bych byl žena, tak Rose Gold s Levander páskem vypadají vážně zajímavě, i když rozhodně ne na mužské ruce. Proto jsem rád, že je má na ruce aspoň moje žena. Ta se Apple Watch zpočátku také bránila a byla absolutně proti, abych jí je koupil, a to i v době, kdy už jsem je měl pár týdnů na ruce a věděla, co všechno umí. Bránila se ale jen do doby, než Apple představil právě verzi Rose Gold. Jedna návštěva Apple Store a bylo jasno, co bude dárek k dalším narozeninám. Nosí je na ruce měsíc a vypadá, že je s nimi opravdu spokojená. 


Zleva Apple Watch Sport se silikonovým řemínkem, Apple Watch s kovovým řemínkem a zlaté Apple Watch Edition

Jaký je tedy celkový přínos Apple Watch pro mě osobně, po pár měsících? Díky Watch nemám iPhone v ruce tak často jako dříve. Nemusím ho vyndávat pokaždé, když zapípá, což svým způsobem i šetří čas, protože dříve když jsem ho vzal do ruky, abych se podíval, proč zapípal, tak už jsem ho rovnou odemknul, zkontroloval maily, podíval se na Twitter a podobně. 

To už nedělám a jednoznačně to považuji za pozitivum, protože se tak více soustředím na to, co právě dělám. Zároveň mi Watch zjednodušily tak triviální akce jako je kontrola počasí, hledání nějakých jednoduchých informací, odpovídání na krátké zprávy a hovory nebo placení v některých obchodech. V neposlední řadě mám lepší přehled o své pohybové aktivitě a Watch beru i jako motivaci k tomu se vice hýbat. 

A ačkoliv tomu prodeje na první pohled neodpovídají, protože analytici a veřejnost od Applu automaticky očekávají prodeje v desítkách milionů kusů a když tomu tak není, dostavuje se zklamání, jsou Apple Watch úspěšné. Mluví se o sedmi milionech prodaných kusů, což já osobně považuji za úspěch, protože jde o celkově novou kategorii zařízení, která se musí prosadit od technologických nadšenců k běžné veřejnosti. A konkurenční produkty se těmto prodejním číslům ani zdaleka nepřibližují.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments