Domů » Bleskovky » Apple vydal finální macOS Big Sur. Spousta uživatelů hlásí problém s instalací

Apple vydal finální macOS Big Sur. Spousta uživatelů hlásí problém s instalací

Apple včera večer pro veřejnost vydal finální verzi systému macOS 11 Big Sur, nicméně velké množství uživatelů hlásí problém se stažením aktualizace, a někteří mají i komplikace se spouštěním aplikací třetích stran na Catalině. Zatímco na redakčním MacBooku Air update proběhl bez potíží, na 5K iMacu jsme takové štěstí neměli. Zajímavé je, že update jsem na obou počítačích pouštěl prakticky ve stejný okamžik.

macos 11 Big Sur clanek
macOS 11 Big Sur

Update provází nepříjemné komplikace

Po tom, co systém dostupnost aktualizace na macOS Big Sur zahlásil, se aktuální verze Catalina začala chovat dost podivně. Všechny aplikace třetích stran se odmítaly spustit, respektive některé naběhly zhruba po minutě (dock tak zdobily „tancující“ ikonky).

macos chyba
Dnes vyšel macOS Big Sur, spousta uživatelů hlásí problémy s aktualizací

Výrazně se zpomalily i reakce systému, který občas neregistroval ani kliknutí myší. Nepomohly ani restarty – až jsem redakční iMac začal podezřívat z napadení nějakým škodlivým softwarem, jelikož počítač byl pro normální práci téměř nepoužitelný. Nakonec se ukázalo, že tento problém vznikl tím, že se systém (Catalina) snažil komunikovat s adresou ocsp.apple.com, nicméně Apple měl zřejmě kvůli enormnímu zájmu o stahování aktualizace problém s přetížením serverů, a to vyústilo v dočasnou nepoužitelnost systému.

O tom, že byly servery Applu extrémně přetížené, svědčí i fakt, že těm uživatelům, kterým se stahování 12GB updatu rozbělo, se zobrazovala hláška o několikadenní době stažení. V diskuzích jsem narazil na screenshot zobrazující 36 dní do stažení :-)

macos 36 dni
Kolik času zbývá do stažení Big Suru? Některým se ukazatel vyšplhal i na déle než měsíc

Nicméně s nemožností stáhnout aktualizaci na Big Sur to nemá nic společného. Jen se sešly dva problémy najednou. Řešením bylo zablokovat pokusy o připojení na doménu ocsp.apple.com například v externím firewallu Little Snitch. Mezitím mi systém stihl nabídnout ještě zhruba 1,2GB velkou instalaci pro Catalinu, po jejímž nahrátí a restartu se systém naštěstí vrátil do normálního stavu.

macos chyba 2
Objevila se vám při pokusu o aktualizaci stejná chybová hláška?

V nastavení stále vidím dostupnost aktualizace na macOS Big Sur, ale spustit už ji nelze. Pokusy stále končí tou samou chybovou hláškou.

Stejný problém hlásí i spousta dalších uživatelů v zahraničních diskuzích. Stačí se podívat například na příspěvky na webu MacRumors.com. Apple už o problému ví a aktuálně jej vyšetřuje. Pokud jste na vašem Macu narazili na stejný problém, dejte nám vědět do diskuze.

macos chyba 3

Aktualizováno v 0:22: Apple na webu uvádí, že problém s nemožností nainstalovat update již byl vyřešen, nicméně my to potvrdit nemůžeme. Při pokusech o instalaci aktualizace stále končíme na dialogovém okně s chybovou hláškou a podle reakcí v zahraničních fórech nejsme jediní. Někteří novou verzi systému vtipně začali označovat macOS Big Fail…

bigsur

Aktualizováno v 1:35: Na redakčním iMacu se rozeběhlo stahování aktualizace na Big Sur. Zdá se tedy, že Apple problém konečně dokázat vyřešit.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.