Domů » Bleskovky » Apple vidí ve Face ID budoucnost. Do několika let bude na všech jeho zařízeních

Apple vidí ve Face ID budoucnost. Do několika let bude na všech jeho zařízeních

Odemykání našich chytrých zařízení patří mezi každodenní chleba, ať už se jedná o telefony, tablety nebo počítače. Dlouhá hesla a číselné kombinace nahradilo odemykání pomocí otisků prstů a skenu obličeje, čímž se tato nepříliš oblíbená rutina značně zrychlila a zjednodušila. Mezi průkopníky v tomto odvětví patří Apple, který mezi prvními představil rychlou a spolehlivou čtečku otisků prstů, stejně jako takřka neprolomitelné skenování obličeje.

Face ID Mac
Apple chce Face ID v průběhu několika let na všech svých zařízeních

Právě v ověřování skrze Face ID vidí Apple budoucnost, alespoň podle novináře Marka Gurmana z Bloombergu. Podle něj se chystá Apple v příštích několika letech hromadně nasadit technologii Face ID do všech svých zařízení, od iPhonů přes iPady až po počítače Mac. I když je odemykání skrze sken obličeje u Applu už v současné době dominantním biometrickým ověřením, všechna jeho zařízení ho nemají.

Skenování obličeje pro funkci Face ID
Face ID je nejvíce rozšířené mezi iPhony

V případě iPhonů je stále ve výrobě iPhone SE 2020, který sází na starší Touch ID. Ověřování skrze otisk prstů se nebrání ani některé iPady a poměrně nedávno zamířilo Touch ID také na MacBooky a klávesnice Magic Keyboard, které doprovázejí nejnovější iMacy s čipsetem M1.

Masivního rozšíření Face ID se máme dočkat v průběhu několika let

Gurman tvrdí, že kompletního přechodu Applu na Face ID se nedočkáme ihned, ale postupně v průběhu několika let. Údajně k tomu má pomoci také technologie, jež ukrývá selfie fotoaparát pod displej a která má napomoci odlišit prémiová zařízení od těch dostupnějších. U nejvybavenějších iPhonů bychom se mohli do budoucna dočkat kompletního zmizení výřezu, zatímco u levnějších zařízení jej budeme vídat i nadále.

imac 24
Doufejme, že se Face ID již brzy dočkáme na počítačích od Applu

Není to poprvé, kdy slyšíme o snahách Applu implementovat Face ID do svých počítačů. V betaverzi macOS Big Sur se již dříve objevily náznaky, které odkazovaly na TrueDepth fotoaparát, jenž je nedílnou součástí celého systému pro odemykání pomocí obličeje.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

5 komentářů

  1. Já bych zas byl radši kdyby do iPhonu vrátili čtečku otisků a třeba i v podobě umístění do displeje. Jelikož dobře teďka mám Apple watch takže se mi iPhone odemyká ale při placení stejně musím vyťukat šestimístný kód. A když vedle něj dám Android který mám což je Samsung Galaxy A 52 5G tak to nejde porovnat. Ten telefon je levnější má lepší displej s vyšší obnovovací frekvenci nemá ohyzdný výřez a má čtečku otisků displej. Že bych se po 3 a půl letech vrátil zpět na Android?

    • To je co za blabol? Ty mas Apple Watch a musis zadavat kod aby si zaplatil? Proc tedy nezaplatis pomoci Apple Watch? Talze bud si analfabet a nebo jen obycejny lhar.

  2. To jsou fakt i-Dioti :-D

  3. Ja osobne uz si nedovedu predstavit ctecku pouzivat. Diky Face ID se nemusim trapit se cteckou a telefon vzdy uz oteviram odemceny. Odemykani cteckou uz dnes beru jako zbytecny ukon snizujici pohodli. Nejsem skalni fanda Applu, pouzivam obe platformy, ale prave Face ID je jedna z veci, diky ktere si proste stale iP drzim jako primarni zarizeni.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).