Domů » Bleskovky » Apple údajně připravuje univerzální aplikace. Pojedou na macOS i iOS

Apple údajně připravuje univerzální aplikace. Pojedou na macOS i iOS

Jablečné systémy macOS a iOS údajně čeká příští rok obrovská změna – podle reportu serveru Bloomberg budou moci vývojáři psát takové aplikace, aby je bylo možné provozovat na obou platformách. Takové aplikace se mají přizpůsobit danému zařízení a ovládání má být možné jakoukoliv vstupní metodou – myší, klávesnicí, perem či dotykem. Nepřipomíná vám to něco?

Se stejným nápadem přišel v roce 2015 Microsoft, když představil systém Windows 10. Bohužel po opuštění mobilní platformy přestaly univerzální aplikace částečně dávat smysl, využijí je snad jen majitelé zařízení 2 v 1. Příští rok však údajně Microsoft představí nové mobilní skládací zařízení, které by mohlo univerzálním aplikacím vdechnout nový život.

Microsoft Andromeda: takto má vypadat skládací mobilní zařízení podle patentové přihlášky

Apple dosud jakékoliv sbližování macOS a iOS touto formou odmítal, Tim Cook dokonce v roce 2015 prohlásil, že sjednocení jablečných systémů by nebylo prospěšné ani pro jeden z nich, a zhoršilo by to uživatelskou zkušenost obou (více informací). Poslední verze iOS 11 se však snaží na tabletech alespoň částečně navodit pocit z používání „počítačového“ systému, což ocení zejména majitelé iPadů Pro. Na nich by dávaly univerzální aplikace největší smysl, neboť mají velice k jablečným počítačům nejblíže.

Zatím není jasné, jak si Apple tvorbu univerzálních aplikací představuje, např. zda bude stačit jeden kód a macOS bude emulovat části systému iOS nebo tyto části implementuje pro nativní chod. V říjnu se dokonce spekulovalo, že Apple vyvíjí vlastní procesor pro počítače postavený na architektuře ARM, což by mohlo sbližování macOS a iOS velmi usnadnit (více informací).

Jak to bude s vývojem univerzálních aplikací pro jablečná zařízení vypadat, bychom se mohli dozvědět příští rok v červnu na vývojářské konferenci WWDC, první univerzální aplikace by pak mohly přijít na podzim s novými verzemi systémů macOS a iOS.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
40 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments